Epidemiolog Maďar skončil jako poradce ministerstva zdravotnictví

Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) o tom informoval v pátek, sdělil ČTK. Nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům, napsal v textu, který ČTK poskytl.

Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v ČR postupně vracely do běžného režimu po uzavření státních hranic, škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.

Největší diskuse se z agendy skupiny od jara vedly kolem zakrývání nosu a úst. Vojtěch před týdnem oznámil, že roušky se budou od 1. září znovu nosit v hromadné dopravě, na úřadech, v obchodech, ve školách mimo třídy a na hromadných akcích. Ve středu upřesnil, že budou povinné i ve službách typu kadeřnictví a v restauracích mimo dobu konzumace. O den později po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby. Vojtěch to zdůvodnil tím, že proběhla řada jednání a přišlo mnoho podnětů. Babiš řekl, že vláda vnímá reakce lidí a nechce dopady do ekonomiky a veřejného života.

Vojtěch kvůli rychlým změnám v pravidlech pro nošení roušek čelil kritice, podle Babiše ministra odborné týmy uvedly v omyl. Maďar dnes uvedl, že práci v ministrově pracovní skupině bral jako službu lidem. "Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí," doplnil. Ohradil se také proti kritice za nedostatečnou komunikaci s Centrálním řídícím týmem Covid-19, upozornil, že jeho pracovní skupina je s týmem propojena dvěma členy.

Pracovní skupina se podle Maďara vyjadřovala k odborným záležitostem na žádost ministra zdravotnictví, a pokud její odborný názor nezíská politickou podporu, podle Maďara se nezmění, jen se nezavede do praxe. Odmítl, že by prosazoval zavedení roušek ve společných prostorách škol. Vojtěcha naopak upozornil, že tento záměr není v souladu s odborným stanoviskem epidemiologické pracovní skupiny, uvedl. "On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání," napsal. Písemnou korespondenci, která to potvrzuje, má uloženou, doplnil.

Maďar také popřel, že jeho ministerská pracovní skupina se přesunula pod hlavní hygieničku kvůli zmatkům kolem zářijového zavádění roušek, jak to prezentovala některá média. Uvedl, že všechny ministerské odborné skupiny byly pod hlavní hygieničku zařazeny Vojtěchovým rozhodnutím už před několika týdny. Po této změně ale Vojtěch souhlasil, že s Maďarovou skupinou bude komunikovat přímo, ne výlučně jen přes hlavní hygieničku, napsal Maďar.

Roušky v Česku vláda zavedla v polovině března při pohybu mimo domov. Původně se měly nosit i venku do poloviny června, nakonec povinnost skončila už 25. května. Ve vnitřních prostorách a většině hromadné dopravy roušky skončily od 1. července. Maďar ČTK tehdy řekl, že jedním z důvodů bylo horké počasí, v němž se v rouškách obtížně dýchá. Zůstaly tak jen ve zdravotnických zařízeních a pražském metru. Zaváděny byly také regionálně tam, kde se objevilo větší ohnisko nemoci covid-19.

Pracovní skupinu Maďar, který působí na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, vedl od začátku letošního dubna. Členy skupiny jsou kromě Maďara také například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Proč jste nezúčastnil setkání s premiérem minulý čtvrtek?

Měl jsem předem plánované od středy tři dny dovolené. Alespoň na tuto krátkou dobu plus následující víkend jsem se připojil k dovolenkující rodině. Od začátku pandemie si mě moc neužili. Až když jsem za nimi dorazil, ve středu odpoledne, mi psal ministr Vojtěch o narychlo svolaném čtvrtečním setkání s premiérem. Prý je naštvaný kvůli negativním reakcím na roušky. Odpověděl jsem, že jsem na dovolené mimo ČR a nestihnu se vrátit, ale že věřím, že předložená opatření zvládnou obhájit i bez mé přítomnosti.

Prosadil jste skutečně do návrhu mimořádného opatření i přes opačný názor ministerské pracovní skupiny roušky ve školách, jak Vám bylo vyčítáno?

Vždy jsem vystupoval podle toho, jak jsme v rámci pracovní skupiny rozhodli většinovým názorem. Minulý týden v pondělí zasedala Rada vlády pro zdravotní rizika jejíž členem nejsem. V návrhu mimořádného opatření, které jsem následně dostal ke kontrole, se najednou objevily roušky ve společných prostorách škol. Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám.

Taky Vám byla vyčítána nedostatečná komunikace s centrálním řídícím týmem...

Dva členové Centrálního řídícího týmu jsou současně i členy naší pracovní skupiny - hlavní hygienička Rážová a ředitel UZIS prof. Dušek. S CŘT pravidelně komunikoval i další člen naší skupiny, ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví MUDr. Marounek. Spojení tedy existovalo. Jako vedoucí pracovní skupiny jsem od ministra nikdy žádost o těsnější spolupráci či pravidelné schůzky s celým CŘT nedostal, to bylo od začátku nastavené přes uvedené kolegy z ministerstva.

Osobně jsem to tak považoval za dostatečné, kolegové se pravidelně setkávali, data od CŘT jsme dostávali a jako odborná poradní skupina ministra zdravotnictví je zohledňovali při svém rozhodování. Naše pracovní skupina je poradní strukturou ministra zdravotnictví. Jsme odborný tým, vyjadřujeme se k různým odborným záležitostem na žádost ministra zdravotnictví, který nám určuje agendu. Pokud s našim stanoviskem ministr souhlasí, pracuje s ním dál, je jeho úkolem najít pro to politickou podporu. A buď to prosadí, nebo ne. Náš odborný názor se tím nezmění, není závislý na názoru politiků. Akorát bez podpory politiků nebude aplikován do praxe.

Jak jste reagoval na informace zveřejněné v médiích o degradaci a zařazení Vaší pracovní skupiny pod hlavní hygieničku?

K zařazení všech odborných pracovních skupin MZ pod hlavní hygieničku nedošlo teď, ale na základě rozhodnutí ministra již před několika týdny, to není žádná novinka. Jen časová dezinterpretace některých médií hledajících za každou cenu senzace. Když jsme o tom před časem dostali písemnou informaci, požadoval jsem, abych mohl o závěrech skupiny vždy informovat ministra napřímo, a ne výlučně jen přes hlavní hygieničku. S tím pan ministr Vojtěch souhlasil a vydal příslušný pokyn, že komunikace mezi ním a naší skupinou bude přímá.

Budete dál pokračovat na své pozici vedoucího pracovní skupiny pro řízení karanténních opatření?

Nechal jsem si krátký čas na rozmyšlenou a v pátek odpoledne jsem napsal ministrovi Vojtěchovi i členům naší pracovní skupiny, že se s okamžitou platností, tedy od 21. srpna, jako člen pracovní skupiny "Karanténa" končím. Jako epidemiolog se budu dál věnoval pandemii, ale ne cestou ministerstva zdravotnictví. Navíc budu mít zase více času na práci v ordinaci a na lékařské fakultě. Kolegům ze skupiny jsem popřál před náročným podzimem hodně zdaru a tím to pro mě skončilo. Bral jsem to dosud jako službu lidem, za kterou jsem nechtěl ani korunu. Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš Jarmila Rážová (hygienička) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron

Vrcholní představitelé americké diplomacie se ve čtvrtek v Paříži sejdou s klíčovými evropskými partnery, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině a koordinaci dalšího postupu vůči Rusku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy