Storová tlak na své odvolání necítí, s Arenbergerem komunikuje

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová necítí tlak na své odvolání. S novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) má profesionální vztah, průběžně s ním komunikuje. Řekla to dnes v rozhovoru na Radiožurnálu.

V souvislosti s debatou o ruské vakcíně Sputnik uvedla, že o použití neregistrovaných vakcín proti covidu-19 v rámci klinických studií zatím nikdo nepožádal, příprava takové studie podle ní nějaký čas zabere.

Storovou a bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) označil už dříve prezident Miloš Zeman za hlavní překážky pro dodávky ruské vakcíny Sputnik V do Česka ještě před registrací pro použití v EU. Zeman, který je zastáncem této vakcíny, kvůli tomu požadoval demisi ministra. Blatný byl minulý týden odvolán. Kvůli jednání o případných dodávkách Sputniku se příští týden chystá do Moskvy vicepremiér a pověření ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Storová na dotaz řekla, že necítí tlaky na své odvolání. Připomněla, že premiér Andrej Babiš (ANO) i Arenberger preferují používání registrovaných vakcín. SÚKL je odborný ústav a tak se i chová, poznamenala. Na dotaz, zda se něco změnilo po výměně v ministerském křesle, uvedla, že s novým ministrem komunikuje, řeší pracovní věci a nejde o nic nestandardního. Společné vztahy označila za profesionální.

Arenberger po svém nástupu uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích. Storová uvedla, že to je jeden ze způsobů, jak je možné používat neregistrované léky. "Má to ale své pravidla," řekla. O povolení musí nejprve někdo SÚKL požádat, což se podle ředitelky zatím nestalo. Žadatel musí připravit řadu dokumentů a navrhnout, jak by studie vypadala. Pokud mají být klinická hodnocení kvalitní, jejich příprava podle Storové "nějaký čas" zabere.

Storová také komentovala rozhodnutí Dánska ukončit očkování vakcínou od firmy AstraZeneca kvůli vzácným případům krevních sraženin. Podle ní takové rozhodnutí může udělat každý stát. Česko podle ní v tomto respektuje vyjádření evropských orgánů, podle kterých jsou přínosy vakcíny větší než rizika. Kvůli případům krevních sraženin byla také odložena distribuce očkovací látky od společnosti Johnson & Johnson do Evropy. Storová předpokládá, že hodnocení amerických orgánů bude hotové v řádu dní.

Ředitelka SÚKL se staví rezervovaně k některým úvahám o tom, zda je možné kombinovat vakcíny různých výrobců. Uvedla, že nemá žádné důkazy o tom, že by to bylo vhodné a že by to byl přínos pro pacienta.

Související

Miloš Zeman Komentář

Zeman skoncoval s demokracií a libuje si v diktátorství. Od národa se odvrátil

Už ani nezastírá, že hájí barvy jiného státu. Prezident Miloš Zeman se pasoval do role diktátora, kterému, jakmile se někdo nelíbí, musí okamžitě zmizet. Hlava státu se tak přesně chová v případu ruské vakcíny Sputnik V, kterou kvůli neregistraci odmítá ministr zdravotnictví Jan Blatný i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová pustit na tuzemský trh. Nejvyšší ústavní činitel se od svých občanů odvrátil a prokázal, že pro demokracii na Hradě už není žádné místo. Lobbing za preparát už hraničí s ústavností země. Kdo není prokremelským patolízalem libující si v dezinformacích, je odsouzen k dehonestaci a stává se terčem zloby a hněvu. Nenávist tak míří i na šéfa diplomacie Tomáše Petříčka.
Lékaři

Vyřazení Storové bylo neplatné, výběr šéfa SÚKL bude pokračovat

Praha - Výběr nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude podle Zdravotnického deníku pokračovat. Vyřazení jediné účastnice, pověřené ředitelky Ireny Storové, bylo neplatné. Rozhodnutí státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy zrušil jeho nadřízený, náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Zdeněk Blahuta, který ústav vedl do listopadu, odešel na vlastní žádost.

Více souvisejících

Irena Storová súkl Petr Arenberger

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy