Vývoj vakcíny je reálný, promořování nerealistické. Imunolog promluvil o koronaviru

Molekulární imunolog Václav Hořejší poskytl rozhovor pro Český rozhlas, kde hovořil nejen o kolektivní imunitě, ale také o mutaci viru SARS-CoV-2, pozitivech pandemie a vývoji nové vakcíny.

Je to až ohromující, kolik toho o covid-19 víme za tak krátkou dobu, řekl Václav Hořejší úvodem rozhovoru v Českém rozhlase. „Ví se, jaký je to virus, co by na něj mohlo zabírat. Ví se, že vývoj vakcíny, která by chránila rizikové skupiny, je reálný,“ uvádí Hořejší příklady toho, co věda během několik málo měsíců o covid-19 dokázala zjistit.

Podle jeho slov není důležité, z jakého místa virus pochází, ale je docela jisté, že virus přeskočil z jiného živočišného druhu na člověka pomocí prostředníka z netopýrů. „Příbuzný netopýří virus je v 96 % shodný (s virem SARS-CoV-2),“ uvedl imunolog a dodává, že u SARS byl viník ihned odhalen, byla to cibetka. Upozorňuje, že 4% rozdíl u nového viru SARS-CoV-2 svědčí o tom, že virus využil nějakého hostitele a poté by přenesen na člověka. Prostředník je v současné době stále neznámý.

Podle jeho slov je promořování obyvatel zcela nerealistické, a to kvůli rizikovým skupinám, které je třeba chránit. „V České republice by ochrana rizikové skupiny představovala ochranu nejméně 2 miliónů obyvatel,“ míní Hořejší a vyjádřil překvapení nad uznávanými odborníky, kteří se k teorii kolektivní imunity hlásí.

Již dříve se imunolog vyjádřil, že rozvolňování ochranných opatření je příliš rychlé. „Rád bych toto vyjádření modifikoval,“ řekl Hořejší v rozhovoru a dodal, že jediná výhrada z jeho strany se týká Karvinska.

Hořejší se také vyjádřil k mutaci viru SARS-CoV-2 s označením D614G. Ačkoliv tato změna převládá a více se šíří populací, Hořejší ubezpečil, že nemá žádný vliv na závažnost onemocnění. „Není to nic podstatného,“ tvrdí imunolog a dodal, že virus SARS-CoV-2 má 30 tisíc různých mutací, které nemají vliv na jeho vlastnosti. Mutuje prý velmi pomalu. Dodává, že chřipka má mutace mnohem závažnější, protože se jedná o kmenové křížení.

„Chřipka už v minulosti dokázala zahubit miliony lidí. Je dobré si uvědomit, že kdybychom dali novému typu koronaviru podobnou možnost řádit, nebyla by žádná intenzivní péče a podpora dýchání, je možné, že by nynější pandemie byla srovnatelná s tehdejší chřipkovou epidemií,“ domnívá se imunolog.

Hořejší je ohledně vývoje české vakcíny skeptický, protože po celém světě se testuje okolo 200 potenciálních vakcín proti covid-19. „Dvě z nich, britská a čínská, jsou již ve třetí fázi výzkumu, kdy se testuje účinnost skutečně naostro s velkým počtem účastníků v polních podmínkách. Ostatní vakcíny jsou ve fázi jedna a dvě, kdy se zkoumá účinnost a bezpečnost. Česká vakcína není ještě ani ve stádiu jedna.“

Pozitivitem pandemie podle imunologa je, že se lidé začali více zajímat o vědu. Podle jeho slov lidem také ukázala podstatu, že se například obejdou bez plných hospod nebo přeplněných fotbalových stadiónů a že se ukázalo, jak jsou Češi pozitivní a disciplinovaní.

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti covidu by měla vláda přijmout

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných.

Více souvisejících

Václav Hořejší zdraví nemoci lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy