Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu od Pfizer/BioNTEch. Objednávat si mohou balení po 30 dávkách.
Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na twitterovém profilu projektu Chytrá karanténa. Dosud podle dat ministerstva aplikovali lékaři ve zhruba 3400 ordinacích asi 750.000 lidem zhruba 1,337 milionu dávek.
"Společnost Avenier začala přijímat objednávky na dodávky vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech pro praktické a dětské lékaře. Od pondělí pak bude tato firma zavážet očkovací látky balené po 30 dávkách již přímo do ordinací," uvedli zástupci Chytré karantény.
Lékaři v ordinacích dosud očkovali zejména vakcínou AstraZeneca, kterou ale Česko už dál neobjednává. Objednávat od distributora si dosud mohli také vakcínu Moderna, od začátku září jí však bylo celkem podáno jen asi 30.000 dávek z asi 467.000 aplikovaných na všech očkovacích místech dohromady.
OČKOVÁNÍ. Společnost Avenier začala přijímat objednávky na dodávky vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech pro praktické a dětské lékaře. Od pondělí pak bude tato firma zavážet očkovací látky balené po 30 dávkách již přímo do ordinací.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) October 19, 2021
Celkově se nechalo podle dat ministerstva zdravotnictví očkovat proti covidu-19 asi 57 procent populace a u 56 procent bylo očkování dokončeno. Z populace nad 12 let, pro kterou je vakcína v současné době dostupná, to je asi 65 procent. Pro mladší děti od pěti let už Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) vakcínu posuzuje, schválení se očekává do několika měsíců.
Téměř 83 procent v Česku podaných dávek bylo vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Asi 50.000 lidí dostalo posilující třetí dávku vakcíny. Odborníci upozorňují, že stále je asi 400.000 lidí nad 65 let, kteří jsou ohrožení vážným průběhem nemoci a kteří nebyli očkovaní a ani nemoc neprodělali.
Související
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
Aktuálně se děje
před 31 minutami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.
Zdroj: Libor Novák