Očkování zachraňuje životy, lékaři popírající covid mohou za úmrtí řady lidí, jsou jako popírači holokaustu, řekl Válek

Lékaře, kteří popírají covid-19, přirovnal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) k popíračům holokaustu. Mezi odborníky je podle něj shoda, že očkování zachraňuje životy, řekl na konferenci České lékařské komory (ČLK) ke covidu-19.

Demografka Dagmar Dzúrová na ní prezentovala studii na datech ze tří měsíců roku 2021, podle níž díky očkování nezemřelo v té době na covid zhruba 15.000 lidí.

"Pokud jsou v našich řadách jednotlivci, kteří z různých důvodů mají jiné názory a nenechají si to na vědecké fórum, kde se můžeme do krve hádat o své vědecké pravdy, tak si myslím, že jsou to zločinci," řekl ministr. Podle něj mohou za to, že se řada lidí nenechala očkovat a řada lidí zemřela. "Já je řadím do kategorie lidí, kteří popírají holokaust a existenci koncentračních táborů. Možná to není politicky prozíravé, ale je to pravda," dodal.

Hospitalizováno bylo podle lékařky Renaty Černé Pařízkové z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Fakultní nemocnice Hradec Králové od začátku epidemie více než 212.000 lidí, asi 12 procent nakažených. Zemřelo 17 procent hospitalizovaných. "Zlom nastal díky očkování," uvedla. Na závažnosti hospitalizací se očkování podle ní projevilo v listopadu 2021.

Na vrcholu epidemie bylo v nemocnících 9500 pacientů s covidem, z nich 1900 na jednotkách intenzivní péče. V současné době je jich zhruba 800, z nich 30 na JIP. Pozitivních testů přibývá v pracovních dnech 2000 až 3300 a další stovky lidí denně jsou pozitivní opakovaně. Odborníci ale odhadují, že reálně nakažených je několikanásobně víc, protože lidé nechodí na testy.

Žádná protiepidemická opatření podle Válka nejsou aktuálně povinná díky tomu, že varianta omikron je sice velmi nakažlivá, ale způsobuje méně vážné příznaky. "Může se objevit varianta viru, která bude velmi smrtelná a (...) s touto nakažlivostí, by to byla katastrofa. A potom budou muset být zase zvažována opatření, v některých situacích mohou být velmi tvrdá, ale tomu bych se chtěl vyhnout," uvedl. Opatření by podle něj měla být koordinovaná v celé Evropě.

Podle epidemiologa IKEM Petra Smejkala je zásadní volit opatření přiměřeně silná konkrétní situaci. "Lockdowny v určitých situacích jsou tím jediným, co zbývá. Nemůžeme je nikdy vyloučit," řekl. Podle něj je proto důležité zavést včas opatření, která jsou pro společnost levná, jako jsou ochrana dýchacích cest a rozestupy. Ukázalo se podle něj, že mytí rukou a dezinfekce takový vliv nemá, protože covid se šíří téměř výhradně vzduchem.

"Problém není v nefunkčnosti protiepidemických opatření, ale v tom, že se tak nedá dlouho žít," řekl na úvod konference prezident komory Milan Kubek. Připomněl prosinec 2020, kdy vláda souhlasila s otevřením obchodů před Vánoci a následovala vlna epidemie, která vedla k uzavření společnosti na tři měsíce.

Válek za jedinou budoucí cestu označil proočkování rizikové populace, tedy starších lidí a lidí s chronickými nemocemi. Předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Pavel Dlouhý vyčíslil riziko úmrtí v případě nákazy u lidí do 49 let na 0,4 procenta, u sedmdesátníků asi deset procent a u lidí nad 80 let téměř 30 procent.

"Očkovat se budeme tak dlouho, dokud ten virus tady bude. Jako proti chřipce," dodal ministr. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by podle něj měla u nových variant vakcín postupovat podobně jako u chřipky, tedy je posuzovat rychleji. "Aby se z očkovací látky stala standardní očkovací látka objednávaná a nakupovaná jako všechny ostatní," dodal. Ty upravené na nejnovější variantu BA.4 a BA.5 schválila EMA v pondělí, v ČR by mohly být v polovině října.

Válek také uvedl, že se chystá pozměňovací návrh zákona, díky němuž by mohl lék paxlovid být dostupný na konci září ve všech lékárnách, nejen v několika desítkách nemocničních lékáren.

Většina lékařů na konferenci zmiňovala často problematiku dezinformací. "Jednou z nejúčinnějších prevencí šíření covidu je dobrá komunikace. Na to se trochu zapomnělo," řekl Smejkal, který byl i jedním z poradců ministrů zdravotnictví v době epidemie. Připomněl, že například ve Velké Británii lékaři, kteří dezinformace šířili, dostali varování od komory a hrozilo jim i odebrání licence. ČLK opakovala, že tuto pravomoc nemá.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy