Když se rodina nakazila koronavirem, bála jsem se o naše životy. Systém má řadu chyb, říká nakažená

Zimnice, vysoká teplota i ukrutná bolest hlavy ji zahnaly do postele. Záhy stejné obtíže postihly i celou rodinu. Některé její členy dokonce trápil i silný kašel, který je vysiloval. Když se paní K., která si nepřeje zveřejnit své jméno, ale redakce EuroZprávy.cz její identitu zná, dozvěděla, že s manželem a dětmi nakazili koronavirem, dostala strach. „Valící se zprávy o těžších průbězích koronaviru na psychice nepřidají. Měla jsem obavy, aby se náš stav nezačal horšit a někdo se nezačal dusit. Bála jsem se o naše životy,“ říká infikovaná žena, která v souvislosti s chorobou upozorňuje na řadu nedostatků i chyb ve zdravotním systému.

Teploměry si vložili do podpaždí a jejich rtuť během chvíle vyletěla hodně přes 38 stupňů Celsia. Trvající zimnice, bolest hlavy, absence čichu a kašel donutily matku dvou dospělých synů obrátit se i s mužem na praktického lékaře. „Kontaktovali jsme jej po telefonu, dal nás do systému a za dva dny jsme jeli na PCR testy do Thomayerovy nemocnice,“ líčí svůj příběh.

Lékař synovi nevěřil, že je podruhé chorý

První problém nastal s mladším potomkem, který chodí k jinému doktorovi než zbytek rodiny. „Když řekl, že covid-19 prodělal už v říjnu, odmítl se s ním jeho lékař bavit, tvrdil mu, že do tří až šesti měsíců po prodělání koronaviru je nemožné, aby jej tak brzy znovu chytil, a na testy jej neodeslal. Byl přesvědčený, že podruhé být chorý nemůže. Doktorům věříme, a tak jsme dali na jeho názor.“ Jenže jeho stav se zhoršoval, teploty neklesaly. „Byl čím dál více vysílenější. Štěstím bylo, že když volali staršímu sourozenci z hygieny, že je pozitivní, tak jej napadlo bratrovi předat telefon a ten pracovníkovi sdělil, jaké má obtíže. Okamžitě jej dal do systému na testy, které později potvrdily, že je znovu nakažený.“

Rodačka z Prahy si naopak nemůže stěžovat na přístup v Thomayerově nemocnici. „Vše bylo rychlé, včetně administrativy. Personál veškeré údaje okamžitě zadal do počítačů. Když proceduru porovnám s Motolem, kde jsme v říjnu byli na testech s mladším synem, tak Krč jednoznačně vyhrála. Ale možný delší časový průtah byl tehdy v Motole způsoben tím, že probíhal z auta,“ upozorňuje.

Jedině, co dámu ve středních letech v Thomayerově nemocnici zarazilo, byla nedostatečná vzdálenost mezi pacienty, kteří chodili na PCR testy, a těmi, již čekali na antigenní. „Obě řady byly odděleny jen pouhou páskou, a tak riziko eventuální nákazy bylo vysoké. Musím ale férově říci, že v době, kdy jsme byli na testech, se žádné fronty netvořily. Pokud by zřejmě byl nával, třeba by na místo nastoupil koordinátor a vše by řídil,“ domnívá se.

Co ženu překvapilo je, že systém automaticky počítá s tím, že lidé, kterým je špatně, musejí mít vlastní auto. „Netuším, zda fungují nějaké svozové sanitky jako na jaře, ale když se podívám, kolik je nyní nakažených, tak by zdravotníci na odvozy neměli kapacitu. Mám proto podezření, že lidé bez vozů, když je jim zle, jezdí na testy normálně MHD, ale důkazy proto samozřejmě žádné nemám. Jedná se jen o moji pouhou domněnku.“

Další rozčarování se dostavilo, když jejímu mladšímu synovi přišla jen sms zpráva, která oznamovala, že je pozitivní. „Nikdo z hygieny se mu tak jako nám ještě po obdržení textovky ale neozval. Zřejmě to bylo tím, že byl Nový rok. Přesto jsem z pohledu obyčejného člověka odhalila řadu mezer a chyb, které si politici či odborníci vůbec neuvědomují.“

Ženu zneklidňuje, co by se dělo, kdyby se ona či někdo z její nakažené rodiny, zranil a potřeboval by lékaře. „Včera jsme se řízla do prstu a krev nešla dlouho zastavit. Kdybych potřebovala ránu sešít, netuším, kam jít. Mám obavy, že odevšad by mě vyhodili, kdybych řekla, že mám covid-19. Vždyť nyní stačí zavolat k praktickému lékaři, říci, že máte kašel, a hned vám doktor či sestra sdělí, ať k nim vůbec nechodíte. Řada věcí není dotažena do konce,“ krčí rameny.

Rodina je nyní ohledně zásobování potravin odkázána na pomoc příbuzných anebo rozvozovou službu. „Když naši blízcí nemohou, zavoláme na Rohlik.cz, který vozí i léky. Do formuláře napíšeme, že jsme nakaženi, a tak kurýr nechá nákup za dveřmi a vůbec s ním nepřijdeme do kontaktu, stejně jako s příbuznými.“

Ztráta čichu odepsala dva spálené hrnce

Vdaná paní přiznává, že doma dochází i ke kuriózním, humorným situacím. „Jak nás nyní opustil čich, tak už jsem spálila dva hrnce. Zapomněla jsem, že jsem něco dala vařit a bylo to. Normálně by člověk cítil, jak se vše pálí, ale teď nezaznamenáme vůbec nic. Abychom nevyhořeli, tak si pro jistotu po bytě píši papíry, že vařím,“ poprvé se do telefonu zasměje.

Velký optimismus ale u ní doma zatím nevládne. Infekce odmítá ustoupit. „Každý večer mám velký strach o manžela, jehož trápí silné záchvaty kašle a sotva se může nedechnout.“ Velké obtíže se drží i staršího syna, který má podle ní trochu odlišný průběh nemoci. „Jeho tolik nesužují bolesti hlavy, ale má silné střevní problémy. Lékaři tvrdí, že i ony ke covidu-19 patří.“ Elegantní žena na rovinu přiznává, že ji pohltil velký strach, když se nákaza rodiny potvrdila. „Valící se zprávy o těžších průbězích koronaviru na psychice nepřidají. Měla jsem obavy, aby se náš stav nezačal horšit a někdo se nezačal dusit.  Bála jsem se o naše životy. Pak jsem si ale zakázala o všem špatném přemýšlet.“

Pacientka, kterou stále silně bolí hlava, je nyní alergická na lidi, kteří stále onemocnění bagatelizují. „Nikdy nepřeji nikomu nic zlému, ale kdo koronavirus zlehčuje, tak bych mu vzkázala, aby ho prodělal a viděl by. Určitě se nejedná o žádnou obyčejnou chřipečku. A to nikdo z nás neměl těžký průběh, že by musel dostat kyslík anebo být hospitalizován. Jsem překvapená, jak rychle se virus šíří.“

Nemoc dává zabrat celé rodině a paní dokonce nemůže pracovat ani z domova. „Musela jsme si vzít pracovní neschopnost, byť splácíme hypotéku. Šéf mně sice nabízel home office, ale já jej nejsem schopná vykonávat. Cítím se pořád unavená a většinu dne prospím. Dokonale jsem se přesvědčila, že zdraví je opravdu nejcennější a ostatní se vždy nějak vyřeší.“

Před onemocněním váhala, zda se nechá očkovat. „Nyní už mám stejně jako celá rodina naprosto jasno. Kdyby to bylo možné, vakcínu bychom si nechali aplikovat už nyní. Doma jsme se přesvědčili, že očkování je jedinou možností, jak se vrátit k normálnímu životu.“

Pevně věří, že už v létě bude moci s mužem cestovat, což je jejich oblíbená záliba. „Ale nyní mám jiné velké přání. Chtěla bych už konečně vidět své rodiče. Nesetkala jsem se s nimi ani na Vánoce, neboť už nám všem bylo divně. Pořád u nás na ně čeká opožděný Ježíšek a já se nemohu dočkat, co mu řeknou, až balík rozbalí,“ zasní se milující dcera.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé zdraví Zdravotnictví lékaři Nemocnice Thomayerova hygienici očkování

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy