V době epidemie covidu klesl počet pacientů s rakovinou, VZP posílí prevenci

V době epidemie covidu klesl počet pacientů, kteří se léčí s rakovinou. Hlavní důvodem je pokles počtu vyšetření, na nové nádory se tak často nepřišlo. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se proto chce nyní na prevenci a včasný záchyt rakoviny zaměřit, spustí i novou kampaň v médiích.

Zástupci pojišťovny, jejímiž klienty je zhruba 60 procent české populace, to dnes řekli novinářům. Rakovině podlehne v ČR každý rok 27.000 lidí, u zhruba 87.000 ročně lékaři nádor odhalí.

Počet takzvaných screeningových prohlídek, tedy plošného vyšetřování určité skupiny zdravých lidí, například v konkrétní věkové skupině, v době pandemie poklesl o 227.000. Pravidelně se takto lidé vyšetřují kvůli rakovině prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Pojišťovny je zvou na vyšetření i dopisem.

"Těchto 227.000 prohlídek, které se neuskutečnily, může znamenat velmi vážný problém. Včasný záchyt nemoci je pro efekt léčby klíčový. Je tedy otázka, kolik nádorů jsme kvůli takovému výpadku v prevenci neodhalili," popsal ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

S rakovinou se v posledních letech léčí více než 300.000 klientů VZP. Loni na jejich léčbu pojišťovny vynaložila 16,8 miliardy korun. Nejčastěji jde o nádory kůže (67.000 pacientů), prsu (55.000) a mužských pohlavních orgánů (49.000).

V letech před epidemií počet celkem léčených pacientů setrvale rostl, mezi roky 2019 a 2020 byl pokles o více než 16.000 lidí. "Lze předpokládat, že se na tomto faktu podepsala na jedné straně oslabená imunita pacientů, a tedy vyšší úmrtnost na covid-19, na straně druhé také nižší návštěvnost preventivních prohlídek. Tedy bylo méně záchytů lidí, kteří o svém onemocnění zkrátka ještě nevědí," doplnil.

Pojišťovna tak podle náměstka Ivana Duškova chystá kromě pokračujícího zasílání dopisů pacientům, kteří na preventivní prohlídky nechodí, také mediální kampaň. Začít by měla v polovině května a stát bude desítky milionů korun.

Náklady investované do prevence se ale podle odborníků vyplatí. Předsedkyně České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jana Prausová uvedla, že léčba jednoho pacienta stojí často řádově i miliony korun. Například náklady pojišťovny na moderní biologickou léčbu nádorů vzrostly za posledních pět let o více než dvě miliardy, loni byly 5,8 miliardy korun.

Většina nádorů se dá mnohem lépe léčit, pokud se na ně přijde včas. U některých druhů rakoviny je šance na úplné uzdravení v takovém případě i vyšší než 90 procent. Screeningové prohlídky u lidí, kteří zatím nemají žádné potíže, jsou proto důležitým nástrojem prevence.

"VZP rozesílá svým klientům měsíčně zhruba 80.000 pozvánek na preventivní prohlídku v jednom ze screeningových programů, na nějž mají nárok. Naším cílem je, aby forma i obsah těchto pozvánek byly dostatečně mobilizující a přiměly adresáta se na prohlídku skutečně objednat," doplnil náměstek Duškov. Každý rok přijde dopis od pojišťovny s pozvánkou k vyšetření zhruba milionu lidí.

Na vyšetření, které má odhalit rakovinu prsu, jsou ženy ve screeningovém programu zvané od 45 let. Screening rakoviny děložního hrdla je součástí každoroční gynekologické prohlídky, ženy ve věku 35 až 45 let jsou navíc vyšetřovány i na nákazu HPV virem, která tento druh rakoviny často předchází.

Oběma pohlavím jsou určená vyšetření, která mají odhalit rakovinu tlustého střeva či konečníku, na které každý rok v ČR umírá kolem 3500 mužů a žen. Od 50 let mohou lidé podstoupit vyšetření na skryté krvácení ve stolici nebo kolonoskopii, při níž lékař prohlíží přímo sliznici střeva.

Nově od letošního roku plicní lékaři také preventivně vyšetřují dlouhodobé aktivní či dřívější kuřáky nad 55 let kvůli riziku rakoviny plic. Pacienti pravidelně podstupují CT vyšetření plic. Ročně tato nemoc zabije více než 6500 lidí.

Související

Více souvisejících

rakovina VZP

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy