Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a respirátorů podařilo podle odborníků prakticky zastavit, pokles případů byl asi o 95 procent. Teď na podzim se ale v populaci začaly více šířit jiné akutní respirační infekce (ARI), nemocné jsou zejména nejmenší děti.
Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o jejich šíření. Na vyšší nemocnost poukazují i lékaři, média přinesla i informace o naplnění dětských oddělení nemocnic v některých krajích pacienty s těžkými respiračními infekcemi.
"Roušky zastavily šíření chřipky, adenovirů i RSV, je to vidět z dat Národní referenční laboratoře. Byl jen COVID a občas rhinovirus. Upozorňovali jsme, že se tyto nemoci vrátí až sundáme ochranu dýchacích cest, protože imunita na respirační viry není trvalá," napsal na twitteru molekulární biolog Marián Hajdúch. RSV je respirační syncytiální vir, který se obvykle šíří v období před nástupem chřipky.
Podle imunologa Václava Hořejšího to ale nejde chápat tak, že roušky zničily lidem imunitu. V rozhovoru pro iDnes řekl, že vliv u dětí mělo spíš uzavření škol. "Děti se dlouhou dobu nestýkaly a nebyly permanentně vystavovány běžným virům, proti kterým vzniká jenom krátkodobá imunita. Tudíž, když ji neposilují stykem s ostatními lidmi, tak když se dostanou do kolektivu, tak to dostanou. Například nachlazení," uvedl.
Už v polovině září začali dětští praktičtí lékaři upozorňovat, že jejich ordinace jsou přetížené dětmi s respiračními infekcemi. Podle dat SZÚ bylo za minulý týden téměř 5700 případů ARI na 100.000 dětí do pěti let, za týden jich přibylo skoro o pětinu. Z nich asi dvě procenta měly těžký průběh.
U žáků základních škol bylo případů asi 2600, u středoškoláků necelé 2000. Průměr za celou populaci byl přes 1400 případů. Data SZÚ ale neposkytují všechny ordinace, hlásí je jen část lékařů a pak se podle jejich výsledků dopočítávají čísla za celou populaci. Chřipka se mezi nimi zatím prakticky neobjevuje.
Z dlouhodobých dat o počtech ARI v ČR vyplývá, že v letech 2018 až 2020 začal strmý nárůst po letních prázdninách, obvykle se ale zastavil kolem 1200 případů na 100.000 lidí díky přerušení kontaktů mezi lidmi vánočními prázdninami. Epidemie chřipky pak začátkem roku počet případů navýšila ke zhruba 1750 až 2000 na 100.000 obyvatel. Odezněla obvykle v březnu.
Loni sice nárůst případů ve druhé polovině roku začal, skončil ale zhruba na 600 případech na 100.000 obyvatel. Právě loni v říjnu bylo zpřísněno nošení roušek dokonce venku nebo v autech a v únoru, kdy obvykle chřipková epidemie vrcholí, pak začalo být povinné nosit respirátor jako lepší ochranu dýchacích cest.
Po letošním poklesu případů v době chřipkové epidemie o 95 procent proti předchozí sezónně není podle odborníků snadné předvídat, jaká epidemie dorazí příští rok. V letech před příchodem epidemie covidu-19 se obvykle nakazilo pět až deset procent dospělých a zhruba čtvrtina dětí. Podle odborníků by lidé měli nosit roušky v době chřipkové epidemie i do budoucna, pokud na sobě pociťují příznaky, protože zabrání nákaze dalších lidí.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě