V pražské Fakultní nemocnici v Motole byl prvním očkovaným proti koronaviru známý chirurg Pavel Pafko. Ten podle svých slov nerozumí té části populace, která váhá s očkováním, řekl před samotným vpichem jehly. V nemocnici bylo připraveno 1975 dávek vakcíny, denně se zvládne v tomto ústavu naočkovat kolem 500 lidí, řekl novinářům ředitel nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD).
"Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací," řekl Pafko. Podle něj by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci. Podle něj je přitom mnoho lidí, kteří se nemohou nechat očkovat s nejrůznějších důvodů. Pode Pafka by se lidé, kteří se očkování bojí, měli poradit se svým lékařem. Vakcína od firem Pfizer a BioNTech má podle něj 93procentní účinnost a byla otestována na více než 40.000 lidech, není tak podle něj proč se obávat.
"Je třeba věřit zdravotníkům i v době prevence", řekl profesor MUDr. Pavel Pafko, DrSc., který byl prvním zdravotníkem očkovaným proti onemocnění Covid-19 v naší nemocnici.V rozhovoru pro média vyzval veřejnost, aby se nebála očkování. pic.twitter.com/XGm0fz9z2g
— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) December 27, 2020
Nemocnice získá další dávky vakcíny nejspíš 7. ledna a potom je bude získávat s týdenním intervalem. Jako první se budou podle Ludvíka očkovat zdravotníci a pacienti z léčebny dlouhodobě nemocných. V nemocnici je připraveno pět očkovacích týmů, v každém by měl sloužit lékař, dvě sestry a dva administrativní pracovníci. Pacient by při očkování měl podle ředitele strávit v nemocnici necelou hodinu, většinu času zabere čekání na možnou reakci jako při každém podobném očkování, a také informování lékaře o anamnéze. Ludvík doufá, že se nechá naočkovat všech 6300 zaměstnanců, kteří v Motole pracují.
Denně nemocnice zvládne naočkovat kolem 500 lidí, po 21 dnech bude ale třeba kapacity rozdělovat, aby mohli lidé přicházet pro druhou vakcinační dávku. Ludvík sám očkováním zatím neprojde, má vysoké hodnoty protilátek kvůli prodělanému koronaviru. Až klesnou, tak se vakcinovat nechá.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) se o prvních 975 dávek vakcíny proti covidu-19 podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. Očkovat jako první se budou zdravotníci, zájem byl podle vedení nemocnic velký. První den dostali vakcínu také jejich ředitelé David Feltl a Petr Arenberger.
"Přemýšleli jsme, jestli se nechat už dnes očkovat nebo své dávky přenechat jiným zdravotníkům," řekl dnes ředitel vinohradské nemocnice Arenberger. Podle něj se na to i pacienti často ptali, proto se rozhodli jít příkladem a dokázat, že není třeba se bát. "Pokud nemáte pořádný lék na nějakou chorobu a bohužel u covidu-19 to tak stále je, tak je nejlepší chorobě předcházet. To vám řekne každý pracovník na jednotce intenzivní péče," dodal.
Podle ředitele VFN Davida Feltla je symbolické, že očkování začíná v neděli. "V neděli se chodí do kostela pro naději. A tohle je svého druhu bohoslužba, aby byl ten příští rok lepší než ten letošní," řekl na tiskovém brífinku na Karlově náměstí před nemocniční poliklinikou. Situace se podle něj nezlepší hned, ale postupně se budou proočkovávat rizikové skupiny a další lidé si vytvoří protilátky potom, co nemoc prodělají.
I v Nemocnici na Bulovce v 08:00 zahájili vakcinaci proti covidu-19. ČTK to sdělila mluvčí zařízení Simona Krautová. V první fázi se budou očkovat jen zdravotníci, dnes jich bude asi 200. Česká republika má k dispozici téměř 10.000 vakcín. Polovina zůstala v Praze, polovina zamířila do Brna. Na Bulovce mají k dispozici necelou tisícovku dávek. "Do půlky ledna bychom měli mít naočkovány ty zdravotníky, kteří se přihlásí," uvedla mluvčí. Dodala, že očkování se dělá po skupinách, přičemž personál zvládne vakcínu aplikovat asi 30 lidem za hodinu.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Pavel Pafko , očkování , nemocnice Motol , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , nemocnice na bulovce , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
před 1 hodinou
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
před 2 hodinami
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
před 3 hodinami
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
před 4 hodinami
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
včera
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.
Zdroj: Libor Novák