Nových případů rakoviny prsu je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu v roce 2002. Vyplývá to z dat o výskytu různých druhů rakoviny. Díky včasnějšímu záchytu malých nádorů ale klesá počet žen, které nemoci každý rok podlehnou. Novinářům to dnes řekl zakladatel screeningového programu Jan Daneš na tiskové konferenci k osvětové akci Avon pochod za zdravá prsa, který letos projde centrem Prahy 17. září.
"Pokud je nádor zjištěný v raném stadiu, je prakticky stoprocentní šance na vyléčení," řekl. Přesto v roce 2018, ze kterého pocházejí poslední data, podlehlo rakovině prsu téměř 1800 žen. Jejich počet je sice přibližně stejný jako v roce 1990, nádorů lékaři ale tehdy odhalili jen asi 3500.
Zhruba od roku 2013 počty nových případů spíš stagnují kolem 7800 ročně. Podle primářky Mamacenter Miroslava Skovajsové je stagnace u screeningových programů typická. Kapacity pro vyšetřování je v mamografických centrech jsou dostatečné, využívá je ale jen necelých 60 procent žen, které na pravidelná vyšetření mají nárok.
Screenigem lékaři nazývají pravidelné vyšetřování zdravých osob, které ale mají zvýšené riziko, například kvůli věku. Ženy od 45 let tak mohou jednou za dva roky podstoupit mamografické vyšetření prsu hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Mladším lékaři doporučují šetrnější sonografické vyšetření, které sice není bezplatné, ale zdravotní pojišťovny na něj zpětně přispívají.
Podle Daneše poklesl počet vyšetření v době epidemie covidu-19 zhruba o sedm procent, což může znamenat desítky neodhalených nádorů. "Zvýšil se počet žen, které přišly s velmi pokročilými nádory," dodal. Kromě lékařských vyšetření odborníci doporučují i samovyšetřování, ideálně týden až deset dní po menstruaci.
Na vzniku rakoviny prsu se podílí podle Daneše mnoho rizikových faktorů od genetických přes obezitu, užívání alkoholu, vysoký stres a další faktory spojené se životním stylem po odkládání prvního těhotenství. Zhruba 45 procent případů se objeví u žen ve věku 60 až 74 let, výjimkou nejsou ale ani mladé pacientky.
Na prevenci rakoviny prsu upozorňuje každý rok několik preventivních akcí. Letošní ročník Avon pochodu za zdravá prsa bude dvacátý, na podporu pacientek se podařilo vybrat více než 140 milionů korun. Typická jsou pro něj růžová trička, která jsou vstupenkou do pochodu a zároveň výtěžek z jejich prodeje a prodeje dalších propagačních předmětů jde na sbírkové konto.
Související

Martina Navrátilová opět svádí nejtěžší boj. Tenisové legendě nalezli dva druhy rakoviny

Evropská komise schválila lék proti rakovině prostaty z dílny české vědkyně
Aktuálně se děje
včera

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Aktualizováno včera

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
včera

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země
včera

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok
včera

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů
Aktualizováno včera

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí
Aktualizováno včera

Migrační situace na hranici s Českem se podle německé ministryně zlepšila
včera

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině
včera

Vláda probere nezávazný návrh žádosti o půjčku od EK ve výši min. 68,8 miliardy
včera

Více než třetina Ukrajinců říká, že jejich blízký byl ve válce zabit či raněn
včera

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn
včera

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny
včera

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce
včera

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie
včera

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu
včera

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá
Aktualizováno včera

Jste ve střetu zájmů, upozorňuje Netanjahua prokuratura kvůli justiční reformě
včera

USA zavádí další sankce proti Bělorusku, míří i na Lukašenka
Aktualizováno včera

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných
včera
OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.
Zdroj: ČTK