Testovací místa, laboratoře, hygieny, praktické lékaře, nemocnice, ale i armádu nebo soukromá call centra bylo třeba kvůli epidemii propojit, naučit spolupracovat a začít mezi nimi sdílet data. Na začátku byly ručně vyplňované excelové tabulky posílané mailem, po roce složitý systém, ze kterého denně dostává zprávy i premiér a další politici. V rozhovoru s ČTK to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Na pozici náměstkyně ministra zdravotnictví nastoupila loni v březnu. Nejdříve jako pověřená řízením sekce, oficiálně jmenovaná byla v červnu.
"Práce hygieniků se změnila vzhledem k epidemické situaci velice zásadně," řekla Rážová. Bylo podle ní potřeba sjednotit práci čtrnácti krajských hygienických stanic (KHS) včetně využívání elektronických nástrojů, které v současné době pomáhají sdílet data a díky tomu řídit boj s epidemií. Sama byla dříve ředitelkou středočeské KHS. Na ministerstvo nastoupila poté, co vláda odvolala její předchůdkyní Evu Gottvaldovou.
"Výrazně jsme v loňském roce museli upozadit kontrolní činnost a další aktivity, které jsou jinak ze zákonů v kompetenci hygienické služby," uvedla Rážová. Běžně se hygienické stanice věnují například kontrolám v restauracích, ve školách nebo ochraně zdraví při práci. Od loňského jara se ale naprostá většina odborných pracovníků i z jiných odborů než protiepidemického věnuje epidemii covid-19.
Pro jejich činnost bylo nutné nastavit jednotnou metodiku. "Je to poměrně zásah do epidemiologické práce. Když případů není tolik, tak má (epidemiolog) mnohem víc času s lidmi hovořit a dopodrobna se ptát na epidemiologickou anamnézu. Jeden každý podle svých znalostí a podle situace," vysvětlila Rážová.
V současné době mají krajské hygienické stanice včetně Hygienické stanice hl. m. Prahy 2300 systemizovaných míst, od začátku epidemie o 134 míst navíc. "Hluboce před nimi smekám klobouk, protože pracují prakticky bez přestávky včetně víkendů, na úkor svého jedou soboty, neděle, od loňského února. Jsou to převážně ženy, takže je čeká doma i ta 'druhá směna'," dodala.
Jednotky zaměstnanců podle ní nápor nevydrželi a z KHS odešli, nebo se chystají odejít, až jim vznikne nárok na penzi. Na služebních místech přitom mohou být až do 70 let. "Věkový průměr lékařů na hygieně byl před začátkem epidemie 59 let," uvedla.
Na ministerstvu musely kvůli epidemii vzniknout nové poradní i výkonné složky. "Ministerstvo zdravotnictví není ministerstvo, které je operativní," vysvětlila Rážová. Vznikl proto už loni na jaře nadresortní Integrovaný centrální řídící tým, jehož členy jsou kromě zástupců resortu zdravotnictví a hygien právě zástupci operativních složek, jako je armáda nebo ministerstvo vnitra s policií a hasičským záchranným sborem.
Přímo na ministerstvu zdravotnictví pak funguje centrální řídící tým podléhající hlavnímu hygienikovi. Zásadní roli v něm hraje armáda. Podle Rážové propojuje a koordinuje všechny složky, které se na řešení epidemie podílejí.
"My jsme vydali mimořádné opatření, které nařídilo laboratořím provádět vyšetření. A oni pak dokázali laboratořím pomoct, aby se do vytvořeného systému mohli zapojit a hlásit výsledky centrálně přes elektronická rozhraní," vysvětlila.
Spolu s Národní agenturou pro komunikaci a informační technologie a Ústavem zdravotnických informací a statistiky pro to vytvořili elektronické nástroje. Rážová to považuje za velký přínos epidemie. Propojují testovací místa, laboratoře, praktické lékaře, hygienické stanice i nemocnice. Informace z jejich různých rozhraní se shromažďují v Informačním systému infekčních nemocí.
"Je to velké soukolí, všechna jeho kolečka musí fungovat, abychom měli informaci o jednotlivých lidech a situaci epidemie podle krajů, podle profesí, podle věku. Denně o tom informace posíláme panu premiérovi, Ústřednímu krizovému štábu, hejtmanům, krizovým štábům na kraji, dostávají to ředitelé všech krajských hygienických stanic, kterým to pomáhá hodnotit situaci u nich," popsala.
Systém se nastavil v době, kdy byl náměstkem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pozdější ministr a poté poradce premiéra Roman Prymula. "Máme Integrovaný centrální řídící tým jako výkonnou složku. A pak máme tři pracovní skupiny, což je poradní orgán ministerstva," řekla Rážová. Tyto skupiny po odborné stránce pomáhají epidemii řešit. "Na základě jejich odborného názoru ministerstvo zdravotnictví vydává jednotlivá opatření," dodala. Personálně se ale za dobu epidemie skupiny měnily. Dvě z nich opustili jejich vedoucí, z epidemiologické v srpnu odešel Rastislav Maďar a z laboratorní v prosinci Marián Hajdúch.
Související
Jágrovou má v čele pražských hygieniků vystřídat Schumová
Předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou. Neregistrovanou vakcínou bych neočkoval, říká Maďar
Jarmila Rážová (hygienička) , hygienici , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 4 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 5 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 7 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 10 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 15 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 23 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek