Nepít alkohol je normální, vzkazuje Čechům nová kampaň

Nepít je normální, zdůrazňuje nová stejnojmenná kampaň, která upozorňuje na rizika alkoholu prostřednictvím televizních spotů. Podílely se na ní úřad vlády, ministerstvo zdravotnictví, Česká televize a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jejich zástupci na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedli, že kampaň mimo jiné vyvrací některé nebezpečné mýty, například o pití v těhotenství.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že resort připravuje návrh na regulaci reklamy na alkohol.

Vojtěch podotkl, že kampaň nikoho nenutí k abstinenci, ale sděluje že pití alkoholu by mělo být výjimečnou, nikoliv běžnou součástí života. "Problém je, že v České republice v případě řady lidí to běžná součást života je jako normální, každodenní aktivita," řekl.

Na dnešní tiskové konferenci jsme společně se @strakovka a @CzechTV představili televizní spoty Nepít je normální. Chceme pomocí nich upozornit na rizika a škodlivost pití alkoholu. Navíc jsme podepsali memorandum o spolupráci s organizátory kampaně Suchej únor. #nepitjenormalni pic.twitter.com/qaScd2JcGr

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) October 21, 2019

Mezi dospělými v Česku 900.000 lidí pije rizikově, 600.000 pak každý den. Vojtěch uvedl, že náklady spojené s následky pití alkoholu převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak i trestné činy, dopravní nehody a sníženou produktivitu práce.

Televizní spoty režisérek Rozálie Kohoutové a Sofie Šustkové cílí na těhotné ženy, dospělé i rodiče nezletilých dětí. Průměrný věk, kdy děti v Česku poprvé ochutnají alkohol, je 12 let, často se tak děje přímo v rodině. Kohoutová řekla, že se při přípravě spotů inspirovaly reklamami na alkoholické nápoje, které navozují zdání pohody a úspěchu. V jejich podání ale idyla ústí do dramat a trapasů, které zavinil alkohol. Spoty mají dovést lidi k zamyšlení, jak moc pijí oni sami. Informují také o tísňové lince pro alkoholiky a jejich příbuzné a uvádějí na pravou míry některé nepravdy - například to, že mírné popíjení alkoholu v těhotenství neškodí.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol. V budoucnu by měl být nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí. Návrh má být hotový do konce roku. Poslanci teď projednávají také daňový balíček, jehož součástí je vyšší zdanění tvrdého alkoholu.

Přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský ocenil, že jsou na rozdíl od minulosti připomínány i problémy, které sužují lidi předtím, než se k závislosti takzvaně propijí. Alkohol přispívá k rozvoji zhruba 250 různých nemocí - například cukrovky, poškození jater či onkologických onemocnění. Má negativní dopad i na mezilidské vztahy.

Ministr zdravotnictví a vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha podepsali memorandum o spolupráci s organizátory kampaně Suchej únor. Ti apelují na to, aby se lidé v ČR úplně vzdali alkoholu aspoň v nejkratším měsíci roku.

Výroba spotů stála 600.000 korun, ČT je bude vysílat do konce listopadu, v plánu je i jejich využití na internetu.

Česko je společně s Francií na druhém místě v žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Roční spotřeba čistého lihu na osobu činí 11,7 litru.

Související

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

Více souvisejících

Alkohol Adam Vojtěch (ANO) češi zdraví Česká republika ministerstvo zdravotnictví VZP

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy