Zeman nehodlá měnit názor ohledně jmenování Hladíka ministrem

Prezident Miloš Zeman informoval premiéra Petra Fialu (ODS) o svém odmítavém postoji ke kandidátovi KDU-ČSL na ministra životního prostředí Petru Hladíkovi při pondělním novoročním obědě. V pořadu Prezidentský Press klub, který dnes rádio Frekvence 1 zveřejnilo na svém webu a odvysílá ho v 18:00, také uvedl, že své stanovisko měnit nehodlá.

K Hladíkovi měl čtyři výhrady, z nichž pouze jednu mu místopředseda lidovců při středeční návštěvě Pražského hradu osvětlil, řekl Zeman. Vedle pokračujícího vyšetřování korupční kauzy kolem brněnských bytů prezidentovi vadí, že Hladík má podle prezidenta nedostatečné vzdělání v oboru životního prostředí a ve stranickém tisku už publikoval inzerát, kterým hledá náměstka a další spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu.

Zeman také uvedl, že odmítnutí Hladíka nepovažuje za protiústavní, jak tvrdí vládní koalice, protože Ústava ČR hovoří o tom, že premiér ministra navrhuje, z čehož plyne, že prezident návrh může přijmout, nebo odmítnout. "Ústava jednoznačně říká, že premiér navrhuje ministra. Slovo návrh má v češtině naprosto jednoznačný význam, je to něco, co můžete přijmout, nebo odmítnout," řekl Zeman..

Příslušný článek ústavy uvádí, že předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

"Už jsem o tom s premiérem mluvil a nevidím důvod, proč se k tomu vracet," uvedl prezident na dotaz, zda věc ještě hodlá s Fialou řešit. Lidovci v pátek rozhodli, že na nominaci trvají a Hladík bude na ministerstvu dočasně náměstkem. Počítají, že věc vyřeší konec Zemanova mandátu v polovině března. "Jak rozhone budoucí prezident, je na něm," konstatoval Zeman.

K tomu, že o svém názoru premiéra informoval dva dny před schůzkou s Hladíkem, Zeman uvedl, že považuje za loajální, aby se s premiérem nepřekvapovali. "Řekl jsem mu přesně ty výhrady, které Hladíkovi," uvedl prezident. Není podle něj pravda, že Hladík později jeho výhrady vysvětlil. "Ze čtyř výhrad vyvrátil jednu, a to tu nejméně důležitou," uvedl s tím, že vycházela z chybné informace o domovní prohlídce u Hladíka. Prezidentovi vadí, že kauzu, které zastavila proces Hladíkova jmenování, bude policie vyšetřovat ještě měsíce. Jmenování politika by v tom případě považoval za "neuvážené".

Prezident také nepokládá za vhodné, že Hladík nabízel místa na ministerstvu před svým jmenováním, a to přes stranický tisk. Za nedostatečnou pokládá údajnou Hladíkovu odpověď, že ho k tomu vyzval předseda lidovců, který ministerstvo vede dočasně, Marian Jurečka. Poslední výhradou Zemana je, že Hladík nemá odborné vzdělání a nepublikoval v odborném tisku.

Kauzu kolem privatizace brněnských bytů považuje za závažnou. Dodal, že prorůstá několika stranami včetně KDU-ČSL.

Předloni při vzniku Fialovy vlády Zeman nechtěl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítal mu nízkou kvalifikaci nebo jeho vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce a doporučil mu, aby se kandidatury vzdal. Fiala tehdy uvedl, že nominace na členy vlády měnit nebude. Nakonec prezident i přes výhrady Lipavského šéfem české diplomacie jmenoval.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Hladík (KDU-ČSL) Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy