V boji proti covidu je chaos. Nezlehčujte pandemii, apeluje Masarykova univerzita

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

"Chovejme se zodpovědně. Lehkomyslnost některých lidí má přímé dopady na trpící a ohrožené skupiny, na osoby v nemocnicích a sociálních zařízeních," stojí v prohlášení, pod kterým je za vedení univerzity podepsaný rektor Martin Bareš, vzděláním lékař. Dodržování vládních opatření považuje univerzita za minimum, kterým může přispět každý jednotlivec ke zvládnutí epidemie.

Nepodceňujme a nezlehčujme průběh epidemie a chovejme se zodpovědně, vyzývá vedení MUNI. Česká republika totiž čelí krizi nejen v podobě epidemie nového koronaviru, ale také otřesení důvěry ve státní instituce a hlubokých rozporů v naší společnosti: https://t.co/GZgtxjqI61 pic.twitter.com/oLMuQ3J148

— Masarykova Univerzita (@muni_cz) October 26, 2020

"Naslouchejme těm, kteří se v minulých měsících a týdnech ukázali jako ti, kteří situaci skutečně rozumí a jejichž odhad dalšího vývoje se ukázal jako prozíravý a správný. Poskytujme reálné a pravdivé informace o šíření viru," pokračuje prohlášení.

Zároveň univerzita vybízí k podpoře lékařů, zdravotníků a pomáhajících profesí. Všichni se pak musí podle univerzity orientovat v nových poměrech a učit nové věci, protože krize potrvá déle, než mnozí předpokládali. "Krizi však určitě překonáme, jen je zapotřebí probudit to dobré a lepší v nás - a v celé naší společnosti. K tomu nás zavazuje i odkaz Tomáše G. Masaryka, k němuž se i tímto prohlášením hlásíme," stojí v prohlášení.

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová už v pátek v prohlášení uvedla, že česká společnost se nachází v nejzávažnější situaci od listopadu 1989. "Jsme svědky ztráty důvěry lidí ve stát a vládní opatření. Vzhledem k tomu, co se děje v posledních dnech a týdnech, je to logické. Na druhou stranu bohužel ale nebezpečné," uvedla Nerudová. Také ona vyzvala k dodržování opatření, mobilizaci občanské společnosti a zveřejňování podstatných informací.

Jako rektorka @MENDELUcz v tuto chvíli apeluji na všechny. Přestože názor na vystupování a jednání představitelů vlády můžeme mít odlišný, dodržujme všechna opatření, abychom zabránili šíření pandemie. Apeluji na lidskost, zodpovědnost a solidaritu nás všech. Celý text níže. pic.twitter.com/avzmyzXT6b

— Danuse Nerudova (@nerudovad) October 23, 2020

"Země, které zvládají pandemii podstatně lépe než my, jsou země, které jsou maximálně otevřené k občanům, sdílí všechna data a informace, mají strategické plány a hlavně vizi, jak jít dál. Pokud občané neznají cíl, k čemu směřujeme, nemají motivaci a mnoho z nich v podstatě rezignuje," uvedla Nerudová.

Související

Více souvisejících

Masarykova univerzita Brno Martin Bareš (rektor MU) Mendelova univerzita Danuše Nerudová Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy