Optimismus Čechů ohledně vývoje pandemie v červenci opadl

Optimismus Čechů ohledně vývoje pandemie nemoci covid-19 v červenci značně opadl. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). V červnu čekaly zlepšení situace ještě více než tři pětiny lidí, zatímco o měsíc později už jen zhruba čtvrtina.

Při dvou předchozích průzkumech CVVM v dubnu a červnu letošního roku uvádělo přes 60 procent dotázaných obyvatel České republiky, že se bude situace v zemi ohledně šíření koronaviru v příštích měsících zlepšovat. Naopak zhoršení očekávala jen asi desetina lidí. V červenci se ale situace obrátila. Zlepšení již čekalo jen 27 procent Čechů a zhoršení 40 procent.

Na přelomu června a července, kdy CVVM aktuální průzkum provádělo, začalo šíření epidemie po dlouhodobém zpomalování opět zrychlovat. Začaly růst denní počty nově potvrzených případů nákazy a takzvané reprodukční číslo 30. června poprvé od poloviny dubna překročilo hodnotu jedna, což znamená zrychlování šíření epidemie. Nad hodnotou jedna pak bylo reprodukční číslo vytrvale až do 18. července. Nad jedničku potom stouplo znovu 8. srpna a až 22. srpna znovu kleslo pod jedna. Vývoj denních nárůstů množství nakažených v posledních týdnech kolísá.

Stejně jako v názorech na vývoj šíření koronaviru v Česku opadl optimismus Čechů i vůči vývoji v zahraničí. V červnu čekalo zlepšení situace v Evropě téměř 60 procent obyvatel Česka a zlepšení situace v celém světě zhruba 40 procent. V červencovém průzkumu se už optimisticky vyjadřovalo k vývoji v Evropě jen 22 procent dotázaných a k vývoji ve světě 17 procent.

Opatření státu proti šíření koronaviru ale přitom považuje podle průzkumu za nedostatečná jen asi desetina lidí. Dvě třetiny Čechů pokládají opatření za přiměřená, a 15 procent dotázaných dokonce považuje rozsah opatření za přehnaně velký.

Lidé, kteří označili vládní protiepidemická opatření za přehnaná, v průzkumu často uváděli, že se o situaci kolem pandemie nezajímají a také že se nechtějí nechat proti covidu-19 očkovat. Odpůrců očkování však byla mezi účastníky průzkumu menšina, a to 24 procent. Polovina lidí řekla, že už je naočkována alespoň jednou dávkou některé z vakcín proti covidu-19 a 22 procent dotázaných uvádělo, že se očkovat nechá.

Největší podíl lidí, kteří vakcinaci odmítají, je mezi lidmi ve věku 20 až 29 let. Očkovat se nechtějí více než dvě pětiny z nich. Očkováno alespoň jednou dávkou vakcín je 29 procent lidí v této věkové skupině. Nižší proočkovanost je pouze u lidí ve věku 15 až 19 let se 13 procenty, kteří ale dostali možnost registrovat se na očkování až v červnu a červenci. Očkovat se chce podle průzkumu skoro 40 procent lidí v této věkové skupině.

Nejméně odpůrců a nejvíce plně naočkovaných je mezi lidmi ve věku 60 a více let. Očkování odmítá jen 12 procent z nich, zatímco 60 procent je už plně naočkováno a devět procent dostalo aspoň jednu dávku. Dalších 17 procent lidí ve věku nad 60 let se chce nechat očkovat. Starší lidé byli kvůli většímu riziku těžkého průběhu nemoci mezi prvními skupinami, které se mohly hlásit na očkování proti covidu-19.

Průzkum provádělo CVVM od 26. června do 11. července. Zúčastnilo se ho 904 obyvatel České republiky starších 15 let.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) CVVM průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy