Koronavirus se může sejít s chřipkou. Prymula řekl, pro kolik lidí je očkování

Vzhledem k velké pravděpodobnosti nástupu druhé vlny epidemie koronaviru se hovoří o potřebě až 75 % proočkovanosti na běžnou sezónní chřipku. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nicméně varuje před špatně nastaveným systémem objednávek dostupných vakcín, jelikož jsou výrobní kapacity příslušných dodavatelů značně omezené.

Že by se většina populace měla nechat očkovat proti chřipce, tvrdí i EU. Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ) uvedl, že na ní ročně umírá cca 1500 lidí, přičemž celková míra vakcinace činí 8 %. U rizikových skupin se jedná zhruba o pětinu lidí. Informoval o tom server iDNES.

Podle odborníků by se souběh chřipky a onemocnění covidem-19 mohl stát pomyslnou časovanou bombou pro nemocnice. Hospitalizovaní pacienti by v takovém případě potřebovali lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Stát chce tomuto riziku, kdy by probíhaly dvě epidemie, zabránit, a to díky větší proočkovanosti. 

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví nicméně vydal varování, že dosažení oněch zmiňovaných 75 % není reálné.

"Meziročně je to prakticky vyloučené, my jsme měli garantováno nějakých 800 000 dávek, a po vyjednáváních dojde k navýšení o dalších deset procent. Takže kdyby hypoteticky šlo vše, jak má, tak bychom se mohli dostat na proočkovanost devět procent,“ konstatoval smutný fakt.

"A oni mají logicky obavy, že když se lidé nenechají očkovat, tak jim vakcíny zbudou a nikdo jim je neproplatí,“ nastínil Prymula špatně nastavený systém vakcín proti chřipce, které si praktičtí lékaři musejí předobjednat, načež pak očkují pouze pacienty projevující zájem, jichž je nedostatek. Zbývající nakoupené vakcíny jim ale pojišťovny neproplácejí.

"Budeme rádi za devět procent, protože to bude historicky nejvyšší číslo,“ podotkl. Epidemiolog Jiří Beran by řešení viděl ve větší informovanosti pacientů, kterou by si měli vzít na starost praktičtí lékaři. Ačkoliv jí lidé často zlehčují, tak i samotná chřipka je vážnou nemocí. I když jí očkovaní dostanou, mohou mít lehčí průběh, a tím pádem se výrazně snižuje pravděpodobnost následného úmrtí. Osobám starším 65 let je vakcína navíc poskytovaná zdarma.

Pokud jde o nemoc covid-19, tak proti té se zatím očkovat nelze. Zatím se vyvinulo 140 případných potenciálů, z nichž se šestnáct testuje na lidech. Jakmile bude existovat, mohla by vzniknout kolektivní imunita, díky čemuž by došlo k postupnému vymýcení nového typu koronaviru. Jako první by měly být očkovány rizikové skupiny.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka očkování Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy