PCR kapacita je dostatečná, podle Hajdúcha není nutné se řídit jen antigenními testy

Kapacita pro testování prostřednictvím přesnějších PCR testů je v současné době v tuzemských laboratořích dostatečná, řekl dnes ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch.

Není tak podle něj důvod se řídit jen antigenními testy a v případě jejich pozitivy na covid-19 posílat zaměstnance bez potvrzujících PCR testů do pětidenní karantény, jak vyplývá z materiálů vlády, které má dnes podle ČTK projednat. Podle Hajdúcha by bez PCR konfirmace skončilo při každém kole testování v pětidenní karanténě tisíce zaměstnanců zbytečně.

Podle Hajdúcha by se mělo pokračovat v současné praxi, tedy pozitivní antigenní testy následně potvrdit přesnějšími PCR testy. I v případě testování zaměstnanců dvakrát týdně by pro to byla podle něj dostatečná kapacita. "Současná kapacita pro PCR testování je nyní kolem 160.000 až 170.000 testů denně. V době, kdy to byla potřeba, jsme dělali i přes 100.000 testů denně, nyní se dělá kolem 50.000 PCR testů denně. Kapacita nyní jednoznačně existuje. Máme desítky tisíc testů v rezervní kapacitě," řekl dnes ČTK lékař a bývalý národní koordinátor pro testování.

Podle něj je kapacita PCR testů dostatečná i pro následné potvrzující výsledky při hromadném testování ve školách. Z pondělních výsledků testování vyplynulo, že potvrzujícím PCR testům se musí po prvním kole podrobit 3695 žáků a studentů s pozitivními výsledky antigenních testů z celkového počtu 1,1 milionu. "Kdyby se testovalo šest milionů lidí, bavíme se například o 9000 či 10.000 testech navíc. Není to žádná zátěž, když máme v tuto chvíli denní rezervu minimálně 50.000 testů," podotkl Hajdúch. Podle něj není argumentem ani cena v porovnání s tím, kolik stojí jeden den náhrady mzdy lidí v karanténě.

Podle materiálů, které by měla dnes projednat vláda, by zaměstnanci, kteří budou mít pozitivní samotest, nešli podle návrhu ministerstva zdravotnictví na potvrzující PCR test, ale na pět dní do karantény. První den po konci karantény by na pracovišti opět podstoupili antigenní test prostřednictvím samotestovací sady, v případě pozitivity by následovala karanténa. Pracovník, který by po pozitivním samotestu dobrovolně podstoupil PCR test s negativním výsledkem, bude moci podle návrhu ukončit karanténu a vrátit se do práce. Nová pravidla resort zdravotnictví navrhuje od 17. ledna, kdy se mají zaměstnanci začít testovat dvakrát týdně. V současné době se musí pracovník po pozitivním samotestu dostavit na oficiální odběrové místo na PCR test.

Hajdúch v této souvislosti poukazuje především na to, že většina pozitivních antigenních testů v preventivním testování je falešně pozitivní, a to až z 80 procent. Ukázalo se to i na podzim při antigenním testování ve školách. Například když se v polovině listopadu testovali školáci a studenti na Šumpersku a Olomoucku, mělo pozitivní antigenní test 791 z celkového počtu 29.341 školáků a studentů. Následné PCR testy však nákazu covidem-19 potvrdily jen ve 215 případech, tedy ve 27 procentech, zjistila ČTK. Zbylí původně pozitivní školáci, kteří museli po testování ve školách do izolace, se tak mohli vrátit do lavic.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Marián Hajdúch

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 50 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 3 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 6 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy