Koronavirus a důchodci? Pandemie na ně může mít vážný dopad

Statečně vzdorují nepříznivé situaci. Staří pacienti a klienti domovů pro seniory se prozatím dobře vyrovnávají s nařízením vlády České republiky, která kvůli pandemii nového typu koronaviru COVID-19 zakázala návštěvy v nemocnicích na lůžkových odděleních i v pečovatelských domech. „Nyní je opravdu klíčové, aby nikdo ze seniorů, když k nim nemůže rodina, nezůstal izolovaný a bez zájmu. Nutná je rovněž pravidelná komunikace,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz přední psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyril Höschl.

Absenci blízkých jim nyní nahrazuje zdravotní personál, který v současnosti dbá na to, aby nikdo ze seniorů nebyl osamocený, a proto pečovatelé do denního programu zařazují více aktivit, než jindy. Dělají maximum pro to, aby je nepohltil stesk a žal po rodině, která za nimi nyní v době zákazu návštěv z obav nákazy koronavirem nemůže.

„Náš personál se nyní našim klientům věnuje opravdu intenzivněji než obvykle, a to jak v oblasti přímé péče, tak i co se týče volného času. Senioři mají jako tradičně i nyní na výběr z mnoha aktivit a jsou spokojení. Jen jsme bohužel po dobu návštěv museli přerušit spolupráci s externisty, kteří k nám docházejí na canisterapii či muzikoterapii,“ přibližuje současný režim ředitelka Domova seniorů Vysočany, s.r.o. Lucie Větrovská. Nemocným i klientům z různých domovů pro seniory nyní v době zákazu návštěv zdravotnický personál vlastně nahrazuje jejich rodinu, bez níž se nyní musejí obejít.

Odborná komunikace o koronaviru zabraňuje panice

Zvýšenou péči při absenci blízkých zavedli rovněž na oddělení geriatrie a následné péče v pražské Thomayerově nemocnici s kapacitou 240 lůžek následné péče a 8 lůžek akutní geriatrie. „Pacientům právě v této době věnujeme maximální pozornost. Kromě servisu s nimi probíráme i aktuální informace o dění kolem koronaviru COVID-19, poskytujeme jim zprávy o tom, jak se virus vyvíjí ve světě i v České republice, aby u nich nevznikala panika. Řešíme s nimi i naši situaci a opatření týkající se Thomayerovy nemocnice,“ nastiňuje pro EuroZprávy.cz situaci na oddělení geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici její primář Anatolij Cybulja.

Právě komunikace o koronavitu je nyní pro seniory, kteří jsou náchylnější k falešným zprávám, velice důležitá. „S klienty na aktivizačních programech probíráme aktuální dění a samozřejmě často probíráme právě koronavirus,“ tvrdí ředitelka Domova seniorů Vysočany Větrovská. Dostatek zpráv mají i pacienti na oddělení geriatrie a následné péče. „Umožňujeme, aby se mnohem častěji dívali na televizi a její zpravodajství, kde neustále běží aktuality ohledně koronaviru COVID-19,“ říká primář Cybulja.

Velmi citlivě přistupují teď k pacientům v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech. „Náš personál si uvědomuje, že řada našich seniorů žije v nejistotě, trápí je stesk po rodině, a proto je důležité, aby u nich nenarůstal pocit izolace a opuštěnosti, což by mohlo zhoršit jejich duševní stav. Proto jim zajišťujeme neustálý program,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. Aby se jeho pacienti cítili komfortně dohlíží klecanská klinika se šedesáti lůžky na kontakt s rodinou, blízkými, i když to v době zákazu návštěv nejde osobně. „Dbáme na to, aby hlavně senioři měli pravidelný telefonní nebo písemný styk s rodinou,“ nastiňuje profesor Höschl z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Zdravotníci píší za seniory rodinám i textovky

Právě telefonování mobilem, který je nyní jedinou možností, jak být ve spojení s rodinou, představuje pro mnohé staré lidi velkou potíž, neboť ho mnohdy vůbec neovládají. „Ano, toho jsme si moc dobře vědomi. A tak personál seniorům pomáhá s vytočením čísla, poradí, jak vyřídit nepřijatý hovor, nebo pacienti diktují zdravotníkům textovou zprávu a personál ji napíše a pošle blízkým. Výjimkou není ani žádost seniorů, abychom jim nabili baterii u mobilu, protože to nezvládají,“ popisuje odstranění problému s moderní technologií primář oddělení geriatrie a následné péče Anatolij Cybulja.

Zoufat si nemusí ani ti klienti, kteří mobilní telefon nevlastní vůbec. „I na tyto případy u nás pamatujeme. U nás je běžnou praxí, že když se chce klient spojit s blízkými, potom mu sociální pracovnice kontakt zajistí, případně seniorovi zapůjčí svůj služební mobilní telefon a situaci vyřeší takto,“ nezaskočí ani tato patálie ředitelku Domova seniorů Vysočany Lucii Větrovskou, jež má spolu s personálem na starosti 117 klientů .

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech Cyril Höschl s personálem nyní častěji kontroluje duševní stav klientů, aby případně kvůli zprávám o koronaviru nepropadali panice. „Naši lékaři, psychologové a sestry při podpůrné psychoterapii a psychoedukaci působí na klienty velice příznivě, a to tak, že i naši úzkostní pacienti s chorobnými obavami o své zdraví zvládají současnou situaci kolem koronaviru výrazně klidněji než mnozí zdraví jedinci,“ všímá si pro EuroZprávy.cz psychiatr Höschl, který se svým týmem o pandemii nic před klienty nezatajuje.

„Je třeba zvláště s duševně nemocnými lidmi i seniory hovořit věcně o hrozící infekci a jejich reálných dopadech. Stejně tak poskytujeme informace o nejpřesnějších datech vývoje koronaviru, včetně zodpovědného odhadu rizik,“ vypráví Cyril Höschl.

V zařízeních personál nekontroluje jen duševní stav seniorů, ale všímá si i jejich zdravotního fyzického rozpoložení. „Zdravotní stav klientů kontrolujeme každý den, bez ohledu na skutečnost, zda řešíme koronavirus nebo nikoli. Samozřejmě nyní častěji kontrolujeme, zda naši obyvatelé nemají horečku, netrápí je dušnost, či kašel,“ vyjmenovává pro EuroZprávy.cz ředitelka Větrovská.

Místo návštěv hráli kanastu či šachy

Jak ale současnou situaci se zákazem návštěv vnímají přímo hospitalizovaní senioři, či jejich rodinní příslušníci nebo blízcí? EuroZprávám.cz se podařilo mluvit s těmi, jichž se nynější stav přímo dotýká. „I bez návštěv se to dalo v nemocnici přežít. Měl jsem štěstí na chlapy na pokoji. Povídali jsme si o fotbale, ženách, rozebírali politiku, ale i koronavirus. Nikdo z něj ale nešílel. V čase, kdy normálně chodí návštěvy, jsme hráli kanastu, nebo šachy. Nemohu si stěžovat, ale to víte, že mně manželka chyběla, i když jsme si několikrát za den volali,“ přibližoval situaci sedmdesátiletý pan Karel, jehož v polovině týdne pustili z interny Nemocnice na Bulovce.

Složitou situaci prožívají i rodinní příslušnici hospitalizovaných, jak potvrzuje paní Jarmila, která je už v důchodu. „Mám stejně starého přítele na jedné pražské rehabilitační klinice, kde se zotavuje po operaci. Abychom spolu nemuseli pořád telefonovat, vyjednal si pokoj s balkonem, a tak já za ním přijedu do areálu a na dálku spolu hovoříme. Cítím, jak mu psychicky pomáhá, když se vidíme, i když je to jen na dálku.“ Když chce seniorka svému milému něco donést, musí věci zanechat na vrátnici. „Pak pro ně dojde zdravotní sestra a předá mu je,“ dodává paní Jarmila.

Odborníci překvapivě tvrdí, že zákaz hůře snáší právě rodina, než hospitalizovaní pacienti či klienti v domovech pro seniory. „Ano, zatím se to tak zdá, protože doposud jsem já ani moji kolegové a kolegyně žádnou mrzutost u seniorů nezaznamenala, a to díky prvotřídní starosti o ně ze strany našeho týmu. Rozmrzelí jsou spíše rodinní příslušníci, kteří bohužel nemohou navštěvovat náš domov,“ praví ředitelka Domova seniorů Vysočany Lucie Větrovská, která dodává: „I když současná situace netěší nikoho, plně schvaluji, že vláda České republiky zakázala návštěvy v nemocnicích i domovech pro seniory. Staří lidé totiž opravdu patří do jedné z nejvíce ohrožených skupin, proto vydané nařízení považuji za správné,“ uzavírá Větrovská.

Související

Ilustrační foto

Psychiatr varoval před konspiracemi o covidu. Počet lidí s depresí a úzkostí stoupá

Ve společnosti je nyní patrný nárůst depresivních a úzkostných stavů. Podíl na tom mají obavy z nemoci covid-19 a případné nákazy i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci, řekl dnes v pořadu Partie televize Prima ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. "Nárůst velké deprese je trojnásobný, nárůst sebevražedných myšlenek je trojnásobný, nárůst úzkostí je dvojnásobný," řekl psychiatr.
Univerzita Karlova

Rozbroje na UK: Výzva kolegů je spíš politický než odborný názor, tvrdí lékaři

Lékaři a další odborníci z několika fakult Univerzity Karlovy (UK) se ohradili proti prohlášení jedenácti svých kolegů z UK k epidemii covid-19, v němž vyzvali k uvolňování opatření, protože může mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Podle vyjádření zástupců lékařské fakulty v čele s děkanem Aleksi Šedem jde u nich o politický názor spíš než o odborný.

Více souvisejících

Cyril Höschl (psychiatr) důchodci, senioři Domov důchodců nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 59 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy