Zásoby ochranných pomůcek proti koronaviru stouply v Česku během roku od začátku pandemie prakticky z nuly na stovky milionů kusů. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a Správy státních hmotných rezerv, které oslovila ČTK. V současné době je podle nich ochranných pomůcek dostatek, což zejména na začátku pandemie v březnu loňského roku ani zdaleka neplatilo.
"Na jaře 2020 jsme měli 10.000 respirátorů, 10.000 ochranných obleků a 10.000 brýlí a rukavic přesně podle tehdejšího krizového plánu pro pandemii. Během loňského léta ministerstvo zdravotnictví tento plán upravilo a nyní máme zhruba 147 milionů kusů ochranných pomůcek. V našich skladech je dnes třeba 80 milionů roušek nebo 16 milionů respirátorů třídy FFP2," řekl ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Připomněl, že správa průběžně ochranné pomůcky posílá na potřebná místa. "Naposledy jsme uvolnili milion roušek pro nejohroženější okresy v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Zároveň jsme tam poslali do škol 46.000 respirátorů třídy FFP2. Jakmile nějaké zásoby uvolníme, tak je zase rychle doplníme. Teď například dokupujeme milion respirátorů třídy FFP2," uvedl Švagr.
Státní agentura CzechInvest ČTK sdělila, že podle údajů z druhé poloviny ledna činí současná výrobní kapacita tuzemských firem zhruba 20 až 22 milionů respirátorů měsíčně - týká se plně certifikovaných produktů.
Mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro připomněl, že Česko má od loňského července kromě státních rezerv i soukromé rezervy ochranných prostředků, které jsou určené výhradně pro podnikatele a jejich zaměstnance. Nákup, ochranu, obměnu a výdej ochranných prostředků zajišťuje společnost Monto, objednávky se uskutečňují přes web Hospodářské komory.
"Snažíme se předcházet situaci, která nastala po vyhlášení nouzového stavu v březnu loňského roku. Zaměstnavatelé se ocitli v situaci, kdy pro svůj provoz a zaměstnance neměli dostatek ochranných prostředků, a proto v některých případech museli omezit nebo zcela uzavřít svůj provoz. Státní rezervy totiž míří primárně do veřejných institucí," uvedl Diro. Privátní rezervní fond podle něj nyní zásobuje živnostníky, malé i velké podniky, radnice, lékaře, dětské domovy a knihovny asi 120.000 respirátory třídy FFP2 měsíčně.
Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Lenka Dudková ČTK řekla, že v tuto chvíli si firmy na nedostatek ochranných pomůcek nestěžují. Svaz se ale obává, aby byl dostatek respirátorů FFP2, především při rozšíření povinnosti jejich užívání. "To jistě zvýší poptávku. Pokud stát opatření nařídí, měl by zajistit, aby těchto ochranných prostředků bylo dostatek," dodala.
Podle předsedy výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse konkrétně roušky a respirátory s nanovlákennou membránou vyráběly české firmy v relativně malých sériích i před současnou epidemií. Byly to ale výrobky zaměřené na velmi úzkou a specifickou skupinu zákazníků - pro onkologické pacienty nebo lidi s poruchou imunity, uvedl.
Pandemie podle něj z těchto výrobků udělala mainstreamové zboží. "Tuzemští nanotechnologičtí výrobci za poslední rok investovali do nových výrobních kapacit pro výrobu ochranných a zdravotnických prostředků stovky milionů korun. Zatímco na jaře se jejich výrobní kapacita těchto produktů počítala na tisíce kusů měsíčně, za rok se jejich produkce zvedla o tři řády. Současná měsíční výrobní kapacita českých nanotechnologických výrobců je více než šest milionů kusů respirátorů s nanovlákennou membránou a další desítky milionů kusů nanoroušek," dodal Kůs.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) , Roušky a respirátory
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák