Měla by se upravit pravidla karantén či testování, myslí si někteří experti

Podle některých expertů by se měla v Česku kvůli nakažlivější koronavirové variantě omikron změnit pravidla izolací, karantén i testování. Do karantény by měli chodit i očkovaní. Urychlit by se mělo získání výsledků testů i trasování. Případně by se mohla zkrátit doba izolace, podmínkou by byly negativní testy. Uvedli to na twitteru člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Jan Kulveit a sociolog Daniel Prokop.

Některé státy kvůli šíření varianty omikron už zavádějí přísná omezení. Vláda chce další případné kroky projednat za týden.

Laboratoře v Česku potvrdily zatím deset případů omikronu, u dalších desítek je podezření. Státní zdravotní ústav předpokládá, že se varianta už šíří komunitně. V některých státech vytlačila původní variantu delta. Epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že by v Česku mohl být omikron dominantní krátce po Novém roce.

"Problémem vlny omikronu může být velké množství nakažených - například několik set tisíc lidí za den způsobí problémy i s lehkým průběhem," uvedl Kulveit, který se na oxfordské univerzitě věnuje matematickému modelování epidemií.

Podle experta je u omikronu dřívější schopnost někoho nakazit. Část lidí by tak mohla být nakažlivá třeba už za den. S rychlejším průběhem by rostl problém s prodlevou mezi odběrem a výsledky PCR testů, zvýšila by se užitečnost antigenních testů, uvedl Kulveit. Urychlit by se mělo i trasování. "Pokud se zrychlení potvrdí, stálo by za zvážení zkrátit dobu izolace - a asi neprodlužovat karantény - a delší čekání nahradit testováním," míní expert.

Podle Prokopa by do karantény měli chodit i očkovaní. "Dnes se má očkovaný s covidem v domácnosti po pěti až sedmi dnech testovat, ale nemusí do karantény," uvedl Prokop. Při rychlém šíření a vyšší nakažlivosti omikronu tato pravidla považuje za absurdní. Stejný názor má i Kulveit. "Je to absurdní, s omikronem je nutné to změnit," dodal. Podotkl, že Británie už zkracuje izolaci na týden s podmínkou dvou negativních testů.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hygienici

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy