PCR kapacita je dostatečná, podle Hajdúcha není nutné se řídit jen antigenními testy

Kapacita pro testování prostřednictvím přesnějších PCR testů je v současné době v tuzemských laboratořích dostatečná, řekl dnes ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch.

Není tak podle něj důvod se řídit jen antigenními testy a v případě jejich pozitivy na covid-19 posílat zaměstnance bez potvrzujících PCR testů do pětidenní karantény, jak vyplývá z materiálů vlády, které má dnes podle ČTK projednat. Podle Hajdúcha by bez PCR konfirmace skončilo při každém kole testování v pětidenní karanténě tisíce zaměstnanců zbytečně.

Podle Hajdúcha by se mělo pokračovat v současné praxi, tedy pozitivní antigenní testy následně potvrdit přesnějšími PCR testy. I v případě testování zaměstnanců dvakrát týdně by pro to byla podle něj dostatečná kapacita. "Současná kapacita pro PCR testování je nyní kolem 160.000 až 170.000 testů denně. V době, kdy to byla potřeba, jsme dělali i přes 100.000 testů denně, nyní se dělá kolem 50.000 PCR testů denně. Kapacita nyní jednoznačně existuje. Máme desítky tisíc testů v rezervní kapacitě," řekl dnes ČTK lékař a bývalý národní koordinátor pro testování.

Podle něj je kapacita PCR testů dostatečná i pro následné potvrzující výsledky při hromadném testování ve školách. Z pondělních výsledků testování vyplynulo, že potvrzujícím PCR testům se musí po prvním kole podrobit 3695 žáků a studentů s pozitivními výsledky antigenních testů z celkového počtu 1,1 milionu. "Kdyby se testovalo šest milionů lidí, bavíme se například o 9000 či 10.000 testech navíc. Není to žádná zátěž, když máme v tuto chvíli denní rezervu minimálně 50.000 testů," podotkl Hajdúch. Podle něj není argumentem ani cena v porovnání s tím, kolik stojí jeden den náhrady mzdy lidí v karanténě.

Podle materiálů, které by měla dnes projednat vláda, by zaměstnanci, kteří budou mít pozitivní samotest, nešli podle návrhu ministerstva zdravotnictví na potvrzující PCR test, ale na pět dní do karantény. První den po konci karantény by na pracovišti opět podstoupili antigenní test prostřednictvím samotestovací sady, v případě pozitivity by následovala karanténa. Pracovník, který by po pozitivním samotestu dobrovolně podstoupil PCR test s negativním výsledkem, bude moci podle návrhu ukončit karanténu a vrátit se do práce. Nová pravidla resort zdravotnictví navrhuje od 17. ledna, kdy se mají zaměstnanci začít testovat dvakrát týdně. V současné době se musí pracovník po pozitivním samotestu dostavit na oficiální odběrové místo na PCR test.

Hajdúch v této souvislosti poukazuje především na to, že většina pozitivních antigenních testů v preventivním testování je falešně pozitivní, a to až z 80 procent. Ukázalo se to i na podzim při antigenním testování ve školách. Například když se v polovině listopadu testovali školáci a studenti na Šumpersku a Olomoucku, mělo pozitivní antigenní test 791 z celkového počtu 29.341 školáků a studentů. Následné PCR testy však nákazu covidem-19 potvrdily jen ve 215 případech, tedy ve 27 procentech, zjistila ČTK. Zbylí původně pozitivní školáci, kteří museli po testování ve školách do izolace, se tak mohli vrátit do lavic.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Marián Hajdúch

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy