Vědci možná objevili lék proti koronaviru. Může výrazně snížit počet úmrtí

Lékařská veřejnost po celém světě hledá lék na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Kromě u nás testovaného remdesiviru objevili britští vědci protizánětlivý medikament dexametazon, který by měl výrazným způsobem snižovat úmrtnost pacientů s těžkým průběhem.

Tato informace velmi zaujala českého biochemika Jana Konvalinku, který se o svůj názor podělil s Českým rozhlasem. "Musím ale říct, že tentokrát předběžná data vypadají extrémně zajímavě,“ řekl. Pak ale opět otočil a realisticky konstatoval, že se plně bude radovat teprve, až vyjde publikace s přesnou metodikou, čísly a údaji o počtech pacientů, včetně způsobu vyhodnocování. Ve srovnání s prvními poznatky ale cítí větší naději.

„Za prvé mi Oxford stále ještě připadá jako důvěryhodná instituce. Za druhé šlo podle toho, co říkali na tiskové konferenci, o velký klinický test, kdy 2 tisíc pacientů léčili kortikoidem dexametazon, a 4 tisíc pacientů bylo v kontrolní skupině. Data, která jim vycházela, byla výrazná. Vypadá to na pokles smrtnosti u pacientů s plicní ventilací ze 40 na 28 procent. U nemocných, kteří potřebují léčbu kyslíkem, se úmrtnost po podání léku snížila z 25 na 20 procent. Tam se počítá číslo, kolik musíte léčit pacientů, abyste zachránili jeden lidský život. A vychází to 8:1, což je vynikající,“ pochvaloval si biochemik.

Upozornil ale, že Dexametazon není antivirotikem, a tudíž má na koronavirus nulové účinky. Jediné, co dokáže udělat je modulovat imunitní odpověď podobně jako například u hydroxychlorochinu, který se ale zřejmě v tomhle směru neosvědčil. To, co ho ale na dexametazonu zaujalo je fakt, že je poměrně laciný, dávno známý a schválený lék, který je také dostupný. Britové už mluví o doporučené léčbě, a tudíž si myslím, že se velmi brzy začne šířit. 

Když se diskuze stočila k dalším experimentálním přípravkům na léčbu covid-19, Konvalinka řekl, že hlavní rozdíl oproti těm dřívějším "všelékům" spatřuje v tom, že se nyní jedná o opravdu velkou studii s několika tisíci pacienty, která je navíc kontrolovaná placebem. „Hydroxychlorochin je velká lekce pro nás všechny a doufejme, že i pro veřejnost, abychom byli velmi ostražití v tom, jak vnímáme informace o vědeckých výsledcích,“ varoval.

„Velkou slávu kolem tohoto léku začal francouzský lékař z Marseille. Na vzorku několika desítek pacientů, které ani neměl kontrolované placebem, začal publikovat v málo prestižních časopisech velmi kategorické soudy, že hydroxychlorochin léčí pacienty s covidem-19. A chytla se toho média. Pak se ale objevila otočka. Léčebné účinky na covid-19 se nepotvrdily," vysvětlil biochemik, proč by laická i odborná veřejnost měla být obezřetná. 

Jiný preparát, který by ve velkém klinickém testu potvrdil takto výrazné zlepšení, co se týče úmrtnosti, podle Konvalinky zatím neexistuje. Připustil sice, že by tomu mohlo být jinak v případě remdesiviru, který například zabral u pražského nakaženého taxikáře s velmi těžkým průběhem, ale experiment, který by mohl ukázat vliv na smrtnost, se nakonec přerušil. "Čísla vypadají velmi podobně jako u dexametazonu, ale nebyla dost velká na to, aby byla statisticky významná," dodal.

Jak se viry přenášejí ze zvířat?

„Je úplně zjevné, bez ohledu na Čínu a jejich trhy s mizernými hygienickými standardy, že viry u zvířat musíme studovat mnohem více a naléhavěji, než jsme to dělali předtím,“ řekl Konvalinka k hojně diskutovanému tématu mokrých trhů v Číně. Za pravdu mu dává i německý virolog Christian Drosten, podle něhož viry nevznikají jenom tak na nějakém tržišti, nýbrž v místech, kde se zvěř chová a loví.

„Dneska už se hodně studují netopýři. Víme, že virů v nich nejsou jen desítky, ale stovky a možná tisíce. Rozmanitost virů, které v nich žijí v nějaké symbióze s imunitním systémem je obrovská, pro vědce zajímavá a pro lidstvo trochu hrozivá,“ varuje Konvalinka. Připomněl také, že skoro všechny velké virové epidemie za poslední století měl za následek přenos ze zvířat na lidi. Proto bychom podle biochemika s tím také měli v budoucnu počítat.

Související

Více souvisejících

netopýr Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy