Ministerstvo povolilo používat hydroxychlorochin, lék dostanou pacienti s covid-19

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí covid-19. Rozhodnutí o povolení užívání léku na osm měsíců dnes zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví.

Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako plaquenil, který je v Česku registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo.

Nově povolený lék je vázán na lékařský předpis a musí být dodáván jenom do zařízení lůžkové péče, které zajišťuje léčbu hospitalizovaných pacientů s prokázaným onemocněním covid-19. "Poskytovatelům zdravotních služeb se ukládá povinnost zajistit informovaný souhlas pacienta," uvedlo ministerstvo. Lékaři také musí hlídat nežádoucí účinky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že množství léku Plaquenil, který je v Česku dostupný a používá se na léčbu revmatoidní artritidy nebo systémového lupusu, zřejmě nebude dostatečný. "Nemůže pokrýt předpokládanou zvýšenou spotřebu léčivých přípravků obsahujících léčivou látku hydroxychlorochin, a to zejména s ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním covid-19, je třeba zajistit dostupnost dalšího léčivého přípravku s obsahem léto léčivé látky," napsalo ministerstvo.

Lék je registrovaný v Evropské unii, SÚKL proto považuje jeho bezpečnost za prokázanou. "Účinnost přípravku v indikaci léčby onemocnění covid-19 není dostatečně doložena," uvádí dále. Jeho použití tak dochází na základě doporučení odborných společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ministerstvo uvádí, že poptávka po lécích, které by na covid-19 mohly fungovat, je celosvětová. "Léčivá látka hydroxychlorochin svým působením potlačuje nadprodukci cytokinů v rámci takzvané cytokinové bouře, která způsobuje velmi závažný průběh onemocnění s poškozením řady životně důležitých orgánů," píše se v dokumentu. Cytokiny vznikají v plicích jako obranná reakce imunitního systému.

Distribuci léku pro vybrané fakultní a některé krajské nemocnice zajišťuje podle rozhodnutí firma Teva Farmaceuticals, pro ostatní lékárenský velkoobchod Phoenix. Obal léku bude v nizozemském jazyce, distributor má proto za povinnost předat lékárně také údaje o přípravku v češtině. Hydroxychlorochin přitom může mít vedlejší účinky, včetně ztráty zraku a srdečních problémů. Proto je jeho užívání omezeno na nemocnice, které je dokážou hlídat.

Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie na pacientech začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

SÚKL popsal také několik dalších léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu remdesivir. Ten v Česku dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se minulý týden zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Ministerstvo na konci března informovalo o jednání s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku favipiravir. Země dnes potvrdila, že ho dvaceti zemím včetně ČR poskytne.

Související

Více souvisejících

nemocnice ministerstvo zdravotnictví súkl léky Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy