KOMENTÁŘ | Odvolání Rážové ani přísnější testy ve firmách pandemii nezkrotí. Budeme v ní tonout dál

Nálepky národa Švejků se zřejmě nikdy nezbavíme. A věrni ne vždy lichotivé pověsti se nezbavujeme ani v den, kdy uplynulo přesně sto let od vydání prvního sešitu románu spisovatele Jaroslava Haška o rozverném vojákovi. Na první pohled se vláda tváří, jak dělá maximum proto, aby ve fabrikách fungovalo testování, ale v reálu se mohou používat i necertifikované, čínské antigenní testy, jež nákazu spolehlivě neodhalí. Navíc v situaci, kdy pandemie týrá národ, je odvolána hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Mohou mít pocit, že na jejich životech oproti úředníkům či manažerům, kteří mohou převážně v době pandemie pracovat z domova, tolik nezáleží. Dělníci ve fabrikách mají právo se hněvat na vládu Andreje Babiše, která těžký průmysl vyjmula z těžkého lockdownu, do něhož ale uvrhla veškerá ostatní odvětví. Je opravdu zdraví jiných přednější než u lidí pracujících na výrobních linkách? Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tvrdí, že pokud by země vypnula továrny, přišly by o své letité kontrakty a ekonomika by zkolabovala. Portugalsko ale ukazuje, že kompletně zastavit stát, včetně průmyslu, je na měsíc možné a nyní ze svého rozhodnutí profituje. Jižanský stát totiž denně hlásí sedm set nakažených a virus zde dostal zásadní úder. Proto tolik oslabil.

Kabinet už během rok trvající krize každou minut prokazuje, že není schopen udělat revoluční rozhodnutí. Vše jen oddaluje a čeká, zda se nestane zázrak, který však přichází jen ve vánočních pohádkách. Strategické podniky tak jedou neustále na plný plyn, a to bez ohledu na patnáctitisícové přírůstky ve všedních dnech. Vláda navíc naprosto mlčí k obvinění lidovců, podle nichž se používají čínské necertifikované testy, které nákazu neodhalí.

Pak není divu, že světlo na konci tunelu se ani náznakem neobjeví. Vždyť není raritou, že zájemce, jemuž zmiňované testy ukázaly, že nemá žádné příznaky, skončil o několik dní v nemocnici připojený k plicní ventilaci na jednotce intenzivní péče. Každopádně nevypnutí ekonomiky lze považovat za hazard týmu ze Strakovy akademie. Člověk nemusí být epidemiologem, aby došel k názoru, že bez použití skalpele, jímž se udělá radikální řez, se neobejdeme. Pokud se k němu stát neodhodlá, budeme stále tonout v rekordních číslech.

Další hrozbou jsou i některé továrny samy. Je veřejným tajemstvím, že mnoho šéfů zakazuje podřízeným hlásit nákazu, anebo skutečnost, že přišly do kontaktu s infikovaným. A zejména dělníci, kteří na Ukrajině živí zbytek celé rodiny, bez řečí uposlechnou, neboť se dostávají do situace, kdy peníze jsou pro ně více než jejich zdraví, či dokonce životy. Je jim jasné, že v případě dodržování epidemiologických pravidel by dostali hodinovou výpověď, a proto si ani nejdou lehnout, když se necítí dobře. Bohužel k šíření nákazy přispívají i někteří další zahraniční pracovníci. Po pracovní době se potulují v hloučcích po náměstích, popíjejí alkohol, nedodržují vzdálenost, ignorují nošení respirátorů a ve skupinkách na sebe nahlas mluví. I to je živná půda pro virus, který ochromuje zemi. Proto by totální zhasnutí bylo žádoucí. Jenže vláda už většinu peněz promrhala, a tak na podporu velkých kolosů už nemá prostředky.

Andrej Babiš se svými ministry ale selhává i na jiném poli. Na konci února vyhlásil lockdown, včetně omezení pohybu, ale úleva nepřišla. Rovněž nikdo z vlády neřekl, co vlastně bude dál, až třítýdenní karanténa skončí. Současná opatření zatím snížila pohyb lidí jen o deset procent. Vláda se však nad zneklidňující statistikou vůbec nepozastavuje, domnívala se, že když občany jako vězně zavře do jejich domovů, koronavirus se sám vytratí, což se samozřejmě neděje.

 Nedochází jí, že v obrovské náloži si libuje i britská agresivní mutace, která se jen těžko dá něčím zkrotit. Bohužel k nárůstu přispívají i někteří jedinci, kteří podvádějí a mezi okresy pod smyšlenými důvody cestují dále. Porušování předpisů je vždy odsouzeníhodné, ale mnohým už prostě dochází trpělivost, a tak i bezúhonná část veřejnosti odmítá poslouchat bandu neschopných, která si říká Vláda České republiky. Bez konceptu, nastolení logických opatření a predikce budoucnosti se z krize nikdy nedostaneme.

Podbízet se Babišovi je důležitější než odbornost

A do všeho přichází další rána, která může vést k boxerskému knockautu. Ministr Jan Blatný odvolal z postu hlavní hygieničky Jarmilu Rážovou, náměstkyni rezortu. Svůj verdikt neodůvodnil, a tak ředitelé krajských stanic jsou v šoku, z něhož neprocitli, i když její rezignace byla dopředu avizována. Rážová si za rok ve funkci vybudovala pověst schopné expertky, na kterou krajské stanice nedají dopustit. Pracovala i v době, kdy jí nebylo dobře a sama byla nakažená covidem-19. Bohužel však doplatila na jednu vlastnost, která se ve vládě nenosí. Byla moc slušná a odmítala politikařit. Žádala, aby vyhlášená pravidla dodržoval jak Jan Novák z Horní, Dolní, tak i premiér země Andrej Babiš. A tady právě narazila.

Když v polovině února onemocněla koronavirem vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, někteří blízcí spolupracovníci premiéra Andreje Babiše se ocitli v karanténě a čekali na testy. Samotný ministerský předseda však do izolace nešel a poukazoval, že už je naočkován dvěma dávkami vakcíny. Jenže podle metodického pokynu hlavní hygieničky z konce ledna do karantény musí i lidé, kteří už vakcinací prošli. A tady se zřejmě zrodil názorový střet. Rážová vystupovala jako lékařka a odmítala politikařit, což se Babišovi jistě nelíbilo. Zřejmě její lpění na dodržování pravidel ji stálo místo. Nebylo to poprvé, kdy šéf vlády měl jít do karantény. Loni v září se dostal mimo jiné do kontaktu právě s nakaženou Rážovou, ale ředitelka pražské hygieny nenašla asi v sobě dost odvahy, aby Babiše poslala do izolace. Tvrzení, že seděl u otevřeného okna, měl na sobě respirátor a v místnosti byly čtyři metry vysoké stropy, vyzněla trapně a zbytečně jinak odbornou doktorku Jágrovou dehonestovala.

Říkat vládnímu bossovi pravdu je prostě odborně smrtící. Jednat férově prostě bývalí agenti StB a členové zločinecké KSČ nemají v DNA. A tak, kdo bazíruje na pravdě, musí v okolí Strakovy akademie skončit. Rážová není jediná, která odchází. Na sklonku léta sám rezignoval Rastislav Maďar. Funkci koordinátora rezortní pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény složil poté, co Babiš zavrhl povinné nošení roušek, neboť se blížily krajské a senátní volby.

Každý odborník je člověk, který lpí na svých názorech, a pokud se domnívá, že má pravdu, odmítá z nich ustoupit. A je mu jedno, zda se dostane do konfliktu i se samotným premiérem. Bohužel pro experty ve vládě není místo. Setrvávají v ní většinou politici, kteří chtějí být s Babišem zadobře, a tak mu vše odkývají, aby neměli problém, byť ví, že třeba souhlasí s totálním nesmyslem. Podbízet se Babišovi je klíčové a důležitější než odbornost.

A proto máme ve vládě Havlíčky, Hamáčky či Blatné. Stejně jako Blatný se už nyní ohledně morálky zdiskreditovala dočasně nastupující hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která nastupuje v pondělí. Nedokázala přiznat, že na svém Facebooku sdílela rasistický romský vtip a její výmluvy byly snad ještě trapnější než Blatného tvrzení, že nikdy nepodepsal petici spolku Milion chvilek pro demokracii, která kvůli Babišově minulosti vyzývala premiéra k odstoupení. Zapírat pravdu je pro spolupráci se současnou vládou důležitější než odbornost. A právě i proto nadále toneme v koronavirové pandemii. Faleš zkrátka vládne na všech frontách, pravda nemá nikde místo.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jarmila Rážová (hygienička) firmy komentář

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy