Vakcína proti koronaviru v létě? Expert řekl, co můžeme očekávat

S epidemií nového typu koronaviru by mohla lidstvu nápomocná vakcína. Podle dostupných zdrojů vstupují do třetí fáze jejího testování tři různé verze. Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Jan Konvalinka je nicméně toho názoru, že ještě chvíli potrvá než se bude moct proti SARS-CoV-2 očkovat.

Jak prorektor uvedl v rozhovoru pro PLUS, tak by mělo být vynaloženo maximální úsilí, aby případná vakcína byla alespoň z 99 % bezpečná, přičemž zcela stoprocentně tomu nebude nikdy. Podle informací Českého rozhlasu, který čerpal z deníku Financial Times, jsou v poslední třetí etapě testů tři možné vakcíny proti onemocnění covid-19. To ale Konvalinka vyloučil s tím, že do finále postoupila pouze jedna verze, zatímco zbylé dvě neabsolvovaly ještě ani první fázi. 

„Stále nevěřím tomu, že vakcína bude do července,“ řekl biochemik a svá slova opřel o skutečnost, že kandidátů je momentálně cca 159, přičemž cesta vývoje vakcíny bývá dlouhá a komplikovaná. „Třetí klinická fáze je nejdražší a strašně těžká. Potřebujete 30 tisíc pokusných subjektů, z nichž 15 tisíc dostane placebo. A musíte se dívat, kdo z těch 30 tisíc dostane covid-19. Dnes se to nedá dělat v Evropě, protože je tu málo nakažených. Musí se testovat třeba v Latinské Americe nebo Asii a bude to příšerně drahé," dodal.

Světově sdílená komodita? Konvalinka je proti

Prorektor vyjádřil také výhrady proti tomu návrhu šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, že by vakcína proti koronaviru měla být světově sdílenou komoditou. Jako argument uvedl fakt, že ačkoliv je SARS-CoV-2 mimořádná věc, tak stále není smrtnost tak velká, aby se musel zavádět nějaký zvláštní režim. 

„Bez trhu nakonec ty věci nefungují, tržní motivace je velmi mocná. Obával bych se, že se dostaneme do plánovaného hospodářství a státně, centrálně řízeného zdravotnictví, které – jak ze zkušeností víme – nakonec nefunguje," varoval Konvalinka před nebezpečným precedentem.

Biochemik se dokonce ani neobává o osud chudších zemí, jelikož nakonec bude ve vlastním zájmu bohatých skupin zabránit masovému šíření viru, který nezná hranice.

Související

Více souvisejících

očkování Zdravotnictví epidemie akademie věd Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy