Vakcínou proti covidové variantě omikron bylo v ČR očkováno přes 10.000 lidí

Nejnovějším typem vakcíny proti covidové variantě omikron BA.4 a BA.5 bylo v ČR očkováno za osm dní přes 10.000 lidí. Zájem o očkování celkově proti konci srpna vzrostl zhruba o více než třetinu. V pátek minulého týdne bylo podáno více než 12.000 dávek, víc bylo naposledy koncem února, kdy končila vlna zájmu o první přeočkování.

Malý zájem je ale o zahájení očkování, v září se nechalo poprvé očkovat zhruba 1800 lidí, o třetinu méně než v srpnu. Vyplývá to z informací o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Novější typy vakcín se používají pouze pro přeočkování. Firma Pfizer/BioNTech na začátku září dodala do Česka vakcínu upravenou na variantu viru BA.1, dosud se jí vyočkovalo téměř 59.000 dávek. Zhruba tři stovky lidí byli přeočkováni také upravenou vakcínou od firmy Moderna. Ve středu 21. září ministerstvo informovalo, že firma Pfizer/BioNTech dovezla 600.000 dávek nejnovějších vakcín BA.4 a BA.5.

Celkově se nechalo proti covidu-19 očkovat podle dat ministerstva zdravotnictví do čtvrtka tohoto týdne 6,97 milionu lidí, tedy asi 65,2 procenta populace. Očkováno je přes 90 procent lidí starších 70 let a zhruba 80 procent šedesátníků, u mladších dospělých podíl očkovaných klesá k necelým dvěma třetinám. Vakcínu dostalo také 54 procent mladých ve věku 12 až 17 let a sedm procent pětiletých až jedenáctiletých dětí.

Odborníci upozorňují na to, že ochrana způsobená základním očkováním dvěma dávkami vakcíny, které si většina lidí nechala aplikovat v první polovině loňského roku, v čase významně klesá. První posilující dávku zdravotníci začali podávat zhruba před rokem a nejvíc lidí bylo očkováno v prosinci loňského a v lednu letošního roku. Dosud ji má 37 procent populace.

V seniorských skupinách, které lékaři kvůli horšímu zdravotnímu stavu považují za více ohrožené vážným průběhem covidu-19, má posilující dávku 63 procent starších 80 let, 68 procent sedmdesátníků a kolem 60 procent šedesátníků. Naopak z mladých ve věku 18 až 29 let absolvovala přeočkování jen zhruba čtvrtina.

Očkování chrání zejména před vážným průběhem nemoci, před nákazou jen krátkodobě. Mezi lidmi, kteří skončili kvůli vážnému stavu s covidem-19 v nemocnici na jednotce intenzivní péče, bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v září pětkrát méně osob s posilující dávkou než neočkovaných. I dvě dávky očkování pravděpodobnost snižují. Zatímco neočkovaný byl za poslední měsíc hospitalizovaný v průměru jeden týdně na 100.000 neočkovaných, u očkovaných to bylo 0,6 na 100.000.

Druhé posilující dávky očkování zdravotníci začali aplikovat v polovině července, čtvrtou vakcínu dostalo přes 300.000 lidí. Více než třetina byla podána sedmdesátníkům a šestina lidem starším 80 let. Senioři nad 60 let tvoří celkově přes dvě třetiny očkovaných.

Počty zachycených pozitivních testů v září rostou, při srovnání stejného pracovního dne v týdnu je jich vždy asi o 1000 víc. Zhruba třetinu pozitivních testů každý den tvoří lidé, kteří se koronavirem nakazili už nejméně podruhé, protože imunita či očkování nechrání proti nákaze dlouhodobě. Z lidí, kteří přijdou na test kvůli příznakům, je v současné době pozitivní více než každý třetí.

Přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. V úterý a ve středu jich bylo přes 1300, vyšší počet byl naposledy na vrcholu menší letní vlny na začátku srpna a předtím na konci velké jarní vlny v polovině dubna. Pandemie covidu propukla v ČR předloni v březnu, v nemocnicích bylo přes 200.000 nakažených, přes 41.000 zemřelo.

Molekulární biolog Omar Šerý, který se věnuje laboratornímu testování, podle počtu pozitivních testů a hospitalizací odhaduje, že nakažených je nyní kolem 120.000 lidí, z toho polovina nemá příznaky.

 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinské drony provedly sérii útoků na ruském území

Válka na Ukrajině pokračuje novými intenzivními útoky a zvyšující se agresivitou na obou stranách konfliktu. Ukrajinské drony v noci na sobotu provedly sérii útoků na ruském území, včetně zásahu infrastruktury pro skladování paliva v centrálním regionu Orel, který způsobil požár a poškodil domy ve vesnicích. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy