Brněnská společnost Respilon, která vyvíjí a vyrábí ochranné masky, respirátory či ústenky, měla dodat ministerstvu zdravotnictví během dubna 400.000 respirátorů s vrstvou oxidu mědi. Od objednávky ale resort ustoupil, protože výrobce nedokázal garantovat termíny dodávky, napsala ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
"Při mezinárodní přepravě zdravotních pomůcek nelze v současnosti garantovat prakticky vůbec nic, situace se neustále mění. Nejprve jsme o tom informovali ministerstvo zdravotnictví. Měli jsme i objednávky od koncových uživatelů a mysleli jsme si, že máme dostatečnou časovou rezervu, ale dnes jsme museli zájemce informovat, že objednávky rušíme a vracíme peníze. Až budeme mít výrobky v Česku, budeme je informovat," uvedla Zimová.
Ministerstvo zadalo objednávku 27. března, zrušena byla 1. dubna. "Udělali jsme to víceméně po oboustranné dohodě. Penále za každý den prodlení by bylo vysoké," doplnila Zimová.
Podle ministerstva firma nedodala také část podkladové dokumentace. Podle Zimové to souvisí s komplikovanou cestou testovacích vzorků nového respirátoru Virus killer do Česka. "Nyní už jsou vzorky v Česku a zahájíme certifikaci u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, tak notifikaci od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tedy vše potřebné pro uvedení výrobků na trh. Pro všechny ostatní produkty vše potřebné máme," uvedla Zimová. Dodala, že firma má výsledky dalších testů, podle kterých je účinnost nanovlákenné membrány na záchyt virů 99,9 procenta, stejně tak prezentuje testy na účinnost vrstvy oxidu mědi.
V minulých dnech web Hlídací pes zpochybnil pravost certifikátů Respilonu. "V této souvislosti jsme podali tři trestní oznámení. Je to lež," řekla Zimová ČTK. Respilon kontroluje i Česká obchodní inspekce, a to na základě vnějšího podnětu. Víc ČOI případ nekomentovala.
Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek nedávno firmu na twitteru označil jako šmejdy. Jak sdělil ČTK, vadilo mu, že se společnost zaštiťuje tím, že laboratoř VUT výrobek Respilonu testovala a schválila do užití, což podle něj není pravda. Společnost se podle něj snaží budovat důvěru zákazníků na falešných informacích.
Firma nyní uvádí, že VUT v roce 2014 testovalo výrobek ReSpimask na těsnost. "Je to výrobek, který stále prodáváme, ač tehdy se firma mého manžela jmenovala jinak," uvedla Zimová. Se Štěpánkem se chce sejít a věc si vyjasnit. Rektor je k tomu ochoten, jak ale řekl, schůzka pro něj není prioritou v době, kdy řeší opětovný nástup studentů končících ročníků do školy po zavření škol kvůli koronaviru.
S problémy se výrobce začal potýkat od vypuknutí epidemie nemoci covid-19 v Číně. Od té doby tamější partner vyrábí pro zákazníky z Asie či pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Firma se nemůže dostat ani ke svým hotovým výrobkům. Proto začala vyrábět v Turecku, doprava odtamtud je ale podle Zimové také problematická. Pronajala si proto výrobní prostory v Brně, kde chce spustit výrobu 100.000 respirátorů a ústenek denně. Výrobní linku má ale objednanou v Číně a připouští, že dodávka se patrně nestihne tak, aby se začalo vyrábět podle původní plánů v polovině května.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
ministerstvo zdravotnictví , Respilon
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák