Ministerstvo zdravotnictví (MZd) zatím nenakoupilo energie pro fakultní nemocnice a další řízení organizace na příští rok. ČTK to dnes sdělil mluvčí Ondřej Jakob. Fakultní nemocnice (FN) tak zatím nevědí, kolik budou příští rok platit za energie. Za energie platí tato velká zdravotnická zařízení vyšší desítky či nižší stovky milionů korun, tvoří asi dvě až tři procenta jejich nákladů.
"Ministerstvo zdravotnictví provádí a bude provádět pro všechny svoje organizace centralizovaný nákup. Prozatím žádný nákup na rok 2023 neproběhl, postupujeme v souladu s doporučeními odborníků a v současné chvíli vyčkáváme na další vývoj na trzích s energiemi," uvedl mluvčí MZd.
Podle ekonomického náměstka FN v Motole Jiřího Cihlaře nemá smlouvu na příští rok žádná jím přímo řízená nemocnice, protože dodavatelé se o veřejné zakázky na jejich dodávky nehlásí.
"Na rozdíl od domácností, kde zákon ustanovil takzvaného dodavatele poslední instance jak u plynu, tak elektřiny, tak pro organizace státní příspěvkové nemocnice nic takového není v zákoně ustanoveno," sdělil ČTK Cihlař.
Nemocnice tak neví, komu a kolik bude za energie v příštím roce platit. "Mezi rokem 2021 a 2022 stouply ceny asi na dvojnásobek," uvedl. Při uplatnění současných cen na burze by příští rok mohly být i více než trojnásobné. "Ale kontrakty pro rok 2023 zatím nikdo pro velké organizace s fixací na delší dobu nenabízí," dodal.
V předchozích letech dodávala podle tiskové zprávy z loňského roku energie pro ministerstvo zdravotnictví a jeho zhruba 40 příspěvkových organizací firma Veolia Komodity. Výběrové řízení bylo formou on-line aukce na Českomoravské komoditní burze. Roční objem odebrané energie byl 270 gigawatthodin, cena zhruba 470 milionů korun.
Fixace cen energií končí v letošním roce také dalším nemocnicím. Loni například Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) podle mluvčí Jitky Zinke zaplatila 63,7 milionu korun včetně DPH. Elektřina z nich stála 17,7 milionu korun, plyn 33,4 milionu a zbytek tvoří vodné a stočné. Zřizovatelem nemocnice je ministerstvo obrany, které dodávky pro své příspěvkové organizace také vybírá hromadně.
"Vlivem ekologické výroby elektrické a tepelné energie v takzvaných kogeneračních jednotkách je cena takto vyrobených energií o zhruba 40 procent nižší oproti ceně od případných externích dodavatelů," uvedla Zinke. Nemocnice tak podle ní i přes vyšší spotřebu udržela náklady na úrovni roku 2020.
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) letos plánuje podle mluvčího Petra Sulka zaplatit 97,4 milionu korun, tedy asi 2,2 procenta svých ročních nákladů. Kolik budou energie stát příští rok, zatím neví. "Dodávky energií soutěží ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel Fakultní Thomayerovy nemocnice," sdělil ČTK.
Pro snížení nákladů na energie se nemocnice snaží o rekonstrukce budov k zmírnění energetických ztrát i snížení zdrojů vytápění. Na tyto investice dostanou státní nemocnice v příštích letech pět miliard korun z evropských fondů. Schváleno je 42 projektů, z nichž největší je zateplení takzvaného Modrého pavilonu pražské Fakultní nemocnice v Motole za 1,3 miliardy korun. Projekty za stovky milionů začínají také například v Psychiatrické nemocnici Bohnice nebo Fakultní Thomayerově nemocnici. Velké nemocnice vydají za energie každý rok desítky milionů korun, od úprav si slibují milionové úspory.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa

Spor mezi lékaři a Válkem se vyostřuje. Protestovat chtějí celé nemocnice
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek