Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce o budoucnosti polních nemocnic, které byly zřízeny v Praze a Brně jako záložní kapacity pro pacienty s nemocí covid-19, rozhodnout nejdříve v druhé polovině ledna. Zatím je rušit nechce. Řekl to na dotazy novinářů po dnešní tiskové konferenci. Smlouva na pronájem pavilonů letňanského výstaviště, kde pražská polní nemocnice stojí, byla prodloužena do konce února příštího roku.
"Ve chvíli, kdy by došlo k demontáži nebo úplné deaktivaci té nemocnice, jsou s tím také spojené poměrně velké náklady. A ve chvíli, kdy situace v celé Evropě je taková, jaká je, tak si myslím, že by to nebylo bezpečné," řekl Blatný na dotaz, proč byla smlouva s letňanským výstavištěm prodloužena. Doplnil, že i v případě brněnské nemocnice doporučil, aby nebyla zrušena. "Rozhodovat o tom dříve než v druhé polovině ledna zatím nejsme schopni. Uvidíme, jakým způsobem se to bude vyvíjet. Nebylo by zodpovědné tuto kapacitu nemít v záloze," dodal Blatný.
Podle dřívějších informací stát zaplatil provozovateli letňanského výstaviště za pronájem do konce listopadu 20,5 milionu korun bez DPH. Při prodloužení do konce února se Nemocnice Na Bulovce, která má polní nemocnici na starosti, dohodla na denní sazbě 489.800 korun bez DPH (592.658 korun s daní). Pokud by nájem trval celou dobu, zaplatil by stát na nájemném dalších 53,3 milionu korun s DPH.
"S pronajímatelem areálu v Letňanech jsme se domluvili na prodloužení nájmu s tím, že je možné dát kdykoli bez udání důvodu výpověď s 21denní výpovědní dobou. Podle vývoje epidemiologické situace může ministerstvo zdravotnictví o ukončení záložního zařízení rozhodnout kdykoliv během této doby," napsala ČTK mluvčí nemocnice Mirka Kátriková.
Příští týden by měl být ukončen příkaz k zastavení odložitelné péče, nemocnice by ale měly být schopny kapacitu vyčlenit pro pacienty s koronavirem v případě nutnosti. Obnova péče je ale otázkou jednotek týdnů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek předtím řekl, že počty hospitalizovaných sice začínají mírně klesat, stále jsou však velmi vysoké a musí se ještě významně snížit, aby bylo možné uvolnit kapacitu pro elektivní, tedy odložitelnou péči.
Nemocnice aktuálně musí vzhledem k nařízení ministerstva zdravotnictví omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu, týká se to akutní i následné péče. Záměrem bylo uvolnit v nemocnicích lůžka pro pacienty s covidem-19.
Nejvíc pacientů je stále v nemocnicích v Jihomoravském kraji (868), Moravskoslezském kraji (702) a v Praze (664). I v těchto oblastech je ale podle Černého značný pokles. Za posledních několik dnů také nebyli převáženi pacienti mezi kraji, což podle Černého ukazuje, že jsou soběstačné a nemají potíže z hlediska zajištění lůžek.
Celková kapacita akutních lůžek v nemocnicích je zhruba 47.000. Podle dat o kapacitě nemocnic z dnešního odpoledne je zhruba 21.000 lůžek s možností podávat pacientovi kyslík a asi třetina z nich je neobsazená. Lůžek intenzivní péče je přes 3800, neobsazených je necelá čtvrtina. Umělých plicních ventilátorů je 2150, neobsazených 45 procent.
Aktuálně má v Česku nákazu 95.501 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnici je 6555 lidí, v posledních dnech počet kolísá, ale drží se pod 7000. Nad 7000 byl naposledy před týdnem. V těžkém stavu je méně než 1000 pacientů. Pokud by vývoj epidemie pokračoval se současným reprodukčním číslem zhruba 0,7, mohlo by na konci listopadu být zhruba 3000 všech hospitalizovaných s covidem-19, uvedl Dušek.
Stále však přibývá úmrtí. Ve čtvrtek jich přibylo 59, za listopad zatím 3353. Nejvyšší denní počet úmrtí s covidem připadá na 3. listopadu s 256 mrtvými. Celkový počet zaznamenaných případů covidu-19 v Česku od 1. března, kdy byly potvrzeny první případy nákazy, činí téměř 482.000.
Ke středě byla podle dat ÚZIS nákaza koronavirem potvrzena u 6967 pracovníků ve zdravotnictví, oproti minulému týdnu jde o pokles o zhruba 4000. Aktuálně pozitivních je 1061 lékařů, zhruba o 700 méně než před týdnem, a 3282 zdravotních sester (téměř o 2000 méně). Podle statistik ÚZIS je v Česku kolem 50.000 lékařů a přibližně 80.000 zdravotních sester.
Nejvíce zdravotníků s covidem-19 bylo ke středě v Praze, a to 1107, z toho zhruba 250 lékařů a 480 sester. Následoval Moravskoslezský kraj s 1046 nakaženými pracovníky ve zdravotnictví a Ústecký kraj s 666 pozitivními. Nejméně, a to 122, jich ÚZIS evidoval v Karlovarském kraji.
Související
Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný
Zeman o odvolání Blatného věděl mnohem dřív než exministr
Jan Blatný , nemocnice , Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) , ministerstvo zdravotnictví , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně
před 1 hodinou
Zelenskyj potvrdil, že v Kurské oblasti probíhá ruská protiofenziva
před 1 hodinou
Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři
před 1 hodinou
Znojemské vinobraní bude příští rok, hromadně se ruší dožínky. Organizátoři po celé ČR respektují výstrahu
před 2 hodinami
Zelenskyj označil mírový plán předložený Brazílií a Čínou za destruktivní
před 2 hodinami
Britské zdravotnictví na pokraji kolapsu. Starmer volá po radikální změně
před 3 hodinami
Do volného vesmíru poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut
před 4 hodinami
Jak sledovat povodně? Pomohou weby AgriGIS a ČHMÚ
před 4 hodinami
Vystrčil se setkal se Zelenským. Řekl, kdy bude možný spravedlivý mír na Ukrajině
před 5 hodinami
Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování
před 5 hodinami
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
před 5 hodinami
Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu
před 6 hodinami
Reportáž: Ohrožen povodněmi je i Velký Týnec na Olomoucku. Kolem domů přibývají pytle s pískem
před 6 hodinami
Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko
před 7 hodinami
BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko
před 7 hodinami
ISIS ještě neřekl poslední slovo, útočí stále. S islámem má jen pramálo společného
před 7 hodinami
Izrael zaútočil na školu v Pásmu Gazy. Zabil šest pracovníků OSN
před 8 hodinami
Pobaltí dochází trpělivost. Litva žádá NATO, aby sestřelovalo ruské drony
před 8 hodinami
Ukrajina v noci čelila dalšímu masivnímu ruskému útoku
před 10 hodinami
Výhled počasí do začátku října: Situace se má po víkendu uklidnit
Počasí v Česku je v první polovině září opravdu nevyzpytatelné. Devátý kalendářní měsíc začal vlnou veder, nyní nás ale meteorologové připravují na období velmi vydatných dešťů. Spadnout mají vyšší desítky či dokonce stovky milimetrů srážek. V dlouhodobém výhledu pak naznačili, jak bude až do začátku října.
Zdroj: Jan Hrabě