Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi nového typu koronaviru. Také v Česku jich je mezi 31 zemřelými v nemocnicích většina, často se nakazili v domovech důchodců.
První případy nákazy byly v Česku potvrzeny 1. března, dnes počty nemocných překročily 3200, seniorů bylo k dnešnímu večeru 469. Nemocnice pro nemocné zřizují speciální lůžka, opatření zavedly i domovy pro seniory.
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil před týdnem model počtu nakažených mezi seniory, který počítal s jejich patnáctiprocentním podílem mezi nemocnými.
"Pokud bychom udrželi podíl nakažených seniorů na patnácti procentech, tak by byl počet nakažených seniorů poměrně zvládnutelný, i kdyby to stouplo ke 30 procentům, tak ještě zvládnutelný," řekl tehdy ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
Model počítal na konci března s 500 nemocnými seniory nad 65 let, reálně jich je 469. Na konci dubna jich pak při pokračování 15 procent mělo být zhruba 2300. Model horšího vývoje počítal s nárůstem podílu až na 30 procent, který by znamenal více než 3500 nemocných seniorů. Další odhady vývoje ministerstvo zdravotnictví zveřejní ve středu.
První případy v Česku byly spojené s cestami do zahraničí, zejména lyžařskými dovolenými v Itálii, proto byli prvními nakaženými spíše mladší lidé v dobrém zdravotním stavu. V zahraničí se nakazila už méně než pětina nynějšího celkového počtu případů. Se šířením epidemie v Česku se zvýšil počet vážných případů u starších nebo více nemocných lidí. Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 291 lidí s vážnějšími průběhy nemoci, 64 z nich potřebuje plicní ventilaci nebo přístrojové okysličování krve.
První pacient nakažený koronavirem zemřel 22. března. Byl to pětadevadesátiletý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích dnes potvrdilo nákazu u více než 50 klientů, přes dvě desítky je také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.
Ministerstvo nejdříve uvedlo, že by lidé s COVID-19 měli stonat přímo v těchto zařízeních sociálních služeb. Měla jim vyhradit desetinu kapacity, samostatný personál a sociální zařízení. Domovy si od začátku měsíce ale stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek k tomu, aby o nemocné pečovaly. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je prostřednictvím krajů dostanou.
Proti tomu se ohradili jejich zřizovatelé, že v některých případech taková opatření nejsou možná. Dostatečné kapacity pro ty, kteří mají lehký průběh nemoci a nepotřebují lékařskou péči, nemají ani nemocnice. Lůžka a personál jsou potřeba pro vážné případy, kterých je asi desetina. Z nich pětina vyžaduje intenzivní péči a přístroje na pomoc s dýcháním.
Později bylo rozhodnuto, že v každém kraji bude pro tyto seniory vyhrazené nějaké zařízení. Například z pražských domovů jsou přesouváni do Lázní Toušeň, další místa by měla být v Nemocnici Na Františku. Celkem chce ministerstvo pro tyto nemocné seniory v ČR vyhradit asi 320 lůžek. Nemocnice ale nemají dost personálu.
Problémy nastávají hlavně tam, kde je nakažený nebo v karanténě i personál. Například v Břevnici na Havlíčkobrodsku žádal kraj o pomoc armádu, nakonec v zařízení pomáhají hasiči a tři zdravotníky posílá pražská Nemocnice na Bulovce. Podobná situace bude zřejmě ve více zařízeních, kdy jsou nemocí klienti i personál a i ti zdraví pak musí do karantény.
S testováním všech obyvatel domovů pro seniory ministerstvo nepočítá, povinně se testu podrobují jen ti, kteří mají do zařízení přijít nově. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo vhodné, aby se testoval pravidelně personál.
V Česku podle statistické ročenky fungovalo v roce 2018 celkem 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem bylo 20.100 lůžek a v 204 domovech pro postižené 12.000 lůžek. Nemocnice podle ÚZIS zvládnou i 33.000 nakažených kumulativně, modely podle dosavadního vývoje počítají s 15.000.
Související
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku
důchodci, senioři , Domov důchodců , ministerstvo zdravotnictví , nemoci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě