Budeme opakovat chyby předků? Zkušenosti se španělskou chřipkou jsou alarmující

Po čase stráveném v karanténě se Česko i celý svět postupně vracejí k normálu, byť za přísných hygienických podmínek, včetně nošení roušek a dezinfekcí. Zatímco si někteří užívají znovu získaných "svobod", včetně možnosti si opět zajít do kavárny nebo ke kadeřnici, jiní varují před přílišným optimismem, a varují před opakováním chyb našich předků v době španělské chřipky.

Na sociálních sítích se totiž šíří informace o velké pravděpodobnosti příchodu takzvané druhy vlny epidemie, na níž upozorňuje i odborná veřejnost. "Lidstvo by se nemělo dopustit stejné chyby jako roce 1918," stojí v příspěvku na Facebooku, který už sdílely tisíce lidí. Informoval o tom server fullfact.org

"Nejzávažnější pandemií v historii byla španělská chřipka v roce 1918, která trvala dva roky, a která přišla ve třech vlnách. Nakazilo se jí 500 milionů lidí, z nichž jí 50 milionů podlehlo. Většinu úmrtí měla na svědomí druhá vlna nákazy. Lidstvu se stal osudným přílišný optimismus po uvolnění prvních karanténních opatření, které nebyly nemalou částí společnosti vnímány zrovna nejpozitivněji. Ihned jakmile to bylo možné, začali se lidé bez dodržování sociálního distancu srocovat v ulicích a slavit. V řádu týdnů pak přišla druhá vlna epidemie," stojí v příspěvku.

Španělská chřipka se v letech 1918-1919 rozšířila po celém světě a v počtu nakažených a zemřelých by jí mohla konkurovat leda morová epidemie. Za zmínku stojí ale především fakt, že nejhorší byla právě ona zmiňovaná druhá vlna, k níž došlo s velkou pravděpodobností poté, co lidem po prvotním strachu takříkajíc otrnulo. Opakoval-li by se tento scénář i za koronaviru, pak bychom měli počítat s tím, že ještě zdaleka nemáme vyhráno.

Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že už nešlo o celosvětový problém, nýbrž o lokální ohniska, jak potvrzují odborné analýzy z roku 1927. Tehdy se jimi staly například Anglie a Wales. I v současnosti se setkáváme s takzvanými druhými "vlnkami", ať už v Izraeli, anebo na trzích v čínském Pekingu. 

Rovněž nelze spolehlivě konstatovat, že příchod nové vlny epidemie mělo na svědomí zrušení karanténních opatření, včetně dodržování sociálního distancování. Ta totiž nebyla ve srovnání s koronakrizí, kdy celý svět přijímal víceméně ty samé restrikce, stejná. Někde se například na podzim 1918 běžně uskutečňovaly masové akce, zatímco USA ihned po nástupu další vlny opět zavedly přísná opatření. Dále nesmíme zapomínat, že tou dobou by bylo velmi problematické, až kontraproduktivní, vypínat 1. světovou válkou zdecimované ekonomiky. 

Příčiny nástupu druhé vlny epidemie španělské chřipky jsou obecně vzato předmětem odborných diskuzí. Obecně se předpokládá, že tehdy došlo především ke selhání politiky veřejného zdraví a že šíření nákazy měl na svědomí především návrat vojáků z válečných front. Tou dobou ještě nebyl svět tolik globalizovaný, aby se infekce mohla šířit například kvůli masovému cestování, kdy si nemoc do Česka přivezli lyžaři z Rakouska a Itálie. Někteří jsou také toho názoru, že mezi první a druhou vlnou španělské chřipky mohl virus zmutovat do mnohem agresivnějšího kmene. 

Související

Více souvisejících

zdraví epidemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy