Imunoložka Blanka Říhová spatřuje v nočních klubech velké nebezpečí, a to ohledně dalšího šíření koronaviru. Velkým rizikem se letos stává hudební klub Fashion na střeše pražského obchodního domu Kotva. Během jednoho měsíce se zde na covid-19 nakazilo 35 lidí. „ Mladým rozumím, že se chtějí po tak dlouhé době bavit, ale nesmějí být sobci. Pokud se nákaza rozjede, můžeme znovu zavírat kulturu, restaurace a rovněž i zábavní podniky. Kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Je nutné být v dodržování hygienických opatření nekompromisní,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která si myslí, že na unavené olympioniky z tréninku nemusí vakcína tolik účinkovat.
Nezodpovědné chování v nočních klubech, kde se navzdory zákazu i tančí, odsuzuje. Imunoložce Blance Říhové vadí, že lidé se nepoučili z loňského případu Techtle Mechtle. Tehdy se v podniku na pražských Vinohradech celkem nakazilo 160 návštěvníků. „Pokud bych měla pravomoci, byla bych nekompromisní. Dbala bych na dodržování přesného počtu hostů. V případě porušování restrikcí, bych podnik zavřela. Jestli budeme benevolentní, můžeme na podzim zase vše díky rostoucí infekci zavírat. Mám tedy vážné obavy, abychom tady neměli druhé Techtle Mechtle jako loni.“ varuje.
Trasování kontaktů po návštěvách v podnicích je nemožné
Do klubů by pouštěla jen hosty s certifikátem o prodělané vakcinaci. „Negativní testování se dá padělat, ale dokument o očkování má těžko napodobitelné parametry a znaky.“ Imunoložka a mikrobioložka v jedné osobě se domnívá, že by měla vystoupit politická autorita, která by jednoznačně řekla, jaké nebezpečí hrozí, pokud se pravidla v klubech budou ignorovat. „Uvědomuji si, jak je nepopulární když zvláště před volbami politici hrozí restrikcemi, ale jde o všechny. Nemůžeme si dovolit cokoli podcenit. Kluby opravdu mohou spustit další vlnu nákazy.“
Uznávaná vědkyně tvrdí, že trasování kontaktů po návštěvách v klubech je téměř nemožné. „Trasování u nás nefungovalo ani v začátcích epidemie, kdy jsme všichni byli zavření doma a maximálně jsme si šli pro housky do obchodu. Ani tehdy si lidé nevzpomněli, s kým vším přišli do kontaktu. A teď, když mladí chodí z jednoho klubu do druhého, je absolutně vyloučené, aby se něco vytrasovalo.“
Profesorka Říhová rovněž upozorňuje, že někteří návštěvníci jsou už po dvou dávkách očkovaní, a když zjistí, že se přesto nakazili, těžko si vybaví, s kým se setkali dva až tři dny nazpět, neboť další komplikace neočekávali. „Takovým příkladem může být i plážový volejbalista Ondřej Perušič, který prošel vakcinací i testy a po příletu do olympijského Tokia zjistil, že je nemocný a ocitl se v izolaci. Přitom žil v přesvědčení, že je zdráv, a tak si zřejmě nevedl přehled o tom, koho potkal. A tak je to i s návštěvníky klubů, které by po vakcinaci ani nenapadlo, že jsou opět nakažení.“
Místopředsedkyně Učené společnosti České republiky není zatím zneklidněna situací v Praze, která stejně jako loni není příznivá. „Výhodou je, že letos už prošlo dost lidí vakcinací. Klíčové ale bude přesvědčit mladé, aby se nechali naočkovat. Část z nich už pochopila, že bez vakcinace nikam nevyjedou do zahraničí.“ Přesto mladší generace očkování stále odmítá a nevyužívá ani obchodní centra, kde je vakcinace možná bez registrace. „Bohužel někteří mladí považují očkování za jakýsi vzdor či protest. Bouří se proti tomu, aby jim někdo ve svobodě a demokracii cokoli nakazoval. Kdyby ale viděli v nemocnici na covid-19 umírat pacienta s hadičkou v krku, jsem přesvědčená, že by své stanovisko přehodnotili. Očkování většinou odmítají lidé, kteří si neuvědomují, jaké nebezpečí koronavirus pro organismus představuje.“
Bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky nemá zatím detailní informace o mutaci Delta Plus, kterou se už nakazila pacientka na jižní Moravě. „Zatím je neprozkoumaná, ale co víme o mutaci Delta, tak je zvládnutelná a nebyla o tolik horší než původní mutace. Primární bude, aby případy nových mutací nezahltily nemocnice. Ideální by bylo, aby se nakažený pacient mohl léčit v domácí karanténě.“ Říhová konstatuje, že laboratoře nesmějí mutace hlásit pozdě, jak upozorňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Je opravdu nemyslitelné, aby některá pracoviště dodala výsledky vzorků, které jim byly zaslány v lednu či v únoru, až teď. Jako imunoložka moc dobře vím, jak laboratoře fungují. Ráno dostanou vzorek a odpoledne už znají výsledek. Ano, u PCR testů může být lhůta delší, ale pokud laboratoř dodá rozbory nyní ze zimy, pak by měla být zrušena,“ má jasno.
Dlouhá cesta letadlem do Tokia může nahrát nákaze
S napětím sleduje, co udělají letní olympijské hry v Tokiu, které začínají v pátek, s počty nakažených. „Žádné velké panice ale nepropadám, protože Japonci jsou vyspělým a inteligentním národem. Pokud někdo onemocnní, jsem si jistá, že izolace postiženého sportovce bude opravdu přísná. Japonsko není Čína, pořadatelé udělají maximum, aby se viry hromadně nešířily,“ míní absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Olympijský oheň ale ještě nevzplál a už je řada sportovců pozitivní na covid-19. Nemocné hlásí i česká výprava. V karanténě skončil už zmiňovaný plážový volejbalista Ondřej Perušič, nejmenovaný člen realizační týmu a třetím, čerstvě nakaženým je Simon Nausch, trenér plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové. Kouč však na rozdíl od Perušiče údajně neprošel dvěma dávkami vakcinace. Podle Říhové je možné, že na vrcholového sportovce nemusí očkování tolik účinkovat tak jako na normálního člověka. „Olympionik jde na vakcinaci fyzicky unaven, jeho organismus tak může být oslaben, navíc po očkování si kvůli výpadku z tréninku zřejmě nedopřeje volno a klid jako ostatní lidé.“
Držitelka medaile udělené Senátem ČR se domnívá, že k pozitivnímu nálezu na covid-19 může přispět i dlouhá cesta letadlem z Evropy do Tokia. „V letadle je virus vlastně pořád přítomen, stroj je vlastně živý organismus, protože se pořád v něm něco děje. Lidé vedle sebe konzumují jídlo, chodí si do skřínek pro věci, anebo si po užití toalety nedostatečně umyjí ruce. Těmi se pak dotknou obličeje a nákaza je hned na světě.“ Odbornice poukazuje, že sportovci mohou v letadle infekci chytit i od spolucestujícího. „Nakazit se ale mohou i na tokijském letišti, které je ohromné a projdou jím neskutečné davy lidí. Navíc zde reprezentanti po příletu tráví několik hodin. Zkrátka viry mají svou hlavu a není tak těžké se jimi i po vakcinaci infikovat.“
Rodačka z Prahy apeluje, aby čeští olympionici po návratu z Tokia zůstali v dostatečně dlouhé karanténě a během ní byli alespoň třikrát negativně testovaní. „Jeden test je opravdu málo, zvláště když dobře víme, že koronavirus po Tokiu poletuje. Abych s klidným s vědomím sportovce po příletu zapojila do běžného režimu a pustila je k lidem, tak bych trvala nejméně na třech testech a přísné izolaci. Nemůžeme si dovolit hazardovat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz profesorka Blanka Říhová.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych byla opatrná, říká Říhová
Středeční rekord je znepokojivý. Obávám se tvrdého lockdownu jako v Izraeli, říká pro EZ vědkyně Říhová
Blanka Říhová , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 58 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák