Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych byla opatrná, říká Říhová

Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti covidu-19. Blanka Říhová, místopředsedkyně Učené společnosti, která sdružuje renomované vědce napříč všemi obory, považuje krok kabinetu za naivní. „Jde o naprosto nedomyšlený a nekompetentní projekt, který vyjde na čtvrt miliardy. Doufejme, že i druhý pokus dopadne stejně neúspěšně jako na jaře, neboť tak astronomická suma by v současné krizi měla jít do zdravotnictví, třeba na rekonstrukci nemocnic. Přestaňme ji vyvíjet,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která varuje před čínskou vakcínou Sinopharm. „V jejím případě bych byla opatrná.“

Nerozumí, proč vláda znovu oživuje projekt výzkumu české vakcíny proti covidu-19, když na trhu jsou zatím dostupné tři schválené, a to Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Vědkyně Blanka Říhová souzní s kolegy z Učené společnosti, která vyzvala, aby kabinet od svého záměru upustil. „Je záhadou, proč vláda neustále usiluje o českou vakcínu, když v prosinci samotný ministr zdravotnictví Jan Blatný projekt stopnul. Zřejmě vedoucí týmu a poslankyně za ANO Věra Adámková dobře vychází s panem premiérem Babišem, jinak jiné vysvětlení pro oživení výzkumu nemám. Každopádně se jedná o nezodpovědný, nesmyslný a hodně naivní přístup.“

Sepsat pouze dva listy k výzkumu je humorné

První fáze loni spolkla 4,3 milionu korun, nyní se mají náklady vyšplhat až na čtvrt miliardy korun. „Marnit v dnešní kritické době tak obrovské peníze je nepochopitelné. Jistě by se lépe uplatnily ve zdravotnictví. Přestaňme už vyvíjet českou vakcínu, “ vyzývá přední imunoložka. Expertku zaráží, jakým způsobem bylo oznámení o projektu vytvořeno. „Napsat o projektu dvě A čtyřky papíru je opravdu humorné,“ říká Říhová, která má s výzkumnými projekty bohaté zkušenosti. Podle ní měl být napsaný grant. „A ten musí být do úplného detailu propracovaný. Zcela konkrétně v něm musí být sepsané, jak se bude postupovat, kdo na čem bude přesně pracovat a zároveň musejí být nastíněné jednotlivé etapy výzkumu. Rozepsat se musí i každá koruna. Vše musí být transparentní.“ Aby grant byl schválený, musí jej posvětit experti v oboru. „Hlavní slovo mívají i odborníci z ciziny, a pokud nejsou zahraniční vědci žádoucí, nastoupí tuzemský pětičlenný tým, který vypracuje posudky. To je standardní postup.“

Bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky tvrdí, že sepsat dvě listiny umí v zemi každý vědec. „To opravdu není žádné umění. Ale v opravdovém výzkumu se postupuje jinak. Primární je skutečně napsat už zmíněný grant.“ Říhové vadí, že tým, který neuspěl loni, bude pokračovat ve stejném složení. Do čela výzkumného týmu, složeného z vědců Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), se má opět postavit poslankyně za hnutí ANO a kardioložka Věra Adámková. „Opět se opakuje stejná chyba. Šéfovat tak odbornému týmu musí skutečně opravdová kapacita jako virolog, epidemiolog či imunolog. Nechci paní doktorku Adámkovou nikterak dehonestovat, ale být preventivní kardioložkou je pro tento projekt velmi nedostačující,“ kroutí hlavou. Rodačka z Prahy nedovede odpovědět, proč se výzkum znovu rozjíždí, když jej loni v prosinci pozastavil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Nedokážu relevantně říci, proč se tak děje.“

Absolventku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zaráží, jaký mediální humbuk se strhl kolem nynějších vakcín jako je Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. „Nechci nikoho podceňovat, ale z laické veřejnosti nemůže nikdo poznat, jaký je mezi nimi rozdíl. Populace si dělá jen úsudek na základě médií. Nemusím snad říkat, že očkování je velký byznys, a tak někdo může mít zájem, aby dotyčná vakcína byla vykreslena lépe než její konkurenti. Obyčejní lidé složení látek rozumí asi jako já kosmickým raketám,“ zlehčuje situaci.

Vědkyně volá po úplném vypnutí země

Vědkyně, která v roce 1993 se habilitovala pro obor imunologie na Univerzitě Karlově a o osm let později byla jmenována pro tento obor profesorkou, sama nedovede říci, jaká vakcína je nejlepší. „Jedná se o složitý úkol, protože vakcíny se neustále vyvíjí. Podívejte se třeba na Pfizer, původně se měl skladovat při teplotě mínus osmdesát stupňů Celsia a nyní jsem četla odbornou studii, že už mu na několik dní stačí jen hodnota mínus dvacet stupňů Celsia. Proto žádný imunolog vám neřekne, která je nejvhodnější.“

Místopředsedkyně Učené společnosti upozorňuje, že konkurenci brzy rozšíří i vakcína Johnson & Johnson a možná i hodně probíraný ruský Sputnik V. „Pokud bude jakákoli látka schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nemůžeme ji ignorovat.“ Říhová se u Spurtniku V obává, aby při velkém množství výroby bylo vše řádně ohlídané. „Pokud se tak nestane, hrozí její menší účinnost. Nemyslím si, že by pro lidi představovala ohrožení na zdraví, ale působnost může být slabší. Jedná se však jen o predikce.“

Erudovaná specialistka, která v roce 2012 obdržela Stříbrnou pamětní medaili Senátu, je však kritická k čínské vakcíně Sinopharm, o jejíž dodávku zažádal prezident Miloš Zeman. „U ní bych byla velice opatrná. Nevíme o ní téměř nic, pouze, že měla projít nejjednodušším procesem a navíc nemá souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky.“

Vědkyně, která absolvovala řadu stáží v USA, přiznává, že současná koronavirová situace v zemi jí dělá velké starosti. „Sice jsem od přírody velká optimistka, ale každé ráno se probouzím s obavami. Není příjemné neustále poslouchat, jak na covid-19 umírají lidé.“ Osmasedmdesátiletá mikrobioložka se domnívá, že nynější restrikce, kdy se nemůže bez povolení cestovat mezi okresy, jsou slabé. „Nařízení přišlo hodně pozdě. Podle mého názoru se už dávno měla alespoň na tři týdny vypnout celá země a mám na mysli i průmysl. Samozřejmě bych v chodu ponechala jen energetiku a potraviny. Pokud by lidé kromě nákupu seděli tři týdny doma, mohlo by nastat nějaké zlepšení. Ale takový radikální krok už měl přijít,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová)

Hudební kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Na unavené olympioniky nemusí vakcína tolik účinkovat, říká imunoložka

Imunoložka Blanka Říhová spatřuje v nočních klubech velké nebezpečí, a to ohledně dalšího šíření koronaviru. Velkým rizikem se letos stává hudební klub Fashion na střeše pražského obchodního domu Kotva. Během jednoho měsíce se zde na covid-19 nakazilo 35 lidí. „ Mladým rozumím, že se chtějí po tak dlouhé době bavit, ale nesmějí být sobci. Pokud se nákaza rozjede, můžeme znovu zavírat kulturu, restaurace a rovněž i zábavní podniky. Kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Je nutné být v dodržování hygienických opatření nekompromisní,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která si myslí, že na unavené olympioniky z tréninku nemusí vakcína tolik účinkovat.
Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Středeční rekord je znepokojivý. Obávám se tvrdého lockdownu jako v Izraeli, říká pro EZ vědkyně Říhová

ROZHOVOR – Uvědomuje si, že její predikce nepotěší. Renomovaná vědkyně Blanka Říhová je znepokojena rekordním středečním nárůstem v počtu nakažených covidem-19, a proto se domnívá, že ministr zdravotnictví Jan Blatný bude muset zemi uzavřít. „Fungovat budou jen lidé, na nichž záleží chod státu. Možná dojde i k uzavření některých měst jako tomu bylo na jaře na Olomoucku. Mám totiž pocit, že jinak koronavirus neporazíme,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesorka Blanka Říhová.

Více souvisejících

Blanka Říhová očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vláda ČR akademie věd Věra Adámková (ANO) Evropská agentura pro léčiva (EMA) Čína

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy