Kvůli zákazu návštěv v nemocnicích v době epidemie covidu-19 pacienti prožívají velkou osamělost. Více než jindy je pro pacienty potřebná služba nemocničních kaplanů, kteří k nim i jako zaměstnanci nemocnic mohou přicházet a být jim nablízku.
Lidé teď využívají příležitost svěřit se v daleko větší míře, řekla v rozhovoru s ČTK kaplanka Thomayerovy nemocnice v Praze Doubravka Vokáčová. Podle údajů ministerstva zdravotnictví působí asi ve stovce nemocnic a hospiců na 140 kaplanů z deseti církví.
"Je to důležité, protože nejsme jen tělo. Někdy může být duchovní či psychické utrpení lidí větší než fyzická bolest. A naše psychika s tělem souvisí," uvedla. Pacient, který nemá naději, podle ní těžko hledá důvody, proč žít dál, a hůř se uzdravuje. Nemocniční kaplani by podle ní měli s nemocnými hledat její zdroje.
Pacienti v nemocnicích, ať už s covidem-19, nebo bez něj, jsou kvůli zákazu návštěv v nemocnicích izolovaní. "Chybí jim návštěvy, mají potřebu vztahů, kontaktu. Jakožto zaměstnanci nemocnice jsme jedni z mála, kteří k nim můžeme chodit, přestože rodinu nenahradíme," uvedla.
Lidé podle ní vedle péče o zdraví jejich těla potřebují také vědět, co je v nemocnici čeká, jak bude léčba probíhat nebo jakou mají perspektivu. "A i když je to často velmi obtížné, tak se potřebují alespoň trochu dívat dopředu, na něco se těšit. Současnost je často těžká až paralyzující," dodala. Potřebují podle ní také cítit, že mají hodnotu jako člověk a podpořit vlastní sebeúctu v situaci, kdy jsou odkázaní na péči druhých.
"Pacienti mají také potřebu vyjádření emocí. Přede mnou si dovolí plakat, nadávat, být naštvaný, zoufat, mít strach i mít radost či naději," řekla Vokáčová. Častěji také vyjadřují vděčnost za duchovní službu.
Rychleji než jinde se podle zkušeností kaplanky otevírají lidé právě na covidových odděleních. "Sotva se představím, svěřují mi již při prvním setkání svá trápení, mluví například o úmrtí svých blízkých a tom, co jim přijde v životě marné nebo v čem najít smysl. Vnímám tedy jinou dynamiku ve sdílení, a logicky větší stesk po rodině," sdělila. Často je tak prostředníkem mezi pacientem a jeho rodinou.
"Posílají mi dopisy, obrázky od dětí či fotografie, které vytisknu, zalaminuji a donesu pacientům. Zprostředkovávám jim videohovory. To pacientům kolikrát dodá sílu a motivaci bojovat s nemocí," uvedla. Příbuzní se díky tomu také často uklidní, že je o jejich blízké dobře pečováno. Kaplani pomáhají všem bez rozdílu, lidé nemusí být ani věřící. "Duchovní potřeby mají všichni lidé, ať už jsou staří nebo mladí, nábožensky vyznávající nebo nábožensky nevyznávající," řekla.
Kaplani stejně jako zdravotníci používají ochranné pomůcky, ochranný oblek, rukavice, respirátor a plastový štít. "Když už jsem v ochranném obleku, tak obejdu všechny pokoje, představím se, kdo jsem a nabídnu rozhovor všem. Odmítnuta jsem byla jen jedním pacientem," dodala Vokáčová.
Rozhovorů s pacienty je podle ní nepoměrně víc než před epidemií covidu-19. "U seniorů je větší potřeba dotekového kontaktu než u mladších, ovšem tuto potřebu obecně měli i v době před covidem. Ani jim nevadí, že mám rukavice. Berou mě za ruku, hladí mě a jsou vděční za kontakt. V obleku nám daleko více vyniknou oči a dostává se mi často ocenění, že mám hezké oči," doplnila.
V současné době jako člověk, který vidí práci zdravotnického personálu naživo, oceňuje ještě víc práci zdravotníků. "Vidím, že mají daleko více práce a jak jsou unavení, přetažení, zasahuje to i do jejich rodinného a osobního života," dodala s tím, že kaplani jsou tu i pro ně. "Smekám před nimi, že v tuto chvíli dělají maximum, jsou na hraně svých možností, a přesto se ve většině případů stále snaží o maximální kvalitu péče. Kdo to neviděl naživo, tak si to vůbec neumí představit," dodala.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa

Spor mezi lékaři a Válkem se vyostřuje. Protestovat chtějí celé nemocnice
nemocnice , Nemocnice Thomayerova , život , pacienti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
před 2 hodinami

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
před 3 hodinami

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 3 hodinami

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 4 hodinami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 4 hodinami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 4 hodinami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 5 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 5 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 6 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 7 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 7 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 8 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 8 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 9 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 10 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 13 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 14 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera
Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.
Zdroj: Libor Novák