Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.

Migrénou trpí v Evropě asi padesát miliónů lidí. Většině z nich negativně ovlivňuje život, více než polovina tvrdí, že migréna měla dopad na jejich kariéru a polovina nemoc tají před svým okolím. Může za to i fakt, že společnost považuje migrénu za pouhou bolest hlavy. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech,“ řekla novinářům předsedkyně organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Migrenózními záchvaty trpí také Karolína Petrušková, která první dny utrpení zažila po maturitní zkoušce. Po maturitě nastoupila na vysokou školu, kde jí studium migréna značně znesnadňovala. Záchvaty se jí ustálily na jediný den v týdnu. „Ustálily se na úterý. To jsem měla volno. Jakmile jsem byla v zápřahu a neměla čas na nic jiného, nic se nedělo, ale jakmile jsem si chtěla odpočinout, přišla migréna,“ popisovala na tiskové konferenci.

Lékaři jí zprvu předepisovali pouze léky proti bolesti. Takové léky ale mohou pacienti často nadužívat, jak novináře upozornila vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Thomayerovy nemocnice Jolana Marková. „Často se k migréně přidá i častá bolest hlavy, která je způsobena přílišným požíváním léků. Může to být i antikoncepcí,“ uvedla.

V současné době pomáhají Karolíně Petráškové nejenom léky na bolest ale také antimigrenózní léky. Podle jejích slov bohužel nezaberou vždy a mají nepříjemné vedlejší účinky. „Mám i předepsaná antidepresiva jako další typ možné preventivní léčby,“ sdělila.

Společnost nebere migrénu vážně

V Evropském průzkumu podle odpovědí nemoc tají téměř polovina lidí. V Česku zatajování migrén přiznalo dokonce přes šedesát procent dotázaných, a to i před svým partnerem. „Pacienti se před svým okolím stydí nebo si připadají neschopní,“ vysvětlila Blažejovská. Za tento stav může i to, že společnost nebere migrénu vážně.

Tento dojem mělo i devadesát jedna procent dotazovaných Čechů. „Setkávají se s nepochopením a zlehčováním svého stavu. Přitom ve chvíli, kdy prožívají deset a více záchvatů v měsíci, je jejich kvalita života značně narušená,“ dodala Blažejovská.

Se zlehčováním nemoci se setkala i Jindra Nebovidská, která mývala až osmnáct záchvatů měsíčně. S neuznáváním nemoci se setkávala i dříve. „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Musela jsem si zvyknout a když mi bylo úplně nejhůř, už jsem to nikomu neříkala,“ sdělila novinářům.

Následně se s migrénami starala o dvě děti, což zvládala jen tak tak. „Bývalému manželovi jsem o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával,“ zavzpomínala. Právě partner a blízké okolí může poskytnout pomoc, kterou takový člověk potřebuje. To, že migrény rodiče ovlivňují život jeho dětí, si myslí čtyři z deseti migreniků a šest z deseti tvrdí, že jim migréna brání v zajištění plnohodnotné péče o děti.

Migréna značně ztěžuje práci

Pracovní život s migrénou je hodně složitý. Podle slov Blažejovské nemá každý zaměstnavatel pro neplánované absence pochopení. Přes polovinu lidí trpící migrénami uvedlo, že má negativní dopad na jejich kariéru.

S tím se setkala i Jindra Nebovidská. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí,“ popisovala. „Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narazila jsem na podobné potíže,“ uzavřela.

Pacienti s migrénou se také často vyhýbají společenským akcím, takových je více než polovina. „Není příjemné neznámým lidem vysvětlovat, co mi vlastně je a jaké mám problémy. Navíc je po záchvatech člověk tak unavený, že na společenské vyžití nemá ani náladu,“ osvětlila Petrušková.

Jednu třetinu lidí odrazují migrény i od sexu či cestování a značné procento i od pohybu. Navíc se asi polovina lidí cítí kvůli migrénám depresivně.

Pomůže nová aplikace

Podle neurologů je nejdůležitější při léčbě migrény rychlá správná diagnóza a poctivé užívaní léčby. V tuzemsku proto funguje síť třiceti Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. „Jejich smyslem je pomoci těm pacientům, kteří se už někde léčili, ale nemoc se nepodařilo běžnými postupy ovlivnit,“ řekla Marková.

U pacientů, kteří prožívají záchvaty více než čtyřikrát měsíčně, lékaři podle Markové nasazují preventivní profylaktickou léčbu. „Pacientům dokážeme snížit počet záchvatů až o polovinu,“ dodala.

Zvládat migrény by měla pomoci i nová aplikace Migréna Kompas. Umožní pacientům zaznamenat záchvaty, jejich délku a intenzitu i užité léky. Aplikace bude sloužit jako pomocník při rozhovoru pacienta s lékařem, kdy společně mohou odhalit spouštěče atak a domluvit se na vhodné změně životního stylu.

„Migréna Kompas je naše nejrozsáhlejší zdravotní aplikace. Respektuje trendy doby a spojuje mnoho různých funkcí,“ uvedl pro novináře Jaromír Krotký ze společnosti Pears Health Cyber. Do budoucna vývojáři plánují spustit aplikaci na Slovensku, v Maďarsku nebo v pobaltských státech.

Související

Ilustrační fotografie.

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom neurologicky nemocní, říká lékařka

Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž jejich neurologické onemocnění zcela ignoruje. Lékařka Eva Medová z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady upozorňuje, že zdravotní patálie by se neměla bagatelizovat. „Jedná se o třetí nejčastější neurologické onemocnění, které sice není smrtelné, ale významně ovlivňuje kvalitu života. Mrzí mě, že někteří zaměstnavatelé na lidi trpící migrénou často nahlíží jako na hysteriky či simulanty, anebo blázny. Takoví pacienti potřebují biologickou léčbu,“ říká neuroložka Eva Medová, která dodává, že covid-19 způsobil migrenózní nárůst.

Více souvisejících

migréna bolest nemoci Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy