Koronavirus změnil nabídku lékáren, zavedly prodej respirátorů

Koronavirová pandemie změnila nabídku lékáren, prodejci po jejím vypuknutí mimo jiné zavedli prodej respirátorů vyšších tříd, o které před nákazou téměř nebyl zájem. V první vlně covidu loni na jaře byly ochranné pomůcky občas nedostupné, protože poptávka prudce překročila nabídku a dodavatelé nebyli v první chvíli schopni hned reagovat. Nyní je zboží dostatek. Vyplývá to z vyjádření lékárenských sítí, které oslovila ČTK.

"Až do druhé poloviny dubna 2020 byl prodej respirátorů třídy FFP2 nulový, naše lékárny tento sortiment až do vypuknutí koronavirové krize vůbec nevedly, protože neexistovala ani poptávka. Na začátku května už denní prodeje dosahovaly řádu malých tisíců a v září, po oznámení nové vlny protiepidemických opatření, poprvé denní prodej v naší síti překonal hranici 5000," řekl ČTK mluvčí sítě lékáren Dr.Max Michal Petrov.

Pokud jde o dodávky těchto výrobků, trh se podle něj loni na jaře zcela proměnil. "V prvních týdnech jsme byli schopni skládat dodávky do lékáren a skladů od různých dodavatelů. Žádný z nich by nestačil sám o sobě, ale v součtu to stačilo, a postupně rostla i naše rezerva. A mezitím jsme mohli dotáhnout víceobjemové zakázky o deseti - či statisících kusů," uvedl Petrov.

Jako klíčové se podle něj ukázalo, že se firma soustředila na menší české podnikatele se zázemím v Číně, kteří dokázali ovlivnit nejen nákup v Číně, ale i dopravu. Lékárny Dr.Max provozuje společnost Česká lékárna holding, která patří investiční skupině Penta.

Pouze omezený výběr roušek a žádné respirátory FFP2 neměla loni na začátku roku ve své nabídce ani internetová lékárna Lékárna.cz. "Roušky se prodávaly v jednotkách kusů - za celý rok 2019 jsme prodali jen 139 roušek, v pandemickém roce 2020 pak 670.000. V lednu 2020, tj. těsně před pandemií, jsme prodali 150 roušek, v lednu letošního roku pak 10.000 roušek," uvedla za web mluvčí Romana Žatecká.

Mluvčí lékáren Pilulka Kateřina Schotliová ČTK řekla, že společnost poprvé zvýšený zájem zákazníků a pacientů o ochranné pomůcky proti koronaviru zaznamenala koncem loňského února, když se objevily první zprávy o karanténě v Itálii. "Poptávka po rouškách, respirátorech a dalších ochranných pomůckách vyrostla ze dne na den o vyšší stovky procent," uvedla. První tři pozitivně testované pacienty oznámilo Česko loni 1. března.

Zájem o roušky a dezinfekci i po roce koronaviru v ČR stále trvá podle lékáren sítě Benu. Firma, podobně jako ostatní lékárenské sítě, zdůraznila, že zdraví a bezpečí je pro ni na prvním místě. "Proto jsme v první i druhé vlně poskytovali budoucím maminkám balení roušek s technologií Nanosilver, které se dají po vyprání použít opakovaně. Maminky jednoduše vyplnily formulář na webu a roušky si u nás vyzvedly," sdělila mluvčí Benu lékáren Alžběta Poršová.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy