Příspěvek na péči kvůli autismu má asi 8700 lidí

Příspěvek na péči kvůli autismu pobírá v Česku kolem 8700 lidí. Téměř dvě pětiny z nich jsou ve vážném stavu a bez pomoci se neobejdou. Služby pro ně ale chybí. ČTK to sdělila organizace Děti úplňku. Sestavila mapu autismu s počty příjemců dávky po republice, chce ji předat krajům a ministerstvu práce. Podle spolku by údaje mohly přispět k lepšímu plánování péče a její větší dostupnosti. Data autoři získali od lékařské posudkové služby.

"V ČR je chronický nedostatek služeb pro lidi s poruchou autistického spektra (PAS). Za jejich dostupnost a plánování jsou odpovědné kraje. Do této doby však stát ani kraje nevěděly, kolik lidí s PAS u nás žije, jakou míru podpory potřebují a jakou budou pravděpodobně potřebovat v budoucnu. Bez znalosti počtů lidí a jejich potřeb se však kapacity plánovat nedají," uvedl spolek.

Organizace získala údaje od lékařské posudkové služby, která spadá pod Českou správu sociálního zabezpečení. Tu řídí ministerstvo práce. Spolek uvedl, že o data žádal správu opakovaně podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Získal počty lidí, kteří v letech 2009 až 2018 příspěvek pobírali.

"Nechtěli jsme se smířit s tím, že stát potřebné údaje nemá, a začali jsme pátrat... Věříme, že údaje v mapě autismu pomohou krajským úřadům při plánování sítě sociálních služeb. Měly by se rychle promítnout ve zvýšení kapacit služeb, jako jsou zejména denní a týdenní stacionáře, osobní asistence nebo pobytové služby," uvedla ředitelka spolku Veronika Žáčková.

Podle mapy stát vyplácel příspěvek na péči 8677 lidem s PAS. Z nich 1160 bylo ve velmi vážném stavu a bez pomoci se vůbec neobešlo. Dostávalo příspěvek čtvrtého stupně, tedy nejvyšší. Druhou nejvyšší podporu pobíralo 2196 osob. Naprostá většina příjemců byly děti, pěti procentům lidí s příspěvkem bylo nad 21 let. Čtyři pětiny tvořili chlapci a muži, pětinu děvčata a ženy.

Podle autorů mapy žije v Česku lidí s autismem mnohem víc. "Populační odhady výskytu diagnózy jsou přibližně o řád vyšší," uvedl spolek. Všichni lidé s PAS příspěvek nepobírají. Jiní mají autismus až jako další diagnózu, takže dávku dostávají kvůli jinému postižení. PAS také není vždy správně diagnostikována, uvedla organizace. Podle ní mapa ale dává přesnější představu o počtech lidí s autismem a míře jejich postižení. Údaje chce spolek předat krajům a ministerstvu práce. Z jeho systému přitom data pocházejí.

Experti na sociální problematiku už dřív poukazovali na to, že stát nemá údaje o potřebných, nebo s nimi neumí pracovat. Není tak možné pomoc zacílit a vydané peníze efektivně využívat. Potřebné údaje se pak snaží shromáždit neziskové organizace. Vznikla tak například mapa exekucí o počtech předlužených, genderová mapa o podílu žen na vedení firem či mapa kriminality o bezpečnosti v Česku.

Související

Ilustrační foto

Znečištění z plynových sporáků může za výskyt astmatu u dětí, zjistili vědci

Asi každý osmý případ astmatu u dětí ve Spojených státech je vyvolaný znečištěním ovzduší z plynových sporáků, tvrdí výzkum, o němž informuje britský list The Guardian. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podle deníku zvažuje, že prodej plynových sporáků omezí, nebo dokonce zcela zakáže. Nyní na nich vaří zhruba třetina amerických domácností.

Více souvisejících

astma děti

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy