Zásoby ochranných pomůcek stouply za rok na stovky milionů kusů

Zásoby ochranných pomůcek proti koronaviru stouply v Česku během roku od začátku pandemie prakticky z nuly na stovky milionů kusů. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a Správy státních hmotných rezerv, které oslovila ČTK. V současné době je podle nich ochranných pomůcek dostatek, což zejména na začátku pandemie v březnu loňského roku ani zdaleka neplatilo.

"Na jaře 2020 jsme měli 10.000 respirátorů, 10.000 ochranných obleků a 10.000 brýlí a rukavic přesně podle tehdejšího krizového plánu pro pandemii. Během loňského léta ministerstvo zdravotnictví tento plán upravilo a nyní máme zhruba 147 milionů kusů ochranných pomůcek. V našich skladech je dnes třeba 80 milionů roušek nebo 16 milionů respirátorů třídy FFP2," řekl ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Připomněl, že správa průběžně ochranné pomůcky posílá na potřebná místa. "Naposledy jsme uvolnili milion roušek pro nejohroženější okresy v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Zároveň jsme tam poslali do škol 46.000 respirátorů třídy FFP2. Jakmile nějaké zásoby uvolníme, tak je zase rychle doplníme. Teď například dokupujeme milion respirátorů třídy FFP2," uvedl Švagr.

Státní agentura CzechInvest ČTK sdělila, že podle údajů z druhé poloviny ledna činí současná výrobní kapacita tuzemských firem zhruba 20 až 22 milionů respirátorů měsíčně - týká se plně certifikovaných produktů.

Mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro připomněl, že Česko má od loňského července kromě státních rezerv i soukromé rezervy ochranných prostředků, které jsou určené výhradně pro podnikatele a jejich zaměstnance. Nákup, ochranu, obměnu a výdej ochranných prostředků zajišťuje společnost Monto, objednávky se uskutečňují přes web Hospodářské komory.

"Snažíme se předcházet situaci, která nastala po vyhlášení nouzového stavu v březnu loňského roku. Zaměstnavatelé se ocitli v situaci, kdy pro svůj provoz a zaměstnance neměli dostatek ochranných prostředků, a proto v některých případech museli omezit nebo zcela uzavřít svůj provoz. Státní rezervy totiž míří primárně do veřejných institucí," uvedl Diro. Privátní rezervní fond podle něj nyní zásobuje živnostníky, malé i velké podniky, radnice, lékaře, dětské domovy a knihovny asi 120.000 respirátory třídy FFP2 měsíčně.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Lenka Dudková ČTK řekla, že v tuto chvíli si firmy na nedostatek ochranných pomůcek nestěžují. Svaz se ale obává, aby byl dostatek respirátorů FFP2, především při rozšíření povinnosti jejich užívání. "To jistě zvýší poptávku. Pokud stát opatření nařídí, měl by zajistit, aby těchto ochranných prostředků bylo dostatek," dodala.

Podle předsedy výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse konkrétně roušky a respirátory s nanovlákennou membránou vyráběly české firmy v relativně malých sériích i před současnou epidemií. Byly to ale výrobky zaměřené na velmi úzkou a specifickou skupinu zákazníků - pro onkologické pacienty nebo lidi s poruchou imunity, uvedl.

Pandemie podle něj z těchto výrobků udělala mainstreamové zboží. "Tuzemští nanotechnologičtí výrobci za poslední rok investovali do nových výrobních kapacit pro výrobu ochranných a zdravotnických prostředků stovky milionů korun. Zatímco na jaře se jejich výrobní kapacita těchto produktů počítala na tisíce kusů měsíčně, za rok se jejich produkce zvedla o tři řády. Současná měsíční výrobní kapacita českých nanotechnologických výrobců je více než šest milionů kusů respirátorů s nanovlákennou membránou a další desítky milionů kusů nanoroušek," dodal Kůs.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy