Hlavním úkolem nové hygieničky Pavly Svrčinové by podle Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP) mělo být nastavení jasné strategie testování a trasování a zlepšení komunikace. Zástupci centra to dnes uvedli ve shrnutí monitoringu trasování v únoru a březnu.
Podle nich se trasování ve druhé polovině března zlepšilo, přetrvávají ale problémy třeba s nízkým počtem hlášených kontaktů nemocných lidí nebo s tím, že někteří při nemoci zřejmě nedodržují nařízenou izolaci.
BISOP hlavní hygieničce doporučil nastavit pět priorit, o kterých by měla co nejlépe komunikovat s veřejností. Jsou mezi nimi zjednodušení přístupu lidí k testování, zlepšení pokynů k trasování, zintenzivnění trasování u nových mutací, vylepšení reputace trasování a větší kontrola i péče o lidi v karanténě.
Rychlost trasování je podle centra od 7. března opět uspokojivá. Počet trasovačů vystoupal na asi 2000, polovina z nich je z hygienických stanic a druhá půlka z externích call center. V období od 26. února do 1. března telefonicky nestihli kontaktovat deset až 15 procent případů. V posledním týdnu se jim ale podle centra dařilo kontaktovat téměř všechny. Asi 90 procentům lidí se v druhé polovině března dovolali do 24 hodin. Zástupci BISOP doporučili snažit se alespoň tuto rychlost trasování udržet a podivili se, že ministerstvo zdravotnictví o úspěších víc neinformuje. Za rok epidemie se podle centra podařilo trasování zásadně zlepšit.
Zároveň je podle centra ale nutné ještě řešit i problémy. Upřesnit by se mělo například to, kolik lidí s příznaky nemoci jde na test. Před několika týdny výzkumy ukazovaly, že je to asi třetina, tehdy ale ještě nebylo tak rozšířené antigenní testování. Ověřit by se mělo také to, nakolik odpovídá počet rizikových kontaktů skutečnosti a jaký vliv bude mít pravděpodobné nízké dodržování karantény. Počet hlášených rizikových kontaktů klesl podle BISOP od poloviny února do konce března z jednoho na zhruba 0,8.
„Kontrola osob v izolaci ohlášená hlavní hygieničkou v minulých dnech, stejně jako přesunutí větší části trasování na call centra, jsou určitě důležité, ale stále nepředstavují žádný dlouhodobý plán pro zlepšení trasování,“ uvedli autoři studie BISOP. Kontrola lidí v izolaci podle nich sice může pomoct, ale zároveň je může i odradit, aby hlásili, s kým byli v kontaktu, upozornili. Podle nich by se proto kontrola měla doplnit i nabídkou pomoci s vyřízením různých záležitostí.
Zintenzivnit testování potenciálně nakažených by podle BISOP mohly například poukázky, které by mohl nemocný s covidem-19 poskytnout svým rizikovým kontaktům. Ke zlepšení trasování by se mělo vysvětlit, koho přesně mají hygienici za úkol poslat do karantény, domnívají se autoři studie. Zejména u nových mutací by se pak podle nich měl vyjasnit postup pro zjišťování, od koho se nemocný nakazil, a měla by se zlepšit motivace pro ověřování mutací prostřednictvím PCR testů.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
BISOP kritizuje stávající pořadí očkovaných. Nesníží nápor na nemocnice, přinese zbytečné mrtvé
Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) , Pavla Svrčinová , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 31 minutami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 47 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 1 hodinou
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 2 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 2 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 2 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 4 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 4 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 5 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 6 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 6 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 6 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 7 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 7 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 7 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Zdroj: Libor Novák