Vědci možná objevili lék proti koronaviru. Může výrazně snížit počet úmrtí

Lékařská veřejnost po celém světě hledá lék na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Kromě u nás testovaného remdesiviru objevili britští vědci protizánětlivý medikament dexametazon, který by měl výrazným způsobem snižovat úmrtnost pacientů s těžkým průběhem.

Tato informace velmi zaujala českého biochemika Jana Konvalinku, který se o svůj názor podělil s Českým rozhlasem. "Musím ale říct, že tentokrát předběžná data vypadají extrémně zajímavě,“ řekl. Pak ale opět otočil a realisticky konstatoval, že se plně bude radovat teprve, až vyjde publikace s přesnou metodikou, čísly a údaji o počtech pacientů, včetně způsobu vyhodnocování. Ve srovnání s prvními poznatky ale cítí větší naději.

„Za prvé mi Oxford stále ještě připadá jako důvěryhodná instituce. Za druhé šlo podle toho, co říkali na tiskové konferenci, o velký klinický test, kdy 2 tisíc pacientů léčili kortikoidem dexametazon, a 4 tisíc pacientů bylo v kontrolní skupině. Data, která jim vycházela, byla výrazná. Vypadá to na pokles smrtnosti u pacientů s plicní ventilací ze 40 na 28 procent. U nemocných, kteří potřebují léčbu kyslíkem, se úmrtnost po podání léku snížila z 25 na 20 procent. Tam se počítá číslo, kolik musíte léčit pacientů, abyste zachránili jeden lidský život. A vychází to 8:1, což je vynikající,“ pochvaloval si biochemik.

Upozornil ale, že Dexametazon není antivirotikem, a tudíž má na koronavirus nulové účinky. Jediné, co dokáže udělat je modulovat imunitní odpověď podobně jako například u hydroxychlorochinu, který se ale zřejmě v tomhle směru neosvědčil. To, co ho ale na dexametazonu zaujalo je fakt, že je poměrně laciný, dávno známý a schválený lék, který je také dostupný. Britové už mluví o doporučené léčbě, a tudíž si myslím, že se velmi brzy začne šířit. 

Když se diskuze stočila k dalším experimentálním přípravkům na léčbu covid-19, Konvalinka řekl, že hlavní rozdíl oproti těm dřívějším "všelékům" spatřuje v tom, že se nyní jedná o opravdu velkou studii s několika tisíci pacienty, která je navíc kontrolovaná placebem. „Hydroxychlorochin je velká lekce pro nás všechny a doufejme, že i pro veřejnost, abychom byli velmi ostražití v tom, jak vnímáme informace o vědeckých výsledcích,“ varoval.

„Velkou slávu kolem tohoto léku začal francouzský lékař z Marseille. Na vzorku několika desítek pacientů, které ani neměl kontrolované placebem, začal publikovat v málo prestižních časopisech velmi kategorické soudy, že hydroxychlorochin léčí pacienty s covidem-19. A chytla se toho média. Pak se ale objevila otočka. Léčebné účinky na covid-19 se nepotvrdily," vysvětlil biochemik, proč by laická i odborná veřejnost měla být obezřetná. 

Jiný preparát, který by ve velkém klinickém testu potvrdil takto výrazné zlepšení, co se týče úmrtnosti, podle Konvalinky zatím neexistuje. Připustil sice, že by tomu mohlo být jinak v případě remdesiviru, který například zabral u pražského nakaženého taxikáře s velmi těžkým průběhem, ale experiment, který by mohl ukázat vliv na smrtnost, se nakonec přerušil. "Čísla vypadají velmi podobně jako u dexametazonu, ale nebyla dost velká na to, aby byla statisticky významná," dodal.

Jak se viry přenášejí ze zvířat?

„Je úplně zjevné, bez ohledu na Čínu a jejich trhy s mizernými hygienickými standardy, že viry u zvířat musíme studovat mnohem více a naléhavěji, než jsme to dělali předtím,“ řekl Konvalinka k hojně diskutovanému tématu mokrých trhů v Číně. Za pravdu mu dává i německý virolog Christian Drosten, podle něhož viry nevznikají jenom tak na nějakém tržišti, nýbrž v místech, kde se zvěř chová a loví.

„Dneska už se hodně studují netopýři. Víme, že virů v nich nejsou jen desítky, ale stovky a možná tisíce. Rozmanitost virů, které v nich žijí v nějaké symbióze s imunitním systémem je obrovská, pro vědce zajímavá a pro lidstvo trochu hrozivá,“ varuje Konvalinka. Připomněl také, že skoro všechny velké virové epidemie za poslední století měl za následek přenos ze zvířat na lidi. Proto bychom podle biochemika s tím také měli v budoucnu počítat.

Související

Netopýr, ilustrační foto

Vlétl vám do bytu netopýr? Experti radí, jak postupovat

Pokud vletí do bytu netopýři, potřebují zpravidla jen trochu lidské pomoci, aby zvládli sami odletět. Jen v některých případech je třeba volat ochranáře, uvedl dnes Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Lidé by podle svazu neměli nechávat otevřená okna bez sítí v místnostech, kam delší dobu nikdo nevkročí.

Více souvisejících

netopýr Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy