Na horách je větší riziko nákazy, tvrdí ministerstvo. Podle asociace je to zcestné

Na horách je podle ministerstva zdravotnictví vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech. Data podle něj ukazují, že nakažených na 100.000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podle zveřejněných dat ministerstva je nejvyšší týdenní počet na 100.000 obyvatel v okrese Sokolov (1230), Cheb (1098), Trutnov (1043) a Náchod (848).

"Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle ministra je situace v horských střediscích závažnější, protože se tam setkávají lidé z celé země.

Ministerstvo přiložilo k tiskové zprávě mapu okresů označených podle čtrnáctidenního počtu nových případů ke konci ledna. Více než 1000 na 100.000 obyvatel v ní má 24 ze 76 okresů. V Karlovarském kraji jde o Chebsko, Sokolovsko i Karlovarsko. V Plzeňském o okres Rokycany, Plzeň-sever a Plzeň-jih, ve Středočeském Rakovník, Benešov, Mladá Boleslav a Nymburk, okres Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji a Znojmo v Jihomoravském kraji. Na Moravě je mezi nejpostiženějšími regiony ještě Opavsko. V Královéhradeckém kraji jsou červenou barvou pro nejvyšší výskyt označeny všechny okresy, v Pardubickém s výjimkou Chrudimska a v Libereckém bez Českolipska.

Mezi nejznámější lyžařské oblasti v Česku patří Krkonoše většinově v Královéhradeckém kraji, Jizerské hory v Libereckém kraji, Orlické hory v Pardubickém kraji nebo Krušné hory v Karlovarském kraji. Dále jsou to Jeseníky v okrese Jeseník (450/100.000 obyvatel), Šumava s okresy Klatovy (987), Prachatice (765) a Český Krumlov (801) nebo Beskydy v okrese Vsetín. Jeseník a příhraniční okresy v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji přitom patří mezi regiony s nejnižším výskytem nemoci covid-19.

Podle ministerstva v regionech s horskými středisky za posledních sedm dní přibylo 540 nových případů na 100.000 obyvatel, v ostatních regionech 465. Více je tam i hospitalizovaných, v horských regionech 46,9 na 100.000 obyvatel, jinde 38,7. Podobně je tam podle resortu i více případů mezi staršími 65 let.

Ministr v tiskové zprávě apeloval na občany, ale platná protiepidemická opatření dodržovali. "Je třeba si uvědomit, že nové varianty viru jsou nebezpečnější a epidemická situace v zemi se nezlepšuje," sdělil. Varoval také před tím, že některé nemocnice jsou už nyní přeplněné. "Může dojít k situaci, kdy se nebudou moct postarat o lidi s úrazy, infarkty nebo dalšími nemocemi, " dodal.

V horských regionech podle platných nařízení vlády platí zákaz provozu vleků a lanovek. Zavřené musejí být pro veřejnost také hotely a restaurace. Ubytovací služby jsou zakázané, pokud nejsou nezbytné k výkonu zaměstnání, povolání nebo podnikatelské činnosti.

Asociace:Označit hory jako rizikové místo je scestné

Označit pohraniční horské oblasti ČR za rizikové z hlediska šíření koronaviru z důvodu turistického ruchu, je podle Asociace horských středisek (AHS) scestné a zavádějící. Má to zdůvodnit pokračující neopodstatněnou uzávěru lyžařských areálů. Podle ředitele AHS Libora Knota vláda pokračuje v politickém rozhodování o skiareálech, a nepřihlíží k racionálním argumentům. Knot tak reagoval na tiskovou zprávu ministerstva zdravotnictví, podle níž je na horách vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech.

"Před dvěma měsíci na tom byl podle ministerstva zdravotnictví nejhůře Zlínský kraj. Jak by pan ministr zdůvodnil, že se tam nákaza šířila nejrychleji? To bylo proto, že tam žádné hory nejsou? Je to úplně stejně scestná logika," řekl dnes ČTK ředitel AHS Libor Knot.

Podle něj se zaplněností nemocnic v pohraničních oblastech nemá turistický ruch a jarní prázdniny co do činění. "Problém není na horách," řekl ČTK Knot.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hory lyžařské areály Lyžování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy