Lékařská veřejnost po celém světě hledá lék na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Kromě u nás testovaného remdesiviru objevili britští vědci protizánětlivý medikament dexametazon, který by měl výrazným způsobem snižovat úmrtnost pacientů s těžkým průběhem.
Tato informace velmi zaujala českého biochemika Jana Konvalinku, který se o svůj názor podělil s Českým rozhlasem. "Musím ale říct, že tentokrát předběžná data vypadají extrémně zajímavě,“ řekl. Pak ale opět otočil a realisticky konstatoval, že se plně bude radovat teprve, až vyjde publikace s přesnou metodikou, čísly a údaji o počtech pacientů, včetně způsobu vyhodnocování. Ve srovnání s prvními poznatky ale cítí větší naději.
„Za prvé mi Oxford stále ještě připadá jako důvěryhodná instituce. Za druhé šlo podle toho, co říkali na tiskové konferenci, o velký klinický test, kdy 2 tisíc pacientů léčili kortikoidem dexametazon, a 4 tisíc pacientů bylo v kontrolní skupině. Data, která jim vycházela, byla výrazná. Vypadá to na pokles smrtnosti u pacientů s plicní ventilací ze 40 na 28 procent. U nemocných, kteří potřebují léčbu kyslíkem, se úmrtnost po podání léku snížila z 25 na 20 procent. Tam se počítá číslo, kolik musíte léčit pacientů, abyste zachránili jeden lidský život. A vychází to 8:1, což je vynikající,“ pochvaloval si biochemik.
Upozornil ale, že Dexametazon není antivirotikem, a tudíž má na koronavirus nulové účinky. Jediné, co dokáže udělat je modulovat imunitní odpověď podobně jako například u hydroxychlorochinu, který se ale zřejmě v tomhle směru neosvědčil. To, co ho ale na dexametazonu zaujalo je fakt, že je poměrně laciný, dávno známý a schválený lék, který je také dostupný. Britové už mluví o doporučené léčbě, a tudíž si myslím, že se velmi brzy začne šířit.
Když se diskuze stočila k dalším experimentálním přípravkům na léčbu covid-19, Konvalinka řekl, že hlavní rozdíl oproti těm dřívějším "všelékům" spatřuje v tom, že se nyní jedná o opravdu velkou studii s několika tisíci pacienty, která je navíc kontrolovaná placebem. „Hydroxychlorochin je velká lekce pro nás všechny a doufejme, že i pro veřejnost, abychom byli velmi ostražití v tom, jak vnímáme informace o vědeckých výsledcích,“ varoval.
„Velkou slávu kolem tohoto léku začal francouzský lékař z Marseille. Na vzorku několika desítek pacientů, které ani neměl kontrolované placebem, začal publikovat v málo prestižních časopisech velmi kategorické soudy, že hydroxychlorochin léčí pacienty s covidem-19. A chytla se toho média. Pak se ale objevila otočka. Léčebné účinky na covid-19 se nepotvrdily," vysvětlil biochemik, proč by laická i odborná veřejnost měla být obezřetná.
Jiný preparát, který by ve velkém klinickém testu potvrdil takto výrazné zlepšení, co se týče úmrtnosti, podle Konvalinky zatím neexistuje. Připustil sice, že by tomu mohlo být jinak v případě remdesiviru, který například zabral u pražského nakaženého taxikáře s velmi těžkým průběhem, ale experiment, který by mohl ukázat vliv na smrtnost, se nakonec přerušil. "Čísla vypadají velmi podobně jako u dexametazonu, ale nebyla dost velká na to, aby byla statisticky významná," dodal.
Jak se viry přenášejí ze zvířat?
„Je úplně zjevné, bez ohledu na Čínu a jejich trhy s mizernými hygienickými standardy, že viry u zvířat musíme studovat mnohem více a naléhavěji, než jsme to dělali předtím,“ řekl Konvalinka k hojně diskutovanému tématu mokrých trhů v Číně. Za pravdu mu dává i německý virolog Christian Drosten, podle něhož viry nevznikají jenom tak na nějakém tržišti, nýbrž v místech, kde se zvěř chová a loví.
„Dneska už se hodně studují netopýři. Víme, že virů v nich nejsou jen desítky, ale stovky a možná tisíce. Rozmanitost virů, které v nich žijí v nějaké symbióze s imunitním systémem je obrovská, pro vědce zajímavá a pro lidstvo trochu hrozivá,“ varuje Konvalinka. Připomněl také, že skoro všechny velké virové epidemie za poslední století měl za následek přenos ze zvířat na lidi. Proto bychom podle biochemika s tím také měli v budoucnu počítat.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Vzteklina po devíti letech v ČR. Nakažený netopýr pokousal zoologa
Izraelci tvrdí, že za prvopočátkem pandemie covidu-19 nestojí netopýři
netopýr , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.
Zdroj: Jan Hrabě