Válek upraví vyhlášku o povinném očkování. Zásadní podle něj je nechat školy otevřené

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Vyhláška o povinném očkování proti pro lidi nad 60 let a vybrané profese má platit od března.

Válek se již dříve vyjádřil v tom smyslu, že je proti plošnému očkování věkových skupiny. "Určitě věková hranice tam nebude," zopakoval dnes ministr v reakci na dotaz předsedy opoziční SPD a poslance Tomia Okamury.

Vyhlášku je podle něj nicméně nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omicron. Druhým důvodem je pak nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek. "Dovedu si představit, pokud omicron totálně nezmění pravidla, tak že pak takto budeme postupovat," řekl.

Okamura kritizoval, že ministr plánuje novelu předložit až v únoru. Zástupci profesí, které by se podle aktuální vyhlášky měly povinně očkovat, podle něj zůstanou zbytečně dlouho v nejistotě. "To mi připadá hodně nedostatečné, já bych vás chtěl požádat, abyste se k tomu vyjádřil co nejrychleji," uvedl. Válek v reakci řekl, že by bylo neseriózní vyhlášku měnit, dokud nebudou komplexní data k omicronu, což podle něj bude právě v polovině února.

Bývalou vládou schválená vyhláška má od března zavést povinné očkování pro lidi nad 60 let a také pro zaměstnance zdravotnických zařízení a studenty zdravotnických oborů, pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, pro policisty a městské strážníky nebo celníky.

Válek: Posílíme PCR testování, děti musí zůstat ve školách

Nová vláda plánuje podle Válka posílit PCR testování proti covidu-19, z důvodu nové varianty omikron k tomu bude hledat nové metody. Dodal, že na konci prosince předloží vládě návrh dalšího postupu. Za zásadní považuje zachování prezenční výuky ve školách.

Návrh, který ministr předloží vládě 29. prosince, se podle něj zaměří na tři oblasti, kromě dalšího postupu při testování také na rovnoměrné zajištění péče o nemocné ve všech regionech a na zachování prezenční výuky ve školách. Ohledně posílení PCR testů hodlá Válek jednat se zástupci laboratoří a dal pokyn hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se na otázku zaměřila.

Ministr dodal, že v současné době je PCR testování na úrovni 140.000 testů denně a před novou variantou viru počítal s tím, že v polovině ledna by číslo vzrostlo na 200.000 a v polovině příštího roku na 600.000. Situaci nicméně změnila virová varianta omikron, kdy Válek předpokládá, že ani posledně zmíněné číslo nebude dostatečné.

Bude proto podle něj nutné najít způsob, jak testování zajistit. "PCR je využitelná cesta, jak chránit okolí," řekl. Za jediné dlouhodobé řešení nicméně stále považuje očkování. Ohledně varianty omikron podle něj bude nutné počkat na statistiky z Velké Británie, protože aktuální poznatky z JAR, kde se virus objevil zřejmě poprvé, nemusí pro Evropu platit. "Bojím se toho, že v evropské populaci, která je podstatně starší, se ten virus bude chovat více agresivně," řekl. Nařídil prý audit všech objednaných antivirotik, aby byl dostatek léků účinných i proti nové variantě.

Za zásadní ministr považuje to, aby děti nemusely přecházet na distanční výuku. Dodal, že první navýšení PCR testů v systému se bude týkat právě dětí, konkrétně školních lyžařských zájezdů, u kterých bude všem dětem od ledna stačit pro odjezd PCR test starší 72 hodin. Ohledně možného zavedení roušek při školní výuce ministr řekl, že bude záležet na chování omikronu. "Já to považuji za poslední možné řešení a otázka je, jak se ten virus bude znovu chovat," řekl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vlastimil Válek (TOP 09) Školství

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 49 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy