Česko mělo s covidem velké štěstí, říká uznávaný lékař. Proč se v zámoří situace vymkla kontrole?

Český emigrant a profesor Karel Raška, který po svém odchodu z vlasti momentálně žije v USA, kde jej několikrát jmenovali jedním z nejlepších lékařů, a který celý svůj život zasvětil studiu virů, se podělil se svým názorem, jak dobře ustát současnou pandemii. Za svou práci byl dokonce odměněn někdejším českým prezidentem Václavem Havlem medailí Za zásluhy. I v pokročilém věku 81 let působí v univerzitní nemocnici Svatého Petra v New Jersey.

"Těch důvodů je mnoho. Zaprvé jednak je to různorodost společnosti, která je v Americe veliká. Druhá věc jsou názory na určitou prevenci, třeba na nošení roušek. Roušky nechrání před nákazou vás, ale zabraňují, abyste nakazil někoho druhého. Od začátku k tomu byl velký odpor, dokonce i oficiální místa vystupovala proti nošení roušek," snažil se profesor v rozhovoru pro server irozhlas.cz nastínit důvody, proč se situace v USA vymkla kontrole.

Momentálně se na zakrývání úst a nosu klade za oceánem důraz a americký prezident Donald Trump dokonce avizoval, že je nošení roušky vlasteneckou povinností. Raška ve svém interview také poukázal na skutečnost, že u různých etnických skupin jsou odlišná složení receptoru, na nějž se virus váže. Jistou roli může sehrát i fakt, že je jeho koncentrace v různých tkáních odlišná. 

Virolog dal také Trumpovi za pravdu v tom, že s větším množstvím provedených testů jde ruku v ruce i více nakažených. Ostatně v Česku lze vypozorovat menší nárůst infikovaných o víkendu, kdy se provádí zhruba 2000 testů ve srovnání se všedním dnem, kdy jich je šest až sedm tisíc. Dalo by se tedy říct, že díky testování lze manipulovat s počtem nakažených, a tím pádem se prezentovat jako země, která epidemii zvládá, což ale není dobré. 

Raška se také nechal slyšet, že se u covid-19 očekávala sezónnost, tedy že podobně jako běžná chřipka přijde, a pak odejde. Opak je ale pravdou, neboť je zaznamenán růst nových případů v teplém počasí zejména na jihu Spojených států, a to ve větší míře, než tomu bylo na jaře. Varoval také před možným souběhem chřipky a koronaviru, který bude mít za následek přetížení laboratoří a lékařů.

Lékař z tohoto důvodu apeloval na lidi, aby se nechali včas očkovat proti chřipce. Vakcína je v poslední době, vyjma období před čtyřmi až pěti lety, skutečně kvalitní a dotyčnou osobu velmi chrání před infekcí virem chřipky. V Česku je ale bohužel nízká proočkovanost.

"U každého podobného onemocnění se může druhá vlna vyskytnout, často bývá horší než vlna první, jako tomu bylo v případě španělské chřipky na konci a po první světové válce, kdy druhá vlna byla podstatně horší. Záleží na hodnocení všech dat výskytu, jestli předchozí vlna pokračuje nebo již skončila a začíná druhá vlna. Myslím, že je předčasné o tom dnes hovořit," vyjádřil se virolog k hojně probíranému tématu možné druhé vlny koronaviru.

"Data v současné době jsou předběžná, aby se k tomuto závěru dalo dojít. Víme dobře, že denní výskyt v České republice, čísla, se kterými jednáme, jsou podobná tomu, co jsme viděli na jaře v podstatě na vrcholu pandemie. Ale myslím si, že prohlásit to za druhou vlnu by nebylo zcela zodpovědné," podotkl.

Zároveň také řekl, že jsme měli velké štěstí, pokud jde o počet případů a nízkou mortalitu, ale že by jej nepřipisoval zavedeným opatřením české vlády proti koronaviru. Taktéž se mu nezamlouvá, když musí na základě toho, co se odehrálo, slýchat z různých kruhů kritiku na místní opatření v ohniscích nákazy apod. Dále mu taktéž nepřijde zrovna nejzodpovědnější, když samotní lékaři přirovnávají covid-19 k "chřipečce" a rýmě vzhledem k tomu, co dokázal způsobit, jelikož nebyly výjimečné případy nedostatku míst pro pacienty na ventilátorech.

Pokud jde o proces testování, tak to Raškovými slovy hraje významnou roli v tom, že se trasují kontakty, a že se mohou přijímat dobrá epidemiologická opatření. Alespoň tak tomu je v případě inteligentní karantény, která je testování doslova závislá.

"Věc mluví sama za sebe. Nechtěl bych a nebudu něco kritizovat, ale věc mluví sama za sebe," vyjádřil se ke slovům biochemika Jana Konvalinky, podle něhož v Česku projekt chytré karantény nefunguje.

Profesor zároveň také konstatoval, že mladí, zdraví a silní lidé častokrát nemají ani žádné příznaky, popřípadě u nich covid-19 proběhne bez větších komplikací, což ostatně potvrdily i případy šíření nákazy v dolech OKD na Karvinsku. I tak ale zároveň není jasné, co konkrétně ovlivňuje, zda bude mít nemoc lehký či těžký průběh. 

Virolog dále upozornil, že toho o koronaviru zatím příliš moc nevíme, a že ani neznáme původ jeho vzniku. S podobným onemocněním se Čína musela vypořádat už o pět let dříve v dolech. Tehdy šlo také o virus přenášený netopýry. I tak ale stále nejsme navzdory velkému množství informací nejmoudřejší. 

Co se týče sekvence viru, tak ta hraje významnou roli, jelikož umožňuje nejrůznější modulaci, včetně přípravy očkovací látky moderními metodami. "To znamená, že relevantní sekvence můžeme vmontovat do vektoru a používat potom jako vakcínu. Můžeme používat části RNA jako vakcínu. Pokrok v molekulární biologii umožňuje testování a všechno ostatní. To v minulosti nebylo možné," nastínil Raška.

"Z toho, co se objevuje i v odborném tisku, se mi nejvíce líbí vakcína oxfordská a od firmy Moderna ze Spojených států. O vakcíně, která byla oznámena v Ruské federaci, nic nevím," vyjádřil se k možnému vývoji vakcíny.

Co se týče očkování, tak je určitě užitečné vědět, zda nemá nežádoucí vedlejší účinky. Jako odstrašující případ uvedl profesor Spojené státy, kde byla v minulém století kvůli epidemii prasečí chřipky proočkovaná celá populace, ale u určitého počtu lidí se vyvinul Guillain-Barré syndrom, s nímž je spjata řada komplikací. Při výrobě vakcíny je zapotřebí obezřetnost a v případě její možné masové distribuce jí vyzkoušet na dobrovolnících, aby se případné vedlejší účinky skutečně ukázaly jako minimální. 

"Může to přispět k vyvíjení nových strategií, jak zabraňovat infekci a k vývoji vhodného přístupu k blokování infekce," vyjádřil se virolog k výzkumu českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie, kteří hledali proteiny, které by dokázaly skrýt koronavirus před imunitním systémem.

Raška v závěru svého rozhovoru také upozornil, že bude i nadále docházet k výskytu nových virů, které lidstvo provázejí odnepaměti, ale že v důsledku globalizace budou snáze šířit. Dříve, když se poutníci na hedvábné stezce z Číny infikovali, častokrát zemřeli během cesty, aniž by nákazu přivezli do své domoviny.  

S různými nemocemi bojovali dříve lidé rozličným způsobem. Během epidemie malomocenství například museli nakažení nosit zvonečky, díky nimž okolí vědělo, že se k nim nemá přibližovat. To samé bylo i v období moru, kdy námořníci nesměli opustit loď po dobu 40 dnů (od tohoto slova vlastně pochází i samotný pojem "karantény", tedy quaranta - čtyřicet v italském jazyce).

"Tím, že je důsledně aplikovaná ‚surveillance‘, tedy hlídání výskytu jakýchkoli nových onemocnění, a jsou přijata opatření, aby se zabránilo jejich šíření. Byl jsem optimistický letos na konci zimy, když byl do Spojených států zakázán vstup cestovatelům z Číny. Ale ukázalo se, že na východní pobřeží nakonec přišel virus z Evropy, kde cestování ještě omezeno nebylo. Je to tak, že čím víc víme, tím více zjišťujeme, že jsme nevěděli dost," vyjádřil se profesor k možné budoucí ochraně před "tryskáčovými mory", když se debata stočila k dřívějšímu zavlečení epidemie černých neštovic ze strany Vikingů. 

"Proč ne, samozřejmě. Na druhou stranu epidemiologická bdělost ve světě funguje dost dobře. Vzpomeňme si na všechna opatření, která jsme měli ve spojení s ebolou, když se objevila. I když ta je poměrně stará, desetiletí. Správnou aplikací tomu lze zabránit," podotkl v reakci na dotaz ohledně možného nebezpečí takzvané dvojí pandemie. V závěru Raška také varoval, že by příliš nesázel na roboty.

Související

Více souvisejících

zdraví Zdravotnictví USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

včera

včera

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

včera

včera

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

včera

včera

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

včera

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

včera

včera

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy