Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z rizikových skupin nad 65 let, těhotných nebo mají některé nemoci jako vážnější cukrovku, astma nebo onemocnění ledvin. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Očkování u nich snižuje riziko vážného průběhu nebo úmrtí, odborníci ho proto doporučují.

"Česká populace si neuvědomuje tu možnou závažnost chřipky," okomentoval nízkou proočkovanost české populace vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek.

Očkovat proti chřipce je nutné každoročně, protože virus se mění. Pravidelně to ale dělá jen asi pět až šest procent Čechů a pětina seniorů. Méně než třetina očkovaných je také v zařízeních dlouhodobé péče, například domovech pro seniory.

"Přestože je každoročně hlášeno několik desítek až stovek úmrtí v důsledku chřipky, na základě statistického modelování víme, že skutečný dopad chřipky je ještě větší. V souvislosti s chřipkou umírá asi 1500 lidí za rok," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Chřipka je podle něj jediná nemoc, která se projevuje i na statistických datech o celkové úmrtnosti.

Očkování podle Chlíbka snižuje významně riziko úmrtí u chronicky nemocných. Například u lidí po cévní mozkové příhodě až o 65 procent, u diabetiků o 55 procent. Vakcína má kvůli proměnlivosti viru účinnost asi 40 až 60 procent. Pokud navzdory očkování člověk onemocní, má ale mírnější průběh a méně mu hrozí hospitalizace.

Příliš nízká je podle odborníků proočkovanost zdravotníků. Ti očkováním chrání sebe, ale hlavně pacienty. "Až třetina nemocných může vylučovat virus i předtím, než se objeví první příznaky," dodal Chlíbek. Většina zemí očkování doporučuje, například v USA je dokonce povinné.

Odborníci proto jako prevenci doporučují vedle očkování mytí rukou a omezení dotyků očí, nosu či úst rukama. Zdarma je očkování v ceně 300 až 400 korun poskytované seniorům nad 65 let, chronickým pacientům s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidem v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita nebo cukrovka. Ostatním lidem zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu asi polovinu ceny, její aplikaci si ale musí zaplatit.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka očkování zdraví nemoci Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy