Přestože má každý dospělý pojištěnec každé dva roky nárok na preventivní prohlídku, využívá jí jen zhruba každý třetí. Ve srovnání se stavem před sedmi lety se tento podíl mírně zvýšil. Výsledkem nezájmu o preventivní vyšetření je, že se řadu zdravotních obtíží a nemocí podaří odchytit až v pozdních fázích, kdy se léčí hůř a systém to stojí výrazně více peněz.
„Často se u relativně nízkých počtů pravidelných preventivních vyšetření zmiňuje obava z covidu. V porovnání s rozvinutými státy jsou však počty preventivních vyšetření dlouhodobě poměrně nízké, i když díky osvětové činnosti jak lékařských autorit i zdravotních pojišťoven pomalu rostou. V době covidové pandemie nicméně z obavy z nákazy zájem o preventivní prohlídky opět klesl. Češi často prevenci podceňují a k lékaři chodí až ve chvíli, kdy mají nějaké zdravotní potíže. Pak ale lékař mnohdy zjišťuje již rozvinuté onemocnění, kdy je léčba komplikovanější, dražší a statisticky méně úspěšná,“ řekl Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
„Spojit s poctivou návštěvou preventivních prohlídek určitý bonus pro svědomité pojištěnce by asi dokázalo čísla mírně zlepšit. Stejně tak bychom mohli zvážit i nějaké znevýhodnění těch, kteří možnost prevence zanedbávají,“ dodal. Zatímco u obecných preventivních prohlídek je podíl účasti kolem 32 %, alespoň jednou za rok jde na prevenci k zubaři téměř 50 % lidí. Jistou souvislost lze vidět v tom, že u zubaře není nadstandardní péče hrazena z veřejného pojištění a péče o zdravý chrup je tak i v přímém finančním zájmu pojištěnce. Na všeobecnou preventivní prohlídku registrujícím praktickým lékařem mají pojištenci nárok vždy jednou za dva roky. Obsahem preventivní prohlídky je vždy doplnění údajů do anamnézy, kontrola očkování a kompletní fyzikální vyšetření, včetně změření krevního tlaku a orientačního vyšetření zraku a sluchu. Součástí prohlídky je i zhodnocení možných rizik, vyšetření kůže a event. i vyšetření konečníku, u mužů pak i v případě genetické nebo rodinné dispozice vyšetření varlat a u žen od 25 let věku v případě genetické nebo rodinné dispozice vyšetření prsů, včetně poučení o nutnosti samovyšetřování. Dále je pravidelnou součástí prevence i vyšetření moči diagnostickým papírkem, kontrola a zhodnocení výsledků dalších předepsaných preventivních vyšetření, a pokud nebyly v předepsaných termínech provedeny, jejich zajištění. Ve věku 30, 40, 50 a 60 let se při preventivní prohlídce provádí i laboratorní vyšetření hladiny krevních tuků, ve věku 30 let a od 40 let pak ve dvouletých intervalech i vyšetření hladiny krevního cukru. Vyšetření EKG se provádí ve 40 letech a dále pak pravidelně ve čtyřletých intervalech. Od 50 do 55 let věku mají pojištěnci každoročně nárok na úhradu vyšetření možného skrytého krvácení ve stolici speciálním testem; od 55 let věku je pak toto vyšetření možné absolvovat 1x za 2 roky, nebo se lze rozhodnout pro kolonoskopické vyšetření. Lékař pak podle zvážení konkrétních rizik může doporučit i další vyšetření. Pojišťovny hradí také preventivní návštěvu u zubního lékaře. Ta se má konat jednou ročně, ale po pěti měsících od poslední provedené prohlídky může pojištěnec přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku, aniž by měl problémy. Obě tyto prohlídky v daném roce jsou plně hrazeny. Pojišťovny hradí také nejméně tři programy screeningu zhoubných nádorů, a to screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie, screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice a screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku.V rámci programů prevence je však nabídka dalších preventivních vyšetření širší a každá pojišťovna ji zveřejňuje na svých informačních stránkách i jinak. V řadě případů pojišťovny také nabízejí cílené programy prevence ve spolupráci s jednotlivými zaměstnavateli.
Související
Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami
Cestovky v tom jsou samy. Pojišťovny jim kvůli státu neproplatí náklady na storna zájezdů na Rhodos
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 1 hodinou
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 3 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 4 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 6 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
Záchranáři vyjížděli v noci z úterý na středu do bytu na pražských Hájích, kde podle prvotních informací došlo k výbuchu pyrotechniky. Čtyři lidé utrpěli při incidentu zranění. Případem se zabývají policisté.
Zdroj: Jan Hrabě