Nemocnice mají nepoužitelné protilátky proti deltě za desítky milionů

V nemocnicích zřizovaných kraji napříč Českou republikou zůstaly korun monoklonální protilátky proti covidové variantě delta za desítky milionů. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic a krajů. Například v Jihomoravském kraji mají monoklonální protilátky za 35 milionů korun, v Ústeckém za dvojnásobek.

Látkám brzy končí doba použitelnosti, ani tak se ale nedají využít s ohledem na to, že převládá varianta covidu omikron, na kterou nejsou účinné. Zástupci krajů a nemocnic se státem jednají, jak situaci vyřešit.

Nemocnice dávaly pacientům monoklonální protilátku na variantu delta, kterou ale letos počátkem roku vytlačila varianta omikron, na niž už monoklonální látky nezabírají. "Nemocnice zřizované krajem a městy mají tyto látky asi za 35 milionů. Použitelnost vyprší zhruba v polovině roku, i tak je ale nemůžeme použít," řekl ČTK vedoucí odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Luboš Císař.

Obdobná situace je podle něj v celé republice. "Nemocnice totiž dostaly doporučení, že se máme předzásobit monoklonálními protilátkami. Potom ale přišla nová varianta a látky se staly nepoužitelné. Hledáme nyní cesty, jak to vyřešit. Řeší se to na úrovni Asociace krajů ČR a ministerstva zdravotnictví," uvedl Císař. Kraj zřizuje devět nemocnic, například ve Znojmě, Břeclavi nebo Kyjově. Města zřizují například nemocnice v Brně nebo Blansku a Boskovicích.

Společnost Krajská zdravotní (KZ), která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, má v zásobě přibližně 1350 dávek monoklonálních protilátek v celkové hodnotě téměř 73 milionů korun. Přípravkům bude postupně končit doba použitelnosti v období od letošního července do příštího června. ČTK to řekla mluvčí KZ Jana Mrákotová.

Mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová řekla, že ve skladech nemocnic zřizovaných krajem je v monoklonálních protilátkách nevyužitá zásoba za 20,4 milionu korun. U některých vyprší doba použitelnosti už v příštím měsíci. V krajských nemocnicích byly dosud aplikovány monoklonální protilátky zhruba za 126 milionů korun.

Zásoba monoklonálních látek v jednotlivých nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina je v hodnotě 26,5 milionu, uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Vysočina je zřizovatelem pěti nemocnic. Krajská nemocnice Liberec má v zásobách monoklonální protilátky za 6,8 milionu korun. "Je to problém napříč republikou a samozřejmě bychom uvítali, když by nám je někdo uhradil. Museli jsme je tehdy nakoupit," řekl dnes ČTK mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. V pěti nemocnicích Pardubického kraje jsou monoklonální protilátky přibližně za deset milionů korun, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Zásoby mají i nemocnice ve Středočeském kraji. Do konce roku 2022 mají expirační dobu látky řádově za pět milionů, dalším zásobám asi za tři miliony končí expirace v polovině roku 2023, uvedl mluvčí kraje David Šíma. Monoklonální látky za desítky milionů mají i nemocnice v Královéhradeckém kraji. "Zřejmě se promítne do hospodářských výsledků nemocnic," řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě. Pod Oblastní nemocnici Náchod spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Související

Více souvisejících

nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy