Ministerstvo zdravotnictví v kampani k očkování použije data Světové zdravotnické organizace

Ministerstvo zdravotnictví v chystané kampani k očkování proti covidu-19 použije data Světové zdravotnické organizace (WHO) ze studií o postojích lidí v Česku. V dnešní diskuzi Zdravotnického deníku to řekl zástupce WHO v Česku Srdjan Matić. Podrobnosti o kampani uveřejní ministerstvo v pondělí, řekl ČTK mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Dosavadní komunikace ministerstva zdravotnictví o koronaviru byla často kritizovaná, podle kritiků začala pozdě nebo slibovala "tečku za koronavirem", což se později ukázalo jako nereálné kvůli mutování viru.

Průzkumy podle Matiče ukázaly, že naprostá většina Čechů důvěřovala v době pandemie lékařům, zhruba polovina České televizi a 45 procent ministerstvu zdravotnictví. Ostatním aktérům věřilo velmi málo lidí. "Ministerstvo zdravotnictví pro kampaň, která začne příští týden, projevilo velký zájem o prostudování jejích výsledků a sdílení jejich výstupů," dodal Matić.

"Zamysleme se na tím, jak se prodává pivo nebo vozy. Možná bychom měli najmout profesionály, byla by to dobrá investice," dodal Matić. Ministerstvo zdravotnictví pro chystanou kampaň v červnu ze dvou zájemců vybralo reklamní agenturu McCann-Erikson. Hodnotu zakázky ministerstvo neuvedlo, jde ale o tendr do dvou milionů korun.

Kampaň, která bude propagovat zejména přeočkování, by měla být podle dřívějších informací ministerstva v televizích a rádiích, v tisku, na webu, venkovních reklamách a sociálních sítích. Pro nákup mediálního prostoru ministerstvo vyhradilo 30 milionů korun.

První inzerát k očkování ministerstvo zveřejnilo v tisku asi dva týdny před zahájením vakcinace v prosinci 2020. Kritizovaná byla forma inzerátu doplněného rukou v zelené rukavici držící jehlu. V dubnu 2021 začala kampaň Udělejme tečku za koronavirem, v listopadu 2021 pak očkování propagovala kampaň s drastickými fotografiemi přímo z nemocnic, kde pacienty s covidem-19 léčili.

Podle Matiče data z jejich studií ukázala, že vysoká míra skepse k očkovacím látkám proti covidu-19 trvala do podzimu 2020, po zahájení očkování v prosinci a lednu důvěra prudce vzrostla. Přesto ale stále existují lidé, kteří v jejich bezpečnost a účinnost nevěří. "Důležité je studovat data, abychom dobře chápali, co je problém," dodal.

Náměstek současného ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček uvedl, že například Británie vedla kampaň zaměřenou na různé socioekonomické skupiny obyvatel už v létě 2020 a komunikace o vakcínách tam nebyla tak vyhrocená a vedla k vyšší proočkovanosti.

Odborníci oslovení Zdravotnickým deníkem se shodli, že situaci výrazně ovlivnily dezinformace. Oficiální zdroje pak často jen vyvracely mýty, které se už ocitly ve veřejném prostor, místo aby aktivně předkládaly ověřené informace. "Dezinformace vznikaly nejenom z politických zájmů v ČR, ale i ze zahraničí. Byl to nový fenomén, kdy se zdravotnictví musí potýkat s falešnými zprávami a záměrně šířenými dezinformacemi," dodal Matić.

Podle dat ministerstva o očkování má od zahájení koncem prosince 2020 do úterý 9. srpna kompletní vakcinaci proti covidu v ČR 6,97 milionu lidí, tedy 65,1 procenta populace. Proočkovanost seniorů je vyšší než 90 procent, u mladších lidí klesá. Posilující dávku má asi 63 procent těch, kteří již byli očkováni, další přeočkování, které je dostupné od 18. července, jen zhruba 80.000 lidí.

Zájem o zahájení očkování nebo první přeočkování je v letních měsících velmi nízký, od začátku července bylo podáno necelých 49.000 dávek. Nově očkování zahájilo jen necelých 3700 lidí.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví očkování WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy