USA mohou dodat Česku experimentální lék na koronavirus

Česko navázalo kontakt s americkou firmou Gilead vyvíjející lék proti nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Pokud by se objevil pacient s vážným průběhem, dodá experimentální lék do ČR. Na tiskové konferenci po jednání se zástupci jednotlivých nemocnic v pražské Fakultní nemocnici v Motole to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Klinické testy léku remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března.

"Bylo nám řečeno v případě potřeby a vyhodnocení stavu pacienta, ke kterému dojde v USA, bychom dostali dodávku léku pro jeho léčení," uvedl Prymula.

Na COVID-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce. U 80 procent nakažených, včetně všech v Česku, probíhá infekce mírně. Vyléčit se už podařilo přes 48.000 z 91.000 nakažených. Asi 3100 nemoci podlehlo, většinou to byli starší a vážně nemocní.

Jako preventivní opatření proti šíření chřipky a koronaviru doporučujeme mj. dodržovat správnou hygienu a dezinfekci rukou. https://t.co/YzqeaZqUh9

— FN Brno (@FNBrno) March 3, 2020

Prymula hovořil také o chystané změně testování podezřelých případů. Odebírat vzorky by mělo být možné přímo v domácí karanténě, kam za nemocným přijedou zdravotníci sanitkou. Pokud o testování rozhodne krajský epidemiolog, zavolá speciální sanitku, která na infekčním oddělení jedné ze 13 nemocnic vyzvedne takzvanou odběrovou sestru. Pacientovi doma odebere krev a výtěr z nosohltanu. Do nemocnic budou převáženi jen lidé ve vážném stavu.

Do neděle testovala vzorky jenom Národní referenční laboratoř pražského Státního zdravotního ústavu. Její kapacita je 48 vzorků dvakrát denně. Nově by podle Prymuly mohlo být testováno až 600 vzorků za den. V pondělí první vzorky otestoval také Zdravotní ústav ve sídlem v Ostravě, postupně se přidá FN v Motole, Nemocnice České Budějovice, Brno, Hradec Králové a Ústí nad Labem. "Máme k dispozici sto testů, zítra přijde dalších 400 a objednáno máme dalších 500. Všechno jde z Jižní Koreje," uvedl na tiskové konferenci ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Česko má zatím pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Dvě nemocné jsou studentky z USA a Ekvádoru, další tři jsou Češi - dva muži a jedna žena. Všichni se nakazili při pobytu v Itálii, studentky v Miláně, muž a žena na lyžařské dovolené v Benátsku a poslední muž na odborné konferenci v Udine. Hygienici prověřili všechny jejich kontakty a tito lidé jsou v domácí karanténě.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) nemocnice Motol léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy