Jsme nejhorší v Evropě, dalo se to čekat, tvrdí imunolog. Kolik lidí skončí v nemocnicích?

Počet nově nakažených v Česku v posledních dnech trhal rekordy. Molekulární imunolog Václav Hořejší tvrdí, že nárůst není nečekaný, pouze někteří si mysleli, že virus slábne.

"Nyní jsme nejhorší zemí v Evropě. Dalo se to čekat. Uvolnili jsme všechno a nechali se ukolébat. Někteří podlehli iluzi, že virus slábne. To byl nesmysl," řekl Českému rozhlasu odborník.

Dodal, že nárůst se bude projevovat i v dalších týdnech. V nemocnicích totiž skončí více lidí, než kolik jich je s covidem hospitalizováno nyní.

"To jsou pacienti, kteří se nakazili před třemi čtyřmi týdny. Za tři čtyři týdny bude hospitalizovaných zhruba desetkát více," dodal.

Opatření, která jsou zavedena nyní, považuje za mírná. Jiné evropské země je mají o poznání přísnější, což nás uvrhá do problému.

"Některá opatření se neudělala. Třeba bary a restaurace je ideální prostředí pro šíření viru. V Německu byl provoz barů zakázán. A Němci jezdili sem do Prahy a také přispěli k současné situaci u nás," míní expert.

Vinu ale vidí částečně i v lékařích, kteří se neshodnou na prospěšnosti roušek. "Někteří odborníci roušky bagatelizovali. Nevinil bych vládu, ale lékaře, kteří ani nejsou epidemiologové, ale jsou mediálně známí. Označil bych to za selhání lékařské elity," tvrdí.

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti covidu by měla vláda přijmout

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných.

Více souvisejících

Václav Hořejší Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy