Hudební kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Na unavené olympioniky nemusí vakcína tolik účinkovat, říká imunoložka

Imunoložka Blanka Říhová spatřuje v nočních klubech velké nebezpečí, a to ohledně dalšího šíření koronaviru. Velkým rizikem se letos stává hudební klub Fashion na střeše pražského obchodního domu Kotva. Během jednoho měsíce se zde na covid-19 nakazilo 35 lidí. „ Mladým rozumím, že se chtějí po tak dlouhé době bavit, ale nesmějí být sobci. Pokud se nákaza rozjede, můžeme znovu zavírat kulturu, restaurace a rovněž i zábavní podniky. Kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Je nutné být v dodržování hygienických opatření nekompromisní,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která si myslí, že na unavené olympioniky z tréninku nemusí vakcína tolik účinkovat.

Nezodpovědné chování v nočních klubech, kde se navzdory zákazu i tančí, odsuzuje. Imunoložce Blance Říhové vadí, že lidé se nepoučili z loňského případu Techtle Mechtle. Tehdy se v podniku na pražských Vinohradech celkem nakazilo 160 návštěvníků. „Pokud bych měla pravomoci, byla bych nekompromisní. Dbala bych na dodržování přesného počtu hostů. V případě porušování restrikcí, bych podnik zavřela. Jestli budeme benevolentní, můžeme na podzim zase vše díky rostoucí infekci zavírat. Mám tedy vážné obavy, abychom tady neměli druhé Techtle Mechtle jako loni.“ varuje.

Trasování kontaktů po návštěvách v podnicích je nemožné

Do klubů by pouštěla jen hosty s certifikátem o prodělané vakcinaci. „Negativní testování se dá padělat, ale dokument o očkování má těžko napodobitelné parametry a znaky.“ Imunoložka a mikrobioložka v jedné osobě se domnívá, že by měla vystoupit politická autorita, která by jednoznačně řekla, jaké nebezpečí hrozí, pokud se pravidla v klubech budou ignorovat. „Uvědomuji si, jak je nepopulární když zvláště před volbami politici hrozí restrikcemi, ale jde o všechny. Nemůžeme si dovolit cokoli podcenit. Kluby opravdu mohou spustit další vlnu nákazy.“

Uznávaná vědkyně tvrdí, že trasování kontaktů po návštěvách v klubech je téměř nemožné. „Trasování u nás nefungovalo ani v začátcích epidemie, kdy jsme všichni byli zavření doma a maximálně jsme si šli pro housky do obchodu. Ani tehdy si lidé nevzpomněli, s kým vším přišli do kontaktu. A teď, když mladí chodí z jednoho klubu do druhého, je absolutně vyloučené, aby se něco vytrasovalo.“

Profesorka Říhová rovněž upozorňuje, že někteří návštěvníci jsou už po dvou dávkách očkovaní, a když zjistí, že se přesto nakazili, těžko si vybaví, s kým se setkali dva až tři dny nazpět, neboť další komplikace neočekávali. „Takovým příkladem může být i plážový volejbalista Ondřej Perušič, který prošel vakcinací i testy a po příletu do olympijského Tokia zjistil, že je nemocný a ocitl se v izolaci. Přitom žil v přesvědčení, že je zdráv, a tak si zřejmě nevedl přehled o tom, koho potkal. A tak je to i s návštěvníky klubů, které by po vakcinaci ani nenapadlo, že jsou opět nakažení.“

Místopředsedkyně Učené společnosti České republiky není zatím zneklidněna situací v Praze, která stejně jako loni není příznivá. „Výhodou je, že letos už prošlo dost lidí vakcinací. Klíčové ale bude přesvědčit mladé, aby se nechali naočkovat. Část z nich už pochopila, že bez vakcinace nikam nevyjedou do zahraničí.“ Přesto mladší generace očkování stále odmítá a nevyužívá ani obchodní centra, kde je vakcinace možná bez registrace. „Bohužel někteří mladí považují očkování za jakýsi vzdor či protest. Bouří se proti tomu, aby jim někdo ve svobodě a demokracii cokoli nakazoval. Kdyby ale viděli v nemocnici na covid-19 umírat pacienta s hadičkou v krku, jsem přesvědčená, že by své stanovisko přehodnotili. Očkování většinou odmítají lidé, kteří si neuvědomují, jaké nebezpečí koronavirus pro organismus představuje.“

Bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky nemá zatím detailní informace o mutaci Delta Plus, kterou se už nakazila pacientka na jižní Moravě. „Zatím je neprozkoumaná, ale co víme o mutaci Delta, tak je zvládnutelná a nebyla o tolik horší než původní mutace. Primární bude, aby případy nových mutací nezahltily nemocnice. Ideální by bylo, aby se nakažený pacient mohl léčit v domácí karanténě.“ Říhová konstatuje, že laboratoře nesmějí mutace hlásit pozdě, jak upozorňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Je opravdu nemyslitelné, aby některá pracoviště dodala výsledky vzorků, které jim byly zaslány v lednu či v únoru, až teď. Jako imunoložka moc dobře vím, jak laboratoře fungují. Ráno dostanou vzorek a odpoledne už znají výsledek. Ano, u PCR testů může být lhůta delší, ale pokud laboratoř dodá rozbory nyní ze zimy, pak by měla být zrušena,“ má jasno.

Dlouhá cesta letadlem do Tokia může nahrát nákaze

S napětím sleduje, co udělají letní olympijské hry v Tokiu, které začínají v pátek, s počty nakažených. „Žádné velké panice ale nepropadám, protože Japonci jsou vyspělým a inteligentním národem. Pokud někdo onemocnní, jsem si jistá, že izolace postiženého sportovce bude opravdu přísná. Japonsko není Čína, pořadatelé udělají maximum, aby se viry hromadně nešířily,“ míní absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Olympijský oheň ale ještě nevzplál a už je řada sportovců pozitivní na covid-19. Nemocné hlásí i česká výprava. V karanténě skončil už zmiňovaný plážový volejbalista Ondřej Perušič, nejmenovaný člen realizační týmu a třetím, čerstvě nakaženým je Simon Nausch, trenér plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové. Kouč však na rozdíl od Perušiče údajně neprošel dvěma dávkami vakcinace. Podle Říhové je možné, že na vrcholového sportovce nemusí očkování tolik účinkovat tak jako na normálního člověka. „Olympionik jde na vakcinaci fyzicky unaven, jeho organismus tak může být oslaben, navíc po očkování si kvůli výpadku z tréninku zřejmě nedopřeje volno a klid jako ostatní lidé.“

Držitelka medaile udělené Senátem ČR se domnívá, že k pozitivnímu nálezu na covid-19 může přispět i dlouhá cesta letadlem z Evropy do Tokia. „V letadle je virus vlastně pořád přítomen, stroj je vlastně živý organismus, protože se pořád v něm něco děje. Lidé vedle sebe konzumují jídlo, chodí si do skřínek pro věci, anebo si po užití toalety nedostatečně umyjí ruce. Těmi se pak dotknou obličeje a nákaza je hned na světě.“ Odbornice poukazuje, že sportovci mohou v letadle infekci chytit i od spolucestujícího. „Nakazit se ale mohou i na tokijském letišti, které je ohromné a projdou jím neskutečné davy lidí. Navíc zde reprezentanti po příletu tráví několik hodin. Zkrátka viry mají svou hlavu a není tak těžké se jimi i po vakcinaci infikovat.“

Rodačka z Prahy apeluje, aby čeští olympionici po návratu z Tokia zůstali v dostatečně dlouhé karanténě a během ní byli alespoň třikrát negativně testovaní. „Jeden test je opravdu málo, zvláště když dobře víme, že koronavirus po Tokiu poletuje. Abych s klidným s vědomím sportovce po příletu zapojila do běžného režimu a pustila je k lidem, tak bych trvala nejméně na třech testech a přísné izolaci. Nemůžeme si dovolit  hazardovat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz profesorka Blanka Říhová.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová)

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych byla opatrná, říká Říhová

Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti covidu-19. Blanka Říhová, místopředsedkyně Učené společnosti, která sdružuje renomované vědce napříč všemi obory, považuje krok kabinetu za naivní. „Jde o naprosto nedomyšlený a nekompetentní projekt, který vyjde na čtvrt miliardy. Doufejme, že i druhý pokus dopadne stejně neúspěšně jako na jaře, neboť tak astronomická suma by v současné krizi měla jít do zdravotnictví, třeba na rekonstrukci nemocnic. Přestaňme ji vyvíjet,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která varuje před čínskou vakcínou Sinopharm. „V jejím případě bych byla opatrná.“
Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Středeční rekord je znepokojivý. Obávám se tvrdého lockdownu jako v Izraeli, říká pro EZ vědkyně Říhová

ROZHOVOR – Uvědomuje si, že její predikce nepotěší. Renomovaná vědkyně Blanka Říhová je znepokojena rekordním středečním nárůstem v počtu nakažených covidem-19, a proto se domnívá, že ministr zdravotnictví Jan Blatný bude muset zemi uzavřít. „Fungovat budou jen lidé, na nichž záleží chod státu. Možná dojde i k uzavření některých měst jako tomu bylo na jaře na Olomoucku. Mám totiž pocit, že jinak koronavirus neporazíme,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesorka Blanka Říhová.

Více souvisejících

Blanka Říhová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 32 minutami

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 3 hodinami

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Donald Trump

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

včera

včera

včera

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje

Co vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách bude znamenat pro americkou zahraniční politiku vysvětlil v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity. „V zahraniční politice se zaměří hlavně na Čínu, protože čistě pragmaticky z podpory Ukrajině neplyne přínos pro jeho voliče, který by mohl dobře prezentovat,“ popsal.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem Prohlédněte si galerii

Ukrajina čelí tvrdé realitě. Trump může za 24 hodin ukončit válku tak, jak se to Kyjevu líbit nebude

Ukrajina se ocitla před tvrdou realitou, kterou si mnozí jen neradi připouštěli: vítězství Donalda Trumpa, který slíbil ukončit válku během „24 hodin“. To však může znamenat omezení podpory a nátlak na Kyjev, aby přijal podmínky, jež by pro Ukrajinu nebyly výhodné. Trump, který už v minulosti zpochybňoval vojenskou pomoc USA a kritizoval prezidenta Zelenského, chce přerušit americké angažmá v zahraničních konfliktech, což by mohlo oslabit odpor Ukrajiny proti Rusku.

včera

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy