Resorty průmyslu a dopravy se rozhodly dokončit finální verzi zprávy, která by měla ukázat schopnost českých firem distribuovat ochranné pomůcky. Závěry z konce června hovoří o tom, že podnikům nečiní problém dodávat požadované množství respirátorů třídy FFP2 a FFP3 a štítů, jakož i dezinfekcí.
Předsedkyně Asociace výrobců a dodavatelů Jana Vykoukalová ve svém vyjádření pro server irozhlas.cz ale varovala, že české firmy nedokáží uspokojit poptávku po vyšetřovacích rukavicích, rychlotestech, výtěrových setech nebo čepicích, a to kvůli nedostatku certifikací.
Sklady státních hmotných rezerv, v nichž by se měly ochranné pomůcky nacházet, jsou prázdné. Ani po odeznění epidemie koronaviru se nedokázaly vysoutěžit dodávky zdravotnického materiálu v celkem třinácti kategoriích. Jedná se o respirátory, roušky, brýle a rychlotesty.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) se z tohoto důvodu rozhodla na přelomu června a července vypsat zakázky na první část dodávek ochranných pomůcek. Reagovala tak na vládní pokyn.
Ta druhá, která má ihned následovat, by měla být podle šéfa resortu průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) rezervována zejména u českých výrobců. "Příkladem je nový systém nákupu do hmotných rezerv státu. Polovina bude na bázi rezervace zboží u našich výrobců,“ nechal se slyšet koncem června.
"Je žádoucí, aby v případě, že část OOP-ZP (ochranné pomůcky - pozn. red.) nebude nakoupena v podobě finálních produktů, byly nasmlouvané výrobní i skladovací kapacity lokalizovány na území České republiky,“ stojí v dokumentu, který dává ministrovi průmyslu za pravdu, a který má k dispozici redakce zmíněného webu.
Analýzu připravily resorty průmyslu a obchodu a zdravotnictví ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Její součástí je i tabulka ukazující počet ochranných pomůcek, které mohou české firmy dodat. "Většina výrobních kapacit je již vyšších,” podotkl Havlíček. Dosavadní údaje nicméně ukazují, že není ve výrobních schopnostech českých podniků mít natolik postačující kapacity, aby mohly zásobit stát.
S respirátory a štíty by neměl být problém
Bez problémů by mohl být stát zásobován českými dodavateli pouze, pokud jde o respirátory tříd FFP2 a FFP3 nebo ochranné štíty.
Měsíční poptávka státu po polomaskách nižší třídy by mohla být díky tuzemským podnikům uspokojená z 97 %. V případě respirátorů vyšší třídy by se mohlo jednat až o dvojnásobek požadovaného množství. Jinak tomu není ani v případě ochranných štítů, kterými by mohly stát zásobovat tři české firmy.
"Na začátku roku se fakticky nic nevyrábělo. Byla tady silná čínská konkurence. Ale tradiční firmy se přeorientovaly a začaly co nejrychleji vyrábět roušky. Respirátory vznikaly postupně, nakupovaly se linky a tak dále. A podobně se vyvinuly i ochranné štíty,“ nechala se slyšet ve svých připomínkách Vykoukalová.
V případě ostatních ochranných pomůcek, jimiž se stát musí zásobovat, nemají místní výrobci dostatečné kapacity, což potvrzuje i zmiňovaný přehled, podle něhož jsou poptávku po ochranných brýlích a návlecích na obuv schopné uspokojit pouze zčásti. O ochranných oblecích nemluvě.
"Vyzývala jsem výrobce, jestli se tomu nechtějí více věnovat, jenže to je otázka dlouhodobosti a perspektivy výroby. Někteří se bojí, že nebudou mít odbyt. A navíc tohle zboží se dodává ve velkém a levně z Číny,“ podotkla předsedkyně asociace.
Problém s certifikacemi
Třetinu požadované kapacity by mohlo splnit devět tuzemských firem na roušky. "Nad tím číslem jsem se podivovala. I v zahraničí o ně zájem klesá, protože je to jednoduchý produkt, takže si je země vyrábí samy. Je možné, že problémem je certifikace – mají sice samocertifikaci, ale musí ji doložit na Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby to zapsali do speciálního systému. Ve výběrových řízeních to požadují,“ nastínila Vykoukalová.
Mluvčí agentury CzechInvest Jana Kohoutová podotkla, že se zásoby roušek v polovině července zvýšily oproti údajům z červnové analýzy. "Aktualizaci budeme předávat ministerstvu průmyslu a obchodu v příštím týdnu. Předběžně lze říci, že by se kapacita měla řádově asi zdvojnásobit,“ uvedla věci na pravou míru.
Pokud jde o výtěrové sety, rychlotesty nebo filtry do respirátorů FFP3, tak tam se dosud nepodařilo najít žádného českého dodavatele. "Výtěrové sety se tady vůbec nevyráběly, protože nebyly potřeba. Teď už tady výrobci jsou, ale nemají certifikaci, takže je u nich uvedená nula,“ řekla předsedkyně asociace s dodatkem, že podobná situace je i u rychlotestů.
"Co se filtrů do respirátorů FFP3 týče, bude záviset na konkrétním typu ochranné polomasky, položka tudíž není zatím vyplněná a bude se pravděpodobně upravovat její specifikace," dodala.
Červnová data ukázala, že se v Česku nevyrábí ani zdravotnické čepice. Kohoutová ale informovala, že se jim během července podařilo sehnat distributora, který by dokázal pokrýt až sedminu požadavků ministerstev. "Například u návleků a čepic nejsou vyžadovány certifikace, vstup dalších firem na trh je tudíž možný ve velmi krátkém časovém úseku,“ konstatovala mluvčí agentury CzechInvest.
Na dlouhé čekací doby u jediných dvou českých certifikátorů na ochranné pomůcky poukazovali výrobci už v minulosti. Bez garantované kvality se přitom nemohou ani přihlásit do veřejných soutěží. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, kde se dají testovat respirátory, má čekací dobu v řádu několika měsíců. Jinak na tom nejsou ani evropští certifikátoři.
"I jinde jsou možná laboratoře zavalené, ale jejich rychlost je vyšší než rychlost českých institucí. Velký rozdíl je ale i v pozitivním přístupu ke klientům,“ nechal se slyšet zakladatel a šéf firmy Safety Nano Protect Ludvík Paseka.
"Ministerstvo je proto průběžně v kontaktu jak s firmami, tak s dalšími subjekty. Do vlastní certifikace samozřejmě nezasahuje, ani nemůže,” hájila postup mluvčí resortu průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
Rukavice? Ze zahraničí
Tristní je situace s vyšetřovacími rukavicemi, které v Česku nikdo nevyrábí, jelikož je jejich celosvětová výroba soustředěná do jihovýchodní Asie, zejména Malajsie.
"Takové OOP-ZP (ochranné pomůcky – pozn. red.), které se v Česku nevyrábí, bude třeba do zásob státních hmotných rezerv získat od zahraničních dodavatelů OOP-ZP. U všeho se samozřejmě musí postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách,“ vysvětlila mluvčí ministerstva průmyslu.
Malajsijští distributoři rukavic čelí globální kritice za vykořisťování. Podle informací amerického deníku New York Times se celní orgány USA rozhodly dokonce přistoupit k příkazu zadržení dovozu dceřinných společností největší malajsijské firmy na tyto ochranné pomůcky.
Nákup, nebo rezervace?
V dokumentu je dále také uvedeno, že by stát mohl ochranné pomůcky teoreticky získávat dvěma způsoby, a to přímým nákupem finálních výrobků, nákupem surovin, rezervačním systémem, který ale momentálně neodpovídá českému právnímu řádu, a nákupem pomůcek, při němž zajistí dodavatel i obměnu výrobků.
V praxi zamýšlí ministerstvo využívat zpravidla čtvrtou alternativu. "Uvedená varianta byla vyhodnocena pro většinu zdravotnických ochranných pomůcek jako pro stát nejvhodnější, mimo jiné proto, že s její modifikovanou podvariantou má SSHR dlouhodobě dobré zkušenosti (princip skladování pohonných hmot s.p. ČEPRO),“ stojí v analýze.
Výjimku tvoří zmiňované vyšetřovací rukavice a dezinfekce. U první ze jmenovaných plánuje stát přímý nákup, kdežto u dezinfekce počítá s obstaráním surovin, z nichž by jí v případě potřeby vyrobil. Jinak tomu nebylo ani během nouzového stavu, který souvisel s epidemií koronaviru.
Na dezinfekce ale stát zatím nevypsal tendr, a to ani v první vlně nákupů pro hmotné rezervy. "Technická jednání s cílem zajistit ve státních hmotných rezervách dostatek dezinfekce pro potřeby státu se konají průběžně a měla by v řádu dnů úspěšně skončit,“ informovala Filipová.
Analýza ani neuvádí, od kterých konkrétních firem by chtěl stát pomůcky nakoupit, v čemž pirátská poslankyně a členka sněmovního zdravotního výboru Olga Richterová shledává její klíčovou chybu. "Chybí v ní, s kým ministerstvo průmyslu a obchodu jednalo a jaké kapacity jsou tedy započítány. Chybí tedy tabulka výrobců. Realistický přehled přitom v minulosti dodal poslanec Tomáš Martínek (Piráti),“ stěžovala si.
Drtivá většina z Česka?
Mluvčí resortu průmyslu a obchodu má ale zato, že se situace neustále mění, v čemž jí dávají za pravdu i aktualizované údaje agentury CzechInvest. "Z dosavadních zjištění je zřejmé, že tento nový segment českého průmyslu zažívá velmi dynamické období a potenciál českých firem každý den či týden roste s tím, jak se zprovozňují nové výrobní linky či firmy získávají potřebné certifikace,“ nechala se slyšet.
"U výrobků, které nepokryje domácí výroba, nezbývá nic jiného, než využít tradičních českých distributorů a jejich dovozu ze zahraničí. To se aktuálně týká například vyšetřovacích rukavic. Věříme ale, že drtivou většinu poptávky v okamžiku vypsání pokryje domácí výroba včetně například odběrových setů,“ informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) , Roušky a respirátory , Zdravotnictví , ministerstvo průmyslu , Karel Havlíček , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě