Budeme opakovat chyby předků? Zkušenosti se španělskou chřipkou jsou alarmující

Po čase stráveném v karanténě se Česko i celý svět postupně vracejí k normálu, byť za přísných hygienických podmínek, včetně nošení roušek a dezinfekcí. Zatímco si někteří užívají znovu získaných "svobod", včetně možnosti si opět zajít do kavárny nebo ke kadeřnici, jiní varují před přílišným optimismem, a varují před opakováním chyb našich předků v době španělské chřipky.

Na sociálních sítích se totiž šíří informace o velké pravděpodobnosti příchodu takzvané druhy vlny epidemie, na níž upozorňuje i odborná veřejnost. "Lidstvo by se nemělo dopustit stejné chyby jako roce 1918," stojí v příspěvku na Facebooku, který už sdílely tisíce lidí. Informoval o tom server fullfact.org

"Nejzávažnější pandemií v historii byla španělská chřipka v roce 1918, která trvala dva roky, a která přišla ve třech vlnách. Nakazilo se jí 500 milionů lidí, z nichž jí 50 milionů podlehlo. Většinu úmrtí měla na svědomí druhá vlna nákazy. Lidstvu se stal osudným přílišný optimismus po uvolnění prvních karanténních opatření, které nebyly nemalou částí společnosti vnímány zrovna nejpozitivněji. Ihned jakmile to bylo možné, začali se lidé bez dodržování sociálního distancu srocovat v ulicích a slavit. V řádu týdnů pak přišla druhá vlna epidemie," stojí v příspěvku.

Španělská chřipka se v letech 1918-1919 rozšířila po celém světě a v počtu nakažených a zemřelých by jí mohla konkurovat leda morová epidemie. Za zmínku stojí ale především fakt, že nejhorší byla právě ona zmiňovaná druhá vlna, k níž došlo s velkou pravděpodobností poté, co lidem po prvotním strachu takříkajíc otrnulo. Opakoval-li by se tento scénář i za koronaviru, pak bychom měli počítat s tím, že ještě zdaleka nemáme vyhráno.

Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že už nešlo o celosvětový problém, nýbrž o lokální ohniska, jak potvrzují odborné analýzy z roku 1927. Tehdy se jimi staly například Anglie a Wales. I v současnosti se setkáváme s takzvanými druhými "vlnkami", ať už v Izraeli, anebo na trzích v čínském Pekingu. 

Rovněž nelze spolehlivě konstatovat, že příchod nové vlny epidemie mělo na svědomí zrušení karanténních opatření, včetně dodržování sociálního distancování. Ta totiž nebyla ve srovnání s koronakrizí, kdy celý svět přijímal víceméně ty samé restrikce, stejná. Někde se například na podzim 1918 běžně uskutečňovaly masové akce, zatímco USA ihned po nástupu další vlny opět zavedly přísná opatření. Dále nesmíme zapomínat, že tou dobou by bylo velmi problematické, až kontraproduktivní, vypínat 1. světovou válkou zdecimované ekonomiky. 

Příčiny nástupu druhé vlny epidemie španělské chřipky jsou obecně vzato předmětem odborných diskuzí. Obecně se předpokládá, že tehdy došlo především ke selhání politiky veřejného zdraví a že šíření nákazy měl na svědomí především návrat vojáků z válečných front. Tou dobou ještě nebyl svět tolik globalizovaný, aby se infekce mohla šířit například kvůli masovému cestování, kdy si nemoc do Česka přivezli lyžaři z Rakouska a Itálie. Někteří jsou také toho názoru, že mezi první a druhou vlnou španělské chřipky mohl virus zmutovat do mnohem agresivnějšího kmene. 

Související

Více souvisejících

zdraví epidemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy