Koronavirus a důchodci? Pandemie na ně může mít vážný dopad

Statečně vzdorují nepříznivé situaci. Staří pacienti a klienti domovů pro seniory se prozatím dobře vyrovnávají s nařízením vlády České republiky, která kvůli pandemii nového typu koronaviru COVID-19 zakázala návštěvy v nemocnicích na lůžkových odděleních i v pečovatelských domech. „Nyní je opravdu klíčové, aby nikdo ze seniorů, když k nim nemůže rodina, nezůstal izolovaný a bez zájmu. Nutná je rovněž pravidelná komunikace,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz přední psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyril Höschl.

Absenci blízkých jim nyní nahrazuje zdravotní personál, který v současnosti dbá na to, aby nikdo ze seniorů nebyl osamocený, a proto pečovatelé do denního programu zařazují více aktivit, než jindy. Dělají maximum pro to, aby je nepohltil stesk a žal po rodině, která za nimi nyní v době zákazu návštěv z obav nákazy koronavirem nemůže.

„Náš personál se nyní našim klientům věnuje opravdu intenzivněji než obvykle, a to jak v oblasti přímé péče, tak i co se týče volného času. Senioři mají jako tradičně i nyní na výběr z mnoha aktivit a jsou spokojení. Jen jsme bohužel po dobu návštěv museli přerušit spolupráci s externisty, kteří k nám docházejí na canisterapii či muzikoterapii,“ přibližuje současný režim ředitelka Domova seniorů Vysočany, s.r.o. Lucie Větrovská. Nemocným i klientům z různých domovů pro seniory nyní v době zákazu návštěv zdravotnický personál vlastně nahrazuje jejich rodinu, bez níž se nyní musejí obejít.

Odborná komunikace o koronaviru zabraňuje panice

Zvýšenou péči při absenci blízkých zavedli rovněž na oddělení geriatrie a následné péče v pražské Thomayerově nemocnici s kapacitou 240 lůžek následné péče a 8 lůžek akutní geriatrie. „Pacientům právě v této době věnujeme maximální pozornost. Kromě servisu s nimi probíráme i aktuální informace o dění kolem koronaviru COVID-19, poskytujeme jim zprávy o tom, jak se virus vyvíjí ve světě i v České republice, aby u nich nevznikala panika. Řešíme s nimi i naši situaci a opatření týkající se Thomayerovy nemocnice,“ nastiňuje pro EuroZprávy.cz situaci na oddělení geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici její primář Anatolij Cybulja.

Právě komunikace o koronavitu je nyní pro seniory, kteří jsou náchylnější k falešným zprávám, velice důležitá. „S klienty na aktivizačních programech probíráme aktuální dění a samozřejmě často probíráme právě koronavirus,“ tvrdí ředitelka Domova seniorů Vysočany Větrovská. Dostatek zpráv mají i pacienti na oddělení geriatrie a následné péče. „Umožňujeme, aby se mnohem častěji dívali na televizi a její zpravodajství, kde neustále běží aktuality ohledně koronaviru COVID-19,“ říká primář Cybulja.

Velmi citlivě přistupují teď k pacientům v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech. „Náš personál si uvědomuje, že řada našich seniorů žije v nejistotě, trápí je stesk po rodině, a proto je důležité, aby u nich nenarůstal pocit izolace a opuštěnosti, což by mohlo zhoršit jejich duševní stav. Proto jim zajišťujeme neustálý program,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. Aby se jeho pacienti cítili komfortně dohlíží klecanská klinika se šedesáti lůžky na kontakt s rodinou, blízkými, i když to v době zákazu návštěv nejde osobně. „Dbáme na to, aby hlavně senioři měli pravidelný telefonní nebo písemný styk s rodinou,“ nastiňuje profesor Höschl z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Zdravotníci píší za seniory rodinám i textovky

Právě telefonování mobilem, který je nyní jedinou možností, jak být ve spojení s rodinou, představuje pro mnohé staré lidi velkou potíž, neboť ho mnohdy vůbec neovládají. „Ano, toho jsme si moc dobře vědomi. A tak personál seniorům pomáhá s vytočením čísla, poradí, jak vyřídit nepřijatý hovor, nebo pacienti diktují zdravotníkům textovou zprávu a personál ji napíše a pošle blízkým. Výjimkou není ani žádost seniorů, abychom jim nabili baterii u mobilu, protože to nezvládají,“ popisuje odstranění problému s moderní technologií primář oddělení geriatrie a následné péče Anatolij Cybulja.

Zoufat si nemusí ani ti klienti, kteří mobilní telefon nevlastní vůbec. „I na tyto případy u nás pamatujeme. U nás je běžnou praxí, že když se chce klient spojit s blízkými, potom mu sociální pracovnice kontakt zajistí, případně seniorovi zapůjčí svůj služební mobilní telefon a situaci vyřeší takto,“ nezaskočí ani tato patálie ředitelku Domova seniorů Vysočany Lucii Větrovskou, jež má spolu s personálem na starosti 117 klientů .

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyril Höschl s personálem nyní častěji kontroluje duševní stav klientů, aby případně kvůli zprávám o koronaviru nepropadali panice. „Naši lékaři, psychologové a sestry při podpůrné psychoterapii a psychoedukaci působí na klienty velice příznivě, a to tak, že i naši úzkostní pacienti s chorobnými obavami o své zdraví zvládají současnou situaci kolem koronaviru výrazně klidněji než mnozí zdraví jedinci,“ všímá si pro EuroZprávy.cz psychiatr Höschl, který se svým týmem o pandemii nic před klienty nezatajuje.

„Je třeba zvláště s duševně nemocnými lidmi i seniory hovořit věcně o hrozící infekci a jejich reálných dopadech. Stejně tak poskytujeme informace o nejpřesnějších datech vývoje koronaviru, včetně zodpovědného odhadu rizik,“ vypráví Cyril Höschl.

V zařízeních personál nekontroluje jen duševní stav seniorů, ale všímá si i jejich zdravotního fyzického rozpoložení. „Zdravotní stav klientů kontrolujeme každý den, bez ohledu na skutečnost, zda řešíme koronavirus nebo nikoli. Samozřejmě nyní častěji kontrolujeme, zda naši obyvatelé nemají horečku, netrápí je dušnost, či kašel,“ vyjmenovává pro EuroZprávy.cz ředitelka Větrovská.

Místo návštěv hráli kanastu či šachy

Jak ale současnou situaci se zákazem návštěv vnímají přímo hospitalizovaní senioři, či jejich rodinní příslušníci nebo blízcí? EuroZprávám.cz se podařilo mluvit s těmi, jichž se nynější stav přímo dotýká. „I bez návštěv se to dalo v nemocnici přežít. Měl jsem štěstí na chlapy na pokoji. Povídali jsme si o fotbale, ženách, rozebírali politiku, ale i koronavirus. Nikdo z něj ale nešílel. V čase, kdy normálně chodí návštěvy, jsme hráli kanastu, nebo šachy. Nemohu si stěžovat, ale to víte, že mně manželka chyběla, i když jsme si několikrát za den volali,“ přibližoval situaci sedmdesátiletý pan Karel, jehož v polovině týdne pustili z interny Nemocnice na Bulovce.

Složitou situaci prožívají i rodinní příslušnici hospitalizovaných, jak potvrzuje paní Jarmila, která je už v důchodu. „Mám stejně starého přítele na jedné pražské rehabilitační klinice, kde se zotavuje po operaci. Abychom spolu nemuseli pořád telefonovat, vyjednal si pokoj s balkonem, a tak já za ním přijedu do areálu a na dálku spolu hovoříme. Cítím, jak mu psychicky pomáhá, když se vidíme, i když je to jen na dálku.“ Když chce seniorka svému milému něco donést, musí věci zanechat na vrátnici. „Pak pro ně dojde zdravotní sestra a předá mu je,“ dodává paní Jarmila.

Odborníci překvapivě tvrdí, že zákaz hůře snáší právě rodina, než hospitalizovaní pacienti či klienti v domovech pro seniory. „Ano, zatím se to tak zdá, protože doposud jsem já ani moji kolegové a kolegyně žádnou mrzutost u seniorů nezaznamenala, a to díky prvotřídní starosti o ně ze strany našeho týmu. Rozmrzelí jsou spíše rodinní příslušníci, kteří bohužel nemohou navštěvovat náš domov,“ praví ředitelka Domova seniorů Vysočany Lucie Větrovská, která dodává: „I když současná situace netěší nikoho, plně schvaluji, že vláda České republiky zakázala návštěvy v nemocnicích i domovech pro seniory. Staří lidé totiž opravdu patří do jedné z nejvíce ohrožených skupin, proto vydané nařízení považuji za správné,“ uzavírá Větrovská.

Související

Ilustrační foto

Psychiatr varoval před konspiracemi o covidu. Počet lidí s depresí a úzkostí stoupá

Ve společnosti je nyní patrný nárůst depresivních a úzkostných stavů. Podíl na tom mají obavy z nemoci covid-19 a případné nákazy i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci, řekl dnes v pořadu Partie televize Prima ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. "Nárůst velké deprese je trojnásobný, nárůst sebevražedných myšlenek je trojnásobný, nárůst úzkostí je dvojnásobný," řekl psychiatr.
Univerzita Karlova

Rozbroje na UK: Výzva kolegů je spíš politický než odborný názor, tvrdí lékaři

Lékaři a další odborníci z několika fakult Univerzity Karlovy (UK) se ohradili proti prohlášení jedenácti svých kolegů z UK k epidemii covid-19, v němž vyzvali k uvolňování opatření, protože může mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Podle vyjádření zástupců lékařské fakulty v čele s děkanem Aleksi Šedem jde u nich o politický názor spíš než o odborný.

Více souvisejících

Cyril Höschl (psychiatr) důchodci, senioři Domov důchodců nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 9 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy