
Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti covidu-19. Blanka Říhová, místopředsedkyně Učené společnosti, která sdružuje renomované vědce napříč všemi obory, považuje krok kabinetu za naivní. „Jde o naprosto nedomyšlený a nekompetentní projekt, který vyjde na čtvrt miliardy. Doufejme, že i druhý pokus dopadne stejně neúspěšně jako na jaře, neboť tak astronomická suma by v současné krizi měla jít do zdravotnictví, třeba na rekonstrukci nemocnic. Přestaňme ji vyvíjet,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová, která varuje před čínskou vakcínou Sinopharm. „V jejím případě bych byla opatrná.“
Nerozumí, proč vláda znovu oživuje projekt výzkumu české vakcíny proti covidu-19, když na trhu jsou zatím dostupné tři schválené, a to Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Vědkyně Blanka Říhová souzní s kolegy z Učené společnosti, která vyzvala, aby kabinet od svého záměru upustil. „Je záhadou, proč vláda neustále usiluje o českou vakcínu, když v prosinci samotný ministr zdravotnictví Jan Blatný projekt stopnul. Zřejmě vedoucí týmu a poslankyně za ANO Věra Adámková dobře vychází s panem premiérem Babišem, jinak jiné vysvětlení pro oživení výzkumu nemám. Každopádně se jedná o nezodpovědný, nesmyslný a hodně naivní přístup.“
Sepsat pouze dva listy k výzkumu je humorné
První fáze loni spolkla 4,3 milionu korun, nyní se mají náklady vyšplhat až na čtvrt miliardy korun. „Marnit v dnešní kritické době tak obrovské peníze je nepochopitelné. Jistě by se lépe uplatnily ve zdravotnictví. Přestaňme už vyvíjet českou vakcínu, “ vyzývá přední imunoložka. Expertku zaráží, jakým způsobem bylo oznámení o projektu vytvořeno. „Napsat o projektu dvě A čtyřky papíru je opravdu humorné,“ říká Říhová, která má s výzkumnými projekty bohaté zkušenosti. Podle ní měl být napsaný grant. „A ten musí být do úplného detailu propracovaný. Zcela konkrétně v něm musí být sepsané, jak se bude postupovat, kdo na čem bude přesně pracovat a zároveň musejí být nastíněné jednotlivé etapy výzkumu. Rozepsat se musí i každá koruna. Vše musí být transparentní.“ Aby grant byl schválený, musí jej posvětit experti v oboru. „Hlavní slovo mívají i odborníci z ciziny, a pokud nejsou zahraniční vědci žádoucí, nastoupí tuzemský pětičlenný tým, který vypracuje posudky. To je standardní postup.“
Bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky tvrdí, že sepsat dvě listiny umí v zemi každý vědec. „To opravdu není žádné umění. Ale v opravdovém výzkumu se postupuje jinak. Primární je skutečně napsat už zmíněný grant.“ Říhové vadí, že tým, který neuspěl loni, bude pokračovat ve stejném složení. Do čela výzkumného týmu, složeného z vědců Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), se má opět postavit poslankyně za hnutí ANO a kardioložka Věra Adámková. „Opět se opakuje stejná chyba. Šéfovat tak odbornému týmu musí skutečně opravdová kapacita jako virolog, epidemiolog či imunolog. Nechci paní doktorku Adámkovou nikterak dehonestovat, ale být preventivní kardioložkou je pro tento projekt velmi nedostačující,“ kroutí hlavou. Rodačka z Prahy nedovede odpovědět, proč se výzkum znovu rozjíždí, když jej loni v prosinci pozastavil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Nedokážu relevantně říci, proč se tak děje.“
Absolventku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zaráží, jaký mediální humbuk se strhl kolem nynějších vakcín jako je Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. „Nechci nikoho podceňovat, ale z laické veřejnosti nemůže nikdo poznat, jaký je mezi nimi rozdíl. Populace si dělá jen úsudek na základě médií. Nemusím snad říkat, že očkování je velký byznys, a tak někdo může mít zájem, aby dotyčná vakcína byla vykreslena lépe než její konkurenti. Obyčejní lidé složení látek rozumí asi jako já kosmickým raketám,“ zlehčuje situaci.
Vědkyně volá po úplném vypnutí země
Vědkyně, která v roce 1993 se habilitovala pro obor imunologie na Univerzitě Karlově a o osm let později byla jmenována pro tento obor profesorkou, sama nedovede říci, jaká vakcína je nejlepší. „Jedná se o složitý úkol, protože vakcíny se neustále vyvíjí. Podívejte se třeba na Pfizer, původně se měl skladovat při teplotě mínus osmdesát stupňů Celsia a nyní jsem četla odbornou studii, že už mu na několik dní stačí jen hodnota mínus dvacet stupňů Celsia. Proto žádný imunolog vám neřekne, která je nejvhodnější.“
Místopředsedkyně Učené společnosti upozorňuje, že konkurenci brzy rozšíří i vakcína Johnson & Johnson a možná i hodně probíraný ruský Sputnik V. „Pokud bude jakákoli látka schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nemůžeme ji ignorovat.“ Říhová se u Spurtniku V obává, aby při velkém množství výroby bylo vše řádně ohlídané. „Pokud se tak nestane, hrozí její menší účinnost. Nemyslím si, že by pro lidi představovala ohrožení na zdraví, ale působnost může být slabší. Jedná se však jen o predikce.“
Erudovaná specialistka, která v roce 2012 obdržela Stříbrnou pamětní medaili Senátu, je však kritická k čínské vakcíně Sinopharm, o jejíž dodávku zažádal prezident Miloš Zeman. „U ní bych byla velice opatrná. Nevíme o ní téměř nic, pouze, že měla projít nejjednodušším procesem a navíc nemá souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky.“
Vědkyně, která absolvovala řadu stáží v USA, přiznává, že současná koronavirová situace v zemi jí dělá velké starosti. „Sice jsem od přírody velká optimistka, ale každé ráno se probouzím s obavami. Není příjemné neustále poslouchat, jak na covid-19 umírají lidé.“ Osmasedmdesátiletá mikrobioložka se domnívá, že nynější restrikce, kdy se nemůže bez povolení cestovat mezi okresy, jsou slabé. „Nařízení přišlo hodně pozdě. Podle mého názoru se už dávno měla alespoň na tři týdny vypnout celá země a mám na mysli i průmysl. Samozřejmě bych v chodu ponechala jen energetiku a potraviny. Pokud by lidé kromě nákupu seděli tři týdny doma, mohlo by nastat nějaké zlepšení. Ale takový radikální krok už měl přijít,“ říká pro EuroZprávy.cz Blanka Říhová.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Hudební kluby mohou spustit další vlnu nákazy. Na unavené olympioniky nemusí vakcína tolik účinkovat, říká imunoložka

Středeční rekord je znepokojivý. Obávám se tvrdého lockdownu jako v Izraeli, říká pro EZ vědkyně Říhová
Blanka Říhová , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Vláda ČR , akademie věd , Věra Adámková (ANO) , Evropská agentura pro léčiva (EMA) , Čína
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
před 39 minutami

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
před 1 hodinou

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
před 2 hodinami

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
před 3 hodinami

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 4 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 4 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 6 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 7 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 8 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 9 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 9 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 10 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 11 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera
Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Zdroj: Libor Novák