Koronavirová epidemie se dál zhoršuje: Pacientů v nemocnicích přibývá, chybí personál

Pacientů s covidem ve středočeských nemocnicích dál přibývá, chybí personál, lůžek je dostatek. Někde kvůli uvolnění kapacit mění i strukturu péče, zjistila ČTK. Ve slánské nemocnici chybí přístrojového vybavení, které umožní zprovoznit další ventilovaná lůžka. Nemocnice o ně požádala ministerstvo zdravotnictví, uvedl dnes na dotaz ČTK ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Ve Slaném je nyní 33 hospitalizovaných s koronavirem, z toho čtyři ve vážném stavu. "Personál jsme přeskupili, sestry z ambulancí šly k lůžkům, zastavili jsme veškeré plánované výkony, internistům a anesteziologům jsme přeřadili ke covid lůžkům mladé lékaře z chirurgie, ortopedie a gynekologie," uvedl Votoček. Mediky podle něj nemocnice shání individuálně. "K žádnému přidělení podle zaslaných požadavků nedošlo," dodal ředitel.

Kvůli nedostatku personálu prosí lidi se zdravotnickým vzděláním o pomoc například i mělnická nemocnice.

Kladenská nemocnice má podle mluvčí Hany Plačkové k dnešku 34 pacientů, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, šest jich je ve vážném stavu na lůžkách intenzivní péče. Dvanáct pacientů čeká v rámci hospitalizace na výsledek testů. "V současné době jsme museli omezit veškerou neakutní operativu. Kapacitně přístroje zatím stačí," dodala mluvčí.

V kladenské nemocnici vypomáhají studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno, dnes nastupují čtyři medici a další by měli nastoupit začátkem listopadu. "S dobrovolníky se nám ozvalo také Letiště Václava Havla Praha, se kterými jednáme," doplnila Plačková.

V mladoboleslavské nemocnici bylo dnes ráno 38 pacientů s covidem-19. Většina pacientů má mírnější průběh, na ARO leží čtyři pacienti. "Problémy s nedostatkem lůžek tedy nemáme," řekla ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Nemocnici v Mladé Boleslavi ale trápí nedostatek personálu. K dnešnímu ránu má nemocnice 104 zdravotnických zaměstnanců s covidem, dalších 18 nakažených je na technicko-hospodářském úseku. "V tuto chvíli proto řešíme efektivní přesuny personálu v rámci nemocnice, například z některých ambulancí," řekla Kopalová.

Od minulé středy v nemocnici působí 19 studentů čtvrtých ročníků střední a vyšší zdravotnické školy v Mladé Boleslavi. "Tito studenti posílili lůžková oddělení interny, chirurgie, neurologie, plicního oddělení a oddělení následné péče," řekla Kopalová. V nemocnici pomáhají také tři medici, všichni jsou na ARO.

Volná lůžka pro pacienty s covidem-19 má i kolínská nemocnice, za kritické ale považuje období mezi druhým a 12. listopadem. Kvůli uzavření škol přišla nemocnice o část personálu, na ošetřovném je 18 sester, z toho zhruba polovinu kvůli uzavření škol.

"Studenti zdravotnických škol a medicíny nám pomáhají, bez nich by byl v současné situaci provoz velmi obtížný. Dosud jsme navázali spolupráci zhruba s 25 studenty zdravotnických oborů a s osmi studenty medicíny," řekla mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová. Část studentů je v kontaktu i s pacienty s covidem.

V rakovnické nemocnici je nyní podle mluvčího Jana Zieglera 28 pacientů s koronavirem, z toho jsou čtyři ve vážném stavu, dva jsou na na jednotce intenzivní péče a dva napojení na ventilátory. "Za poslední týden je to dvojnásobný nárůst. Přístroje zatím stačí," uvedl Ziegler. Krajský úřad podle něj poslal rakovnické nemocnici adresář mediků z Rakovníka okolí, nemocnice by však nejvíce uvítala další dobrovolnice z řad studentek střední zdravotní školy. Rakovnická nemocnice také ode dneška ruší neakutní zdravotní péči.

V příbramské nemocnici je k dnešku 68 pacientů s covidem-19, z toho 11 na intenzivních lůžkách. Hospitalizovaných s koronavirem postupně přibývá, minulý týden jich bylo kolem 50. Zaměstnanců pozitivně testovaných na covid-19 je nyní 67. S nabídkou pomoci se na nemocnici obracejí ambulantní specialisté, medici již absolvovali školení. Zatím pomáhají tři medici na interně, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.

V hořovické nemocnici, která patří do AKESO Holdingu Sotiriose Zavalianise, je nyní 42 pacientů přijatých v souvislosti s koronavirem. Z toho je 33 pozitivních a devět takzvaně suspektních, tedy s podezřením na koronavirus.

"Zaměstnanců, kteří jsou covid-19 pozitivní nebo mají nařízenou karanténu, je již několik desítek. Situace začíná být vážná, ale zatím je personální situace v naší nemocnici stabilní," řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Horáková.

Zařízení podle ní přistoupilo k restrukturalizaci péče tak, aby bylo co nejlépe připraveno na nárůst počtu pozitivních pacientů. Z tohoto důvodu už koncem minulého týdne omezilo některé neakutní operační výkony.

Nemocnice spolupracuje se Střední zdravotní školou v Berouně, pomáhá jí několik studentek nejvyšších ročníků. "Stejně jako na jaře navazujeme spolupráci i s mediky lékařských fakult," dodala mluvčí. Pro zaměstnance, kteří mají děti školního věku, nemocnice po dobu uzavření škol zřídila hlídací skupiny, kde je pobyt pro děti zdarma a kde se o ně stará pedagogický personál.

Související

Více souvisejících

nemocnice Zdravotnictví Středočeský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy