Česko mělo s covidem velké štěstí, říká uznávaný lékař. Proč se v zámoří situace vymkla kontrole?

Český emigrant a profesor Karel Raška, který po svém odchodu z vlasti momentálně žije v USA, kde jej několikrát jmenovali jedním z nejlepších lékařů, a který celý svůj život zasvětil studiu virů, se podělil se svým názorem, jak dobře ustát současnou pandemii. Za svou práci byl dokonce odměněn někdejším českým prezidentem Václavem Havlem medailí Za zásluhy. I v pokročilém věku 81 let působí v univerzitní nemocnici Svatého Petra v New Jersey.

"Těch důvodů je mnoho. Zaprvé jednak je to různorodost společnosti, která je v Americe veliká. Druhá věc jsou názory na určitou prevenci, třeba na nošení roušek. Roušky nechrání před nákazou vás, ale zabraňují, abyste nakazil někoho druhého. Od začátku k tomu byl velký odpor, dokonce i oficiální místa vystupovala proti nošení roušek," snažil se profesor v rozhovoru pro server irozhlas.cz nastínit důvody, proč se situace v USA vymkla kontrole.

Momentálně se na zakrývání úst a nosu klade za oceánem důraz a americký prezident Donald Trump dokonce avizoval, že je nošení roušky vlasteneckou povinností. Raška ve svém interview také poukázal na skutečnost, že u různých etnických skupin jsou odlišná složení receptoru, na nějž se virus váže. Jistou roli může sehrát i fakt, že je jeho koncentrace v různých tkáních odlišná. 

Virolog dal také Trumpovi za pravdu v tom, že s větším množstvím provedených testů jde ruku v ruce i více nakažených. Ostatně v Česku lze vypozorovat menší nárůst infikovaných o víkendu, kdy se provádí zhruba 2000 testů ve srovnání se všedním dnem, kdy jich je šest až sedm tisíc. Dalo by se tedy říct, že díky testování lze manipulovat s počtem nakažených, a tím pádem se prezentovat jako země, která epidemii zvládá, což ale není dobré. 

Raška se také nechal slyšet, že se u covid-19 očekávala sezónnost, tedy že podobně jako běžná chřipka přijde, a pak odejde. Opak je ale pravdou, neboť je zaznamenán růst nových případů v teplém počasí zejména na jihu Spojených států, a to ve větší míře, než tomu bylo na jaře. Varoval také před možným souběhem chřipky a koronaviru, který bude mít za následek přetížení laboratoří a lékařů.

Lékař z tohoto důvodu apeloval na lidi, aby se nechali včas očkovat proti chřipce. Vakcína je v poslední době, vyjma období před čtyřmi až pěti lety, skutečně kvalitní a dotyčnou osobu velmi chrání před infekcí virem chřipky. V Česku je ale bohužel nízká proočkovanost.

"U každého podobného onemocnění se může druhá vlna vyskytnout, často bývá horší než vlna první, jako tomu bylo v případě španělské chřipky na konci a po první světové válce, kdy druhá vlna byla podstatně horší. Záleží na hodnocení všech dat výskytu, jestli předchozí vlna pokračuje nebo již skončila a začíná druhá vlna. Myslím, že je předčasné o tom dnes hovořit," vyjádřil se virolog k hojně probíranému tématu možné druhé vlny koronaviru.

"Data v současné době jsou předběžná, aby se k tomuto závěru dalo dojít. Víme dobře, že denní výskyt v České republice, čísla, se kterými jednáme, jsou podobná tomu, co jsme viděli na jaře v podstatě na vrcholu pandemie. Ale myslím si, že prohlásit to za druhou vlnu by nebylo zcela zodpovědné," podotkl.

Zároveň také řekl, že jsme měli velké štěstí, pokud jde o počet případů a nízkou mortalitu, ale že by jej nepřipisoval zavedeným opatřením české vlády proti koronaviru. Taktéž se mu nezamlouvá, když musí na základě toho, co se odehrálo, slýchat z různých kruhů kritiku na místní opatření v ohniscích nákazy apod. Dále mu taktéž nepřijde zrovna nejzodpovědnější, když samotní lékaři přirovnávají covid-19 k "chřipečce" a rýmě vzhledem k tomu, co dokázal způsobit, jelikož nebyly výjimečné případy nedostatku míst pro pacienty na ventilátorech.

Pokud jde o proces testování, tak to Raškovými slovy hraje významnou roli v tom, že se trasují kontakty, a že se mohou přijímat dobrá epidemiologická opatření. Alespoň tak tomu je v případě inteligentní karantény, která je testování doslova závislá.

"Věc mluví sama za sebe. Nechtěl bych a nebudu něco kritizovat, ale věc mluví sama za sebe," vyjádřil se ke slovům biochemika Jana Konvalinky, podle něhož v Česku projekt chytré karantény nefunguje.

Profesor zároveň také konstatoval, že mladí, zdraví a silní lidé častokrát nemají ani žádné příznaky, popřípadě u nich covid-19 proběhne bez větších komplikací, což ostatně potvrdily i případy šíření nákazy v dolech OKD na Karvinsku. I tak ale zároveň není jasné, co konkrétně ovlivňuje, zda bude mít nemoc lehký či těžký průběh. 

Virolog dále upozornil, že toho o koronaviru zatím příliš moc nevíme, a že ani neznáme původ jeho vzniku. S podobným onemocněním se Čína musela vypořádat už o pět let dříve v dolech. Tehdy šlo také o virus přenášený netopýry. I tak ale stále nejsme navzdory velkému množství informací nejmoudřejší. 

Co se týče sekvence viru, tak ta hraje významnou roli, jelikož umožňuje nejrůznější modulaci, včetně přípravy očkovací látky moderními metodami. "To znamená, že relevantní sekvence můžeme vmontovat do vektoru a používat potom jako vakcínu. Můžeme používat části RNA jako vakcínu. Pokrok v molekulární biologii umožňuje testování a všechno ostatní. To v minulosti nebylo možné," nastínil Raška.

"Z toho, co se objevuje i v odborném tisku, se mi nejvíce líbí vakcína oxfordská a od firmy Moderna ze Spojených států. O vakcíně, která byla oznámena v Ruské federaci, nic nevím," vyjádřil se k možnému vývoji vakcíny.

Co se týče očkování, tak je určitě užitečné vědět, zda nemá nežádoucí vedlejší účinky. Jako odstrašující případ uvedl profesor Spojené státy, kde byla v minulém století kvůli epidemii prasečí chřipky proočkovaná celá populace, ale u určitého počtu lidí se vyvinul Guillain-Barré syndrom, s nímž je spjata řada komplikací. Při výrobě vakcíny je zapotřebí obezřetnost a v případě její možné masové distribuce jí vyzkoušet na dobrovolnících, aby se případné vedlejší účinky skutečně ukázaly jako minimální. 

"Může to přispět k vyvíjení nových strategií, jak zabraňovat infekci a k vývoji vhodného přístupu k blokování infekce," vyjádřil se virolog k výzkumu českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie, kteří hledali proteiny, které by dokázaly skrýt koronavirus před imunitním systémem.

Raška v závěru svého rozhovoru také upozornil, že bude i nadále docházet k výskytu nových virů, které lidstvo provázejí odnepaměti, ale že v důsledku globalizace budou snáze šířit. Dříve, když se poutníci na hedvábné stezce z Číny infikovali, častokrát zemřeli během cesty, aniž by nákazu přivezli do své domoviny.  

S různými nemocemi bojovali dříve lidé rozličným způsobem. Během epidemie malomocenství například museli nakažení nosit zvonečky, díky nimž okolí vědělo, že se k nim nemá přibližovat. To samé bylo i v období moru, kdy námořníci nesměli opustit loď po dobu 40 dnů (od tohoto slova vlastně pochází i samotný pojem "karantény", tedy quaranta - čtyřicet v italském jazyce).

"Tím, že je důsledně aplikovaná ‚surveillance‘, tedy hlídání výskytu jakýchkoli nových onemocnění, a jsou přijata opatření, aby se zabránilo jejich šíření. Byl jsem optimistický letos na konci zimy, když byl do Spojených států zakázán vstup cestovatelům z Číny. Ale ukázalo se, že na východní pobřeží nakonec přišel virus z Evropy, kde cestování ještě omezeno nebylo. Je to tak, že čím víc víme, tím více zjišťujeme, že jsme nevěděli dost," vyjádřil se profesor k možné budoucí ochraně před "tryskáčovými mory", když se debata stočila k dřívějšímu zavlečení epidemie černých neštovic ze strany Vikingů. 

"Proč ne, samozřejmě. Na druhou stranu epidemiologická bdělost ve světě funguje dost dobře. Vzpomeňme si na všechna opatření, která jsme měli ve spojení s ebolou, když se objevila. I když ta je poměrně stará, desetiletí. Správnou aplikací tomu lze zabránit," podotkl v reakci na dotaz ohledně možného nebezpečí takzvané dvojí pandemie. V závěru Raška také varoval, že by příliš nesázel na roboty.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Ilustrační foto

Studie: Každodenní procházka může zabránit desetině předčasných úmrtí

Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.

Více souvisejících

zdraví Zdravotnictví USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 23 minutami

před 24 minutami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 44 minutami

před 45 minutami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 47 minutami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 49 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 2 hodinami

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Zdroj: ČTK

Další zprávy