KOMENTÁŘ | Odvolání Rážové ani přísnější testy ve firmách pandemii nezkrotí. Budeme v ní tonout dál

Nálepky národa Švejků se zřejmě nikdy nezbavíme. A věrni ne vždy lichotivé pověsti se nezbavujeme ani v den, kdy uplynulo přesně sto let od vydání prvního sešitu románu spisovatele Jaroslava Haška o rozverném vojákovi. Na první pohled se vláda tváří, jak dělá maximum proto, aby ve fabrikách fungovalo testování, ale v reálu se mohou používat i necertifikované, čínské antigenní testy, jež nákazu spolehlivě neodhalí. Navíc v situaci, kdy pandemie týrá národ, je odvolána hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Mohou mít pocit, že na jejich životech oproti úředníkům či manažerům, kteří mohou převážně v době pandemie pracovat z domova, tolik nezáleží. Dělníci ve fabrikách mají právo se hněvat na vládu Andreje Babiše, která těžký průmysl vyjmula z těžkého lockdownu, do něhož ale uvrhla veškerá ostatní odvětví. Je opravdu zdraví jiných přednější než u lidí pracujících na výrobních linkách? Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že pokud by země vypnula továrny, přišly by o své letité kontrakty a ekonomika by zkolabovala. Portugalsko ale ukazuje, že kompletně zastavit stát, včetně průmyslu, je na měsíc možné a nyní ze svého rozhodnutí profituje. Jižanský stát totiž denně hlásí sedm set nakažených a virus zde dostal zásadní úder. Proto tolik oslabil.

Kabinet už během rok trvající krize každou minut prokazuje, že není schopen udělat revoluční rozhodnutí. Vše jen oddaluje a čeká, zda se nestane zázrak, který však přichází jen ve vánočních pohádkách. Strategické podniky tak jedou neustále na plný plyn, a to bez ohledu na patnáctitisícové přírůstky ve všedních dnech. Vláda navíc naprosto mlčí k obvinění lidovců, podle nichž se používají čínské necertifikované testy, které nákazu neodhalí.

Pak není divu, že světlo na konci tunelu se ani náznakem neobjeví. Vždyť není raritou, že zájemce, jemuž zmiňované testy ukázaly, že nemá žádné příznaky, skončil o několik dní v nemocnici připojený k plicní ventilaci na jednotce intenzivní péče. Každopádně nevypnutí ekonomiky lze považovat za hazard týmu ze Strakovy akademie. Člověk nemusí být epidemiologem, aby došel k názoru, že bez použití skalpele, jímž se udělá radikální řez, se neobejdeme. Pokud se k němu stát neodhodlá, budeme stále tonout v rekordních číslech.

Další hrozbou jsou i některé továrny samy. Je veřejným tajemstvím, že mnoho šéfů zakazuje podřízeným hlásit nákazu, anebo skutečnost, že přišly do kontaktu s infikovaným. A zejména dělníci, kteří na Ukrajině živí zbytek celé rodiny, bez řečí uposlechnou, neboť se dostávají do situace, kdy peníze jsou pro ně více než jejich zdraví, či dokonce životy. Je jim jasné, že v případě dodržování epidemiologických pravidel by dostali hodinovou výpověď, a proto si ani nejdou lehnout, když se necítí dobře. Bohužel k šíření nákazy přispívají i někteří další zahraniční pracovníci. Po pracovní době se potulují v hloučcích po náměstích, popíjejí alkohol, nedodržují vzdálenost, ignorují nošení respirátorů a ve skupinkách na sebe nahlas mluví. I to je živná půda pro virus, který ochromuje zemi. Proto by totální zhasnutí bylo žádoucí. Jenže vláda už většinu peněz promrhala, a tak na podporu velkých kolosů už nemá prostředky.

Andrej Babiš se svými ministry ale selhává i na jiném poli. Na konci února vyhlásil lockdown, včetně omezení pohybu, ale úleva nepřišla. Rovněž nikdo z vlády neřekl, co vlastně bude dál, až třítýdenní karanténa skončí. Současná opatření zatím snížila pohyb lidí jen o deset procent. Vláda se však nad zneklidňující statistikou vůbec nepozastavuje, domnívala se, že když občany jako vězně zavře do jejich domovů, koronavirus se sám vytratí, což se samozřejmě neděje.

 Nedochází jí, že v obrovské náloži si libuje i britská agresivní mutace, která se jen těžko dá něčím zkrotit. Bohužel k nárůstu přispívají i někteří jedinci, kteří podvádějí a mezi okresy pod smyšlenými důvody cestují dále. Porušování předpisů je vždy odsouzeníhodné, ale mnohým už prostě dochází trpělivost, a tak i bezúhonná část veřejnosti odmítá poslouchat bandu neschopných, která si říká Vláda České republiky. Bez konceptu, nastolení logických opatření a predikce budoucnosti se z krize nikdy nedostaneme.

Podbízet se Babišovi je důležitější než odbornost

A do všeho přichází další rána, která může vést k boxerskému knockautu. Ministr Jan Blatný odvolal z postu hlavní hygieničky Jarmilu Rážovou, náměstkyni rezortu. Svůj verdikt neodůvodnil, a tak ředitelé krajských stanic jsou v šoku, z něhož neprocitli, i když její rezignace byla dopředu avizována. Rážová si za rok ve funkci vybudovala pověst schopné expertky, na kterou krajské stanice nedají dopustit. Pracovala i v době, kdy jí nebylo dobře a sama byla nakažená covidem-19. Bohužel však doplatila na jednu vlastnost, která se ve vládě nenosí. Byla moc slušná a odmítala politikařit. Žádala, aby vyhlášená pravidla dodržoval jak Jan Novák z Horní, Dolní, tak i premiér země Andrej Babiš. A tady právě narazila.

Když v polovině února onemocněla koronavirem vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, někteří blízcí spolupracovníci premiéra Andreje Babiše se ocitli v karanténě a čekali na testy. Samotný ministerský předseda však do izolace nešel a poukazoval, že už je naočkován dvěma dávkami vakcíny. Jenže podle metodického pokynu hlavní hygieničky z konce ledna do karantény musí i lidé, kteří už vakcinací prošli. A tady se zřejmě zrodil názorový střet. Rážová vystupovala jako lékařka a odmítala politikařit, což se Babišovi jistě nelíbilo. Zřejmě její lpění na dodržování pravidel ji stálo místo. Nebylo to poprvé, kdy šéf vlády měl jít do karantény. Loni v září se dostal mimo jiné do kontaktu právě s nakaženou Rážovou, ale ředitelka pražské hygieny nenašla asi v sobě dost odvahy, aby Babiše poslala do izolace. Tvrzení, že seděl u otevřeného okna, měl na sobě respirátor a v místnosti byly čtyři metry vysoké stropy, vyzněla trapně a zbytečně jinak odbornou doktorku Jágrovou dehonestovala.

Říkat vládnímu bossovi pravdu je prostě odborně smrtící. Jednat férově prostě bývalí agenti StB a členové zločinecké KSČ nemají v DNA. A tak, kdo bazíruje na pravdě, musí v okolí Strakovy akademie skončit. Rážová není jediná, která odchází. Na sklonku léta sám rezignoval Rastislav Maďar. Funkci koordinátora rezortní pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény složil poté, co Babiš zavrhl povinné nošení roušek, neboť se blížily krajské a senátní volby.

Každý odborník je člověk, který lpí na svých názorech, a pokud se domnívá, že má pravdu, odmítá z nich ustoupit. A je mu jedno, zda se dostane do konfliktu i se samotným premiérem. Bohužel pro experty ve vládě není místo. Setrvávají v ní většinou politici, kteří chtějí být s Babišem zadobře, a tak mu vše odkývají, aby neměli problém, byť ví, že třeba souhlasí s totálním nesmyslem. Podbízet se Babišovi je klíčové a důležitější než odbornost.

A proto máme ve vládě Havlíčky, Hamáčky či Blatné. Stejně jako Blatný se už nyní ohledně morálky zdiskreditovala dočasně nastupující hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která nastupuje v pondělí. Nedokázala přiznat, že na svém Facebooku sdílela rasistický romský vtip a její výmluvy byly snad ještě trapnější než Blatného tvrzení, že nikdy nepodepsal petici spolku Milion chvilek pro demokracii, která kvůli Babišově minulosti vyzývala premiéra k odstoupení. Zapírat pravdu je pro spolupráci se současnou vládou důležitější než odbornost. A právě i proto nadále toneme v koronavirové pandemii. Faleš zkrátka vládne na všech frontách, pravda nemá nikde místo.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jarmila Rážová (hygienička) firmy komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy