Nejnovějším typem vakcíny proti covidové variantě omikron BA.4 a BA.5 bylo v ČR očkováno za osm dní přes 10.000 lidí. Zájem o očkování celkově proti konci srpna vzrostl zhruba o více než třetinu. V pátek minulého týdne bylo podáno více než 12.000 dávek, víc bylo naposledy koncem února, kdy končila vlna zájmu o první přeočkování.
Malý zájem je ale o zahájení očkování, v září se nechalo poprvé očkovat zhruba 1800 lidí, o třetinu méně než v srpnu. Vyplývá to z informací o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.
Novější typy vakcín se používají pouze pro přeočkování. Firma Pfizer/BioNTech na začátku září dodala do Česka vakcínu upravenou na variantu viru BA.1, dosud se jí vyočkovalo téměř 59.000 dávek. Zhruba tři stovky lidí byli přeočkováni také upravenou vakcínou od firmy Moderna. Ve středu 21. září ministerstvo informovalo, že firma Pfizer/BioNTech dovezla 600.000 dávek nejnovějších vakcín BA.4 a BA.5.
Celkově se nechalo proti covidu-19 očkovat podle dat ministerstva zdravotnictví do čtvrtka tohoto týdne 6,97 milionu lidí, tedy asi 65,2 procenta populace. Očkováno je přes 90 procent lidí starších 70 let a zhruba 80 procent šedesátníků, u mladších dospělých podíl očkovaných klesá k necelým dvěma třetinám. Vakcínu dostalo také 54 procent mladých ve věku 12 až 17 let a sedm procent pětiletých až jedenáctiletých dětí.
Odborníci upozorňují na to, že ochrana způsobená základním očkováním dvěma dávkami vakcíny, které si většina lidí nechala aplikovat v první polovině loňského roku, v čase významně klesá. První posilující dávku zdravotníci začali podávat zhruba před rokem a nejvíc lidí bylo očkováno v prosinci loňského a v lednu letošního roku. Dosud ji má 37 procent populace.
V seniorských skupinách, které lékaři kvůli horšímu zdravotnímu stavu považují za více ohrožené vážným průběhem covidu-19, má posilující dávku 63 procent starších 80 let, 68 procent sedmdesátníků a kolem 60 procent šedesátníků. Naopak z mladých ve věku 18 až 29 let absolvovala přeočkování jen zhruba čtvrtina.
Očkování chrání zejména před vážným průběhem nemoci, před nákazou jen krátkodobě. Mezi lidmi, kteří skončili kvůli vážnému stavu s covidem-19 v nemocnici na jednotce intenzivní péče, bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v září pětkrát méně osob s posilující dávkou než neočkovaných. I dvě dávky očkování pravděpodobnost snižují. Zatímco neočkovaný byl za poslední měsíc hospitalizovaný v průměru jeden týdně na 100.000 neočkovaných, u očkovaných to bylo 0,6 na 100.000.
Druhé posilující dávky očkování zdravotníci začali aplikovat v polovině července, čtvrtou vakcínu dostalo přes 300.000 lidí. Více než třetina byla podána sedmdesátníkům a šestina lidem starším 80 let. Senioři nad 60 let tvoří celkově přes dvě třetiny očkovaných.
Počty zachycených pozitivních testů v září rostou, při srovnání stejného pracovního dne v týdnu je jich vždy asi o 1000 víc. Zhruba třetinu pozitivních testů každý den tvoří lidé, kteří se koronavirem nakazili už nejméně podruhé, protože imunita či očkování nechrání proti nákaze dlouhodobě. Z lidí, kteří přijdou na test kvůli příznakům, je v současné době pozitivní více než každý třetí.
Přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. V úterý a ve středu jich bylo přes 1300, vyšší počet byl naposledy na vrcholu menší letní vlny na začátku srpna a předtím na konci velké jarní vlny v polovině dubna. Pandemie covidu propukla v ČR předloni v březnu, v nemocnicích bylo přes 200.000 nakažených, přes 41.000 zemřelo.
Molekulární biolog Omar Šerý, který se věnuje laboratornímu testování, podle počtu pozitivních testů a hospitalizací odhaduje, že nakažených je nyní kolem 120.000 lidí, z toho polovina nemá příznaky.
Související

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek