Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá ministerstvo Kaňkovský

Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců marně snaží přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, aby začalo ve strategii boje s nákazou SARS-CoV-2 využívat vedle PCR a antigenních testů i metodu na vyšetření protilátek vůči covid-19. „O problému jsem s podporou koalice Spolu jednal s bývalými ministry Blatným, Arenbergerem, ale i současným šéfem resortu Vojtěchem, vše je zatím marné. V Rakousku metoda funguje. Ve hře je i ekonomická stránka, která by vedla k ušetření nezanedbatelné částky,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec za KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský.

Testování na vyšetření protilátek ohledně covid-19 považuje za důležité. Podle místopředsedy sněmovního Výboru pro zdravotnictví Víta Kaňkovského existuje velká skupina občanů, která vysoce pravděpodobně prodělala onemocnění COVID-19, ale z různých důvodů v začátku onemocnění neabsolvovali PCR test.

„A to nejčastěji kvůli váznoucímu trasování a přehlcení testovacích kapacit. A nyní na rozdíl od nemocných, kteří covidovou nákazu prodělali s pozitivním PCR testem, se nemohou odvolat na 180 denní ochrannou lhůtu a periodicky musejí absolvovat antigenní či PCR testování, což logicky berou jako újmu,“ vysvětluje Kaňkovský a dodává, že vyšetření protilátek by zcela určitě přivítali i pacienti, kteří sice mají více než půl roku po covidu, ale stále mají vysoké hladiny protilátek, tudíž i u nich je periodické testování v tuto chvíli zbytečné.

Na resortu téma vyposlechnou, ale je pro ně neřešitelné

Ortoped a traumatolog upozorňuje, že k zavedení testování látek je i ekonomický důvod.  Lidovecký zákonodárce je přesvědčený, že PCR a antigenní testování stojí státní rozpočet a veřejné zdravotní pojištění miliardy korun. „Pokud bychom u výše zmíněných osob jedenkrát za tři měsíce provedli vyšetření protilátek za přibližně 400 Kč, pak ušetříme několikanásobně vyšší náklady na pravidelné testování antigenními či PCR testy a navíc těmto lidem ulevíme od nepříjemností spojených s opakovaným testováním,“ praví.

O možnosti vyšetření metodou na protilátky covid-19 už Vít Kaňkovský rokoval s bývalým ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Následovala i politikova interpelace v Poslanecké sněmovně na stejné téma. „Moje snaha byla navíc i podpořena dalšími kolegy profesorem Vlastimilem Válkem z TOP 09, lidoveckým Markem Výborným či místopředsedou z ODS Martinem Kupkou v rámci Anticovid týmu koalice SPOLU. Jednání pak pokračovalo přes ministra Petra Arenberegera až ke staronovému ministru Adamovi Vojtěchovi. Vše je zatím marné,“ nastiňuje Vít Kaňkovský svoje úsilí o prosazení navrhované praxe.

Zastupitel kraje Vysočina a města Třešti podotýká, že scénář diskuse je vždy na resortu podobný. „Pokaždé se dozvím, že se jedná o zajímavé téma, ale z pohledu ministerstva zdravotnictví nejde s problémem hnout. Je pro ně neřešitelný.“ Ministerští experti se prý nedokážou shodnout, jakou metodu stanovení protilátek proti covid-19 zvolit. „A také jaké hladiny protilátek jsou dostatečnou zárukou toho, že daná osoba je chráněna před reinfekcí COVID-19 a tudíž je minimálním rizikem pro další občany,“ přibližuje expert na zdravotnictví patálie.

Řada odborníků se bojí, aby nepřišla o testovací byznys

Primář Centrálních operačních sálů v havlíčkobrodské nemocnici, kde i v minulosti řediteloval, je přesvědčený, že řešení kauzy existuje. Poukazuje například na sousední Rakousko, které už vyšetření protilátek zahrnulo do své epidemiologické strategie. „A člověk, který se prokáže protektivní hladinou protilátek covid-19, se nemusí po dobu tří měsíců prokazovat v určených situacích negativním PCR či antigenním testem. Nerozumím tomu, proč u nás  tato metoda nejde a přitom v Rakousku ji užívají,“ kroutí nechápavě hlavou.

Držitele ocenění Gentleman silnic z listopadu 2017 za pomoc vážně zraněnému motorkáři mrzí, že ministerstvo zdravotnictví je ovlivněno ve svém názoru experty. „Mnozí odborníci jsou totiž  profesně spjati s PCR a antigenním testováním a testování protilátek berou jako ohrožení svého byznysu,“ soudí Kaňkovský. Druhým vysvětlením, které se podle opozičního poslance nabízí, je, že ministerstvo zdravotnictví není schopno připravit metodický postup, jak vyšetření protilátek COVID-19 v praxi nastavit. „A tak se vedení resortu nadále vymlouvá, že se oslovení experti nedokážou dohodnout na jednotné metodě stanovení hladiny protilátek, na ochranné hladině ani na časovém úseku, po kterou by daná osoba s ochrannou hladinou protilátek byla považována za bezpečnou pro své okolí,“ upozorňuje Kaňkovský, který ze své praxe ví, že skutečně názory imunologů nejsou v tomto jednotné, ale za využití jak domácích odborných prací, tak již poměrně bohaté zahraniční odborné literatury je zcela určitě možné konsensus najít.

Z politického hlediska je podle absolventa Lékařské fakulty Masarykovy univerzity možné trvat na tom, aby „ochranná“ hladina protilátek byla nastavena například na dvojnásobek laboratorně verifikované bezpečné hranice protilátek. Stejně tak i dobu, po kterou by daný člověk byl považován za neinfekčního, je tedy reálné vše nastavit velmi obezřetně. „Vyšetření protilátek podle mého názoru patří do efektivní a chytré strategie boje s covid-19, stačí jen chtít tento postup zavést do praxe. Házím vám rukavici, pane ministře Vojtěchu, věřím, že ji zvednete,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Vít Kaňkovský.

Související

Vít Kaňkovský Rozhovor

Může Zeman na ARO vykonávat prezidentský úřad? Většina pacientů je zde ve svých aktivitách omezena, říká lékař

Stávající lidovecký místopředseda výboru pro zdravotnictví a lékař Vít Kaňkovský nedokáže jednoznačně říci, zda je prezident Miloš Zeman, který je od neděle hospitalizovaný na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) v pražské Ústřední vojenské nemocnici, schopen pracovat a vykonávat svůj úřad. Jako odborník vyvrací chiméru, podle níž musí být každý pacient zde v bezvědomí a bez schopnosti komunikovat. „Obecně ale platí, že na ARO jsou hospitalizování pacienti v kritickém či velmi závažném stavu, v naprosté většině případů je výrazně omezena jejich fyzická a psychická aktivita,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Vít Kaňkovský.
Vít Kaňkovský Rozhovor

Vláda s otálením očkovací strategie riskuje další životy. Klausova rebelie zaráží, říká Kaňkovský

ROZHOVOR – Zneklidňuje jej, jak vláda otálí s přípravou očkovací strategie. Lidovecký místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že každý týden ve zpoždění procesu očkování může stát další ztracené životy. „Jakékoli další váhání vytváří velmi rizikový stav a může ještě více znejistit veřejnost, která už nyní v nemalé míře bohužel očkování proti covid-19 odmítá,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz poslanec za KDU-ČSL i lékař Vít Kaňkovský.

Více souvisejících

Vít Kaňkovský Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy