Ministerstvo zdravotnictví úpravy očkování AstraZenecou neplánuje

Ministerstvo zdravotnictví po změně očkování vakcínou Vaxzevria od firmy AstraZeneca v Německu úpravy v ČR neplánuje. Benefity očkování převažují, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. V úterý doporučila očkovací komise v Německu nepoužívat vakcínu pro mladší 60 let.

Po konzultaci s lékařem se ale lidé mohou nechat touto látkou očkovat. Důvodem pro rozhodnutí německých úřadů bylo několik případů mozkové žilní trombózy. Souvislost s očkováním ale prokázána nebyla.

"Ministerstvo zdravotnictví neplánuje v očkování vakcínou AstraZeneca žádné změny. Ministerstvo zdravotnictví se řídí stanovisky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), dle níž se jedná o bezpečnou očkovací látku, tedy o registrovaný léčivý přípravek, u něhož benefity převažují nad možnými riziky," sdělila ČTK Peterová.

V Evropě bylo podle dat na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) podáno od konce ledna více než deset milionů dávek vakcíny. Německé úřady evidují 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu očkovaných osob.

V souvislosti s podezřeními na trombotické a embolitické příhody související s nadměrnou krevní srážlivostí už kolem poloviny března pozastavily očkování touto látkou některé evropské země. EMA tato podezření zhodnotila a doporučila v podávání vakcíny pokračovat. "Celkově byl počet trombotických a embolických příhod po očkování ve vztahu k počtu očkovaných osob nižší než počet těchto příhod v běžné populaci," uvedl SÚKL.

Vakcína nicméně podle odborníků EMA může být spojena s velmi vzácnými případy trombotických a embolických příhod v kombinaci s nízkou hladinou krevních destiček a krvácením. Jsou to například diseminovaná intravaskulární koagulace, kdy se krevní sraženiny vyskytnou ve více krevních cévách, a trombóza mozkových venózních sinů, kdy krevní sraženiny v žilních sinech zabraňují odtoku krve z mozku.

Tyto případy se objevily do 14 dní po očkování, většinou u mladších 55 let a častěji u žen. Tyto konkrétní případy se podle lékového ústavu ve srovnání s běžnou populací EU vyskytovaly u mladší populace častěji. Nežádoucí účinky mohou odrážet vyšší podíl těchto pacientů mezi očkovanými, upřesnil SÚKL. Souvislost s očkováním není prokázána, nelze ale ani vyloučit a vyžaduje podle SÚKL další hodnocení.

Odborníci upozorňují, že očkovaní touto látkou by měli vyhledat okamžitě lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví příznaky srážení krve. "Mezi takové příznaky patří dušnost, bolest na hrudi nebo přetrvávající bolest břicha, otoky dolních končetin, silné nebo přetrvávající bolesti hlavy, rozmazané vidění, přetrvávající krvácení a modřiny, nebo kulaté skvrnky mimo místo očkování, které se objeví po několika dnech," napsal SÚKL.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví očkování AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy